Eva, Praha:
Dobry den, Martanci sirup obsahuji lysin hydrochlorid, ktery je v CR zakazany(www.emulgatory.cz), a karboxymethylcelulozu, ktera je zakazana v USA-jak je to vubec mozne??? Dale mam dotaz na latku polysorbat 80, zda je slouceninou sorbitolu nebo jeji soucasti je sorbitol, dekuji.
28.01.2014 dne 1:02

Dobrý den,

každý doplněk stravy prochází schvalovacím procesem na Ministerstvu zdravotnictví, které kontroluje složení výrobků. Pokud by výrobek obsahoval látky, které nejsou přípustné pro děti či dospělé, nebo by jim mohly nějak škodit, tak by takovýto výrobek nesměl být uveden na trh. Navíc výrobky, které jsou určeny dětem od 1 roku musí mít rovněž vypracován posudek od pediatra.

K jednotlivým látkám: lysin se řadí mezi esenciální aminokyseliny - to znamená, že si tuto látku tělo nedokáže samo vytvořit a musí ji přijímat z potravy (podobně jako třeba některé vitaminy). Bohatým zdrojem lysinu je např. parmezán, ryby, vepřové a hovězí maso, sojové boby, pšeničné otruby, čočka, fazole a arašídy. Na stránkách www.emulgatory.cz je pouze uvedeno, že "V České republice se lysin nesmí jako potravinová přísada používat" - tím je myšleno použití lysinu např. jako antioxidantu, zvýrazňovače chuti apod. - tedy použití v rámci přídatných látek - a jako přídatná látka v přípravku Marťánci sirup lysin použit není - proto je uveden i v tabulce složení - tedy v tabulce aktivních látek.

Co se týče karboxymethylcelulózy - E466 - tato látka je povolena pro použití v potravinách dle EU legislativy 1169/2011 (v našem přípravku použita jako stabilizátor). Navíc, dle www.emulgatory.cz je tato látka povolená i v USA.

Polysorbát 80 je vyráběn ze sorbitolu a kyseliny olejové.

S pozdravem a přáním pěkného dne

28.01.2014 dne 14:41