Novák, Praha:
Dobrý den,Optitensin obsahuje také triglyceridy. S těmi je však spojeno vyšší riziko srdečních onemocnění. Jaký je jejich obsah v 1 tě? Nemůže pravidelné užívání Optitensinu vést k jejich zvýšené hladině v těle?Děkuji
16.01.2016 dne 12:13

Dobrý den,

máte pravdu že triglyceridy, které nejsou přirozně se ve stravě vyskytující ( tedy například z hydrogenace olejů, přepalování tuků a pod.. ) zvyšují riziko kardiovaskulárních chorob. Triglyceridy jsou ale i jiné tuky, a je to nejčastější forma tuků, které přijímáme. Tryglyceridy, jsou tuky obsažené v potravě, které obsahují jednu molekulu glycerolu a 3 molekuly mastných kyselin. Tyto mastné kyseliny mohou být různé, a potravinu a její vhodnost hodnotíme polde toho jaké kyseliny jsou zde navázány. A také podle délky uhlíkového řetězce. Není tedy pravda že obecně všechny látky řadící se chemicky mezi triglyceridy jsou organismu škodlivé. Škodlivé jsou zejména ty, kde je chemickou hydrogenací zvyšováno množství dvojných vazeb, laicky, kde se z oleje, kt. je tekutý, dělá tuhý tuk ( margaríny, ztužené rostlinné tuky ). A dále ty, které jsou oxidovány, přepalováním například.

Co se týče přípravku optitensin, je triglycerid v něm obsažený, patří do tzv. potahovací směci tablety. Této potahovací směsi, je v  1 tabletě, kt. váží 850 mg, obsaženo 0,5 mg. Spolu s trigylceridem je zde ještě 5 dálších látek, které se starají o to, aby talbeta držela pohromadě. Konkrétně triglycerid je zde proto, aby tableta nepraskala. Je to konkrétně tzv MCT olej ( medium chain triglycerid) který organismus velmi dobře vstřebává. Mimo jiné je to velmi moderní látka, a často se dnes používá jako suplement u hubnutí. Tento MCT olej je připravován z rostlinných zdrojů.

 Doufám, že jsem Vám v situaci udělala jasno, přeji příjemný den

18.01.2016 dne 7:58