Anonymní:
Dobrý den p.doktore, ohledně mého dotazu ke zvýšenému cholesterolu jste mi odpovídali na začátku prosince 2016, nyní mám čerstvé výsledky.7.6.2017 jsem byla na odběru krve pro zjištění hodnot cholesterolu, výsledky uvádím : celkový cholesterol 9,0, cholesterol HDL 2,0, cholesterol LDL 5,7, TAG 2,3. Moje ošetřující lékařka mi předepsala Rosucard 20 1x1, já bych přece jenom raději přírodní cestou i vzhledem k tomu jaké mám potíže na léky, protože i Rosucard obsahuje statiny a s tím další problémy.Od poslední kontroly na konci listopadu, kdy jsem přestala užívat Atoris, užívala jsem Vámi doporučené přípravky od Walmarku, k tomu ještě bylinky a dietu--se hodnoty zvýšily. Můj laický názor je, že cesta ke snížení hodnot je dlouhá a po celý život se správnou životosprávou, pohybem apod., že nemohu očekávat výsledky po půl roce.Proto Vás prosim o Váš názor s doporučením další léčby i zda nevadí spojení užívání přípravků Walmark s bylinkami ?Pane doktore, děkuji Vám za čas věnovaný mému dotazu a za odpověď.S přáním příjemných dnů zdraví Jana Novotná
9. 6. 2017 dne 9:15

Dobrý den paní Novotná,

máte naprostou pravdu, cholesterol je běh na dlouhou trať. Existuji studie, které hovoří o tom, že ukládání cholesterolu do cév způsobují chronické záněty, jiné vidí souvislost se stresem či s chemikáliemi v potravinách.

Ze své praxe mám velmi dobrou zkušenost s kombinací pohybu, a zdravé stravy.

Ukázalo se, že není nutné vysazovat živočišné tuky, jako vejce, sádlo a máslo. Naopak, že velký vliv na množství cholesterolu v krvi mají tzv. ztužené tuky. Ty které můžete najít v různých margarýnech (rama, hera, stela.. ) atd. Protože jsou tyto tuky levné, dávají je výrobci také do pečiva, cukrovinek, pomazánek atd... Těmti ńepřirozeným tukům je třeba se vyhnout.

Velmi vhodný je lněný olej. Ten v našem portfoliu nemáme, ale můžete ho zakoupit například ve zdravé výživě. Tyto zdravé tuky Vám mohou pomoci odvádět ty špatné pryč a také zvýšit hladinu HDL cholesterolu, to je ten tzv. hodný a potřebný.

Dále je dobré se otázat, jak moc Vás vysoká hladina cholesterolu ohrožuje, a zda opravdu právě tato hodnota představuje větší ryziko než užívání léků. To už musíte probrat s ošetřující lékařkou.

Velký vliv na cholesterol má také stres, nezapomínejte proto odpočívat. Dostatečný pitný režim a přiměřený pohyb. Stačí i denní procházky či plavání, nebo jízda na kole.

Také bych Vám doporučila mít ve stravě dostatek ořechů a semen. Lněné semínko, dýně, slunečnicové, sezam, vše v čisté nepražené a nesolené podobě.

Dostatek zeleniny a ovoce Vám může také pomoci celkově zlepšit zdravotní stav. Také celozrnné pečivo, těstoviny a rýže natural.

Důležité jsou také ryby a omega 3 mastné kyseliny.

Nevím, jaké doplňky jsme Vám v minulosti doporučili ale za mě:

Při užívání statinů:

Coenzym Q 10

Tuky:

Omega 3

Dobré je i podporovat imunitní systém

Neznám Váš zdravotní stav, nevím jaké máte přidružené problémy. Je třeba dívat se na tělo z komplexu. Rozhodně bych se tímto údajem (cholesterol) příliš nestresovala. Přidejte tato příjemná opatření, a užívejte si života plnými doušky.

Užívání těchto doplňků stravy a léku který Vám lékařka předepsala není kontraindikováno a můžete užívat společně.

Příjemný den

12. 6. 2017 dne 9:17