Ilona, Hlinsko:
Dobrý den,dcera je často unavené, napadlo mě, že by mohla mít nízký tlak. Změřila jsem ji 97/66 ( 16 let, 45kg, měří asi 150cm). Při té příležitosti jsem změřila přítele 170/107 ( 46 let, 90kg, měří 175cm). Myslím, že dcera má nízký tlak a přítel vysoký? Můžete mě poradit správné hodnoty. Děkuji za odpověď Ilona
27.01.2012 dne 12:29

Dobrý den,

hodnota normálního krevního tlaku je v produktivním věku 120/80 mmHg. Zatímco u dětí a mladistvých může být normální hodnota trochu nižší, s přibývajícím věkem naopak stoupá. Každopádně se jedná o malé výkyvy od uvedené hodnoty.

Pro stanovení diagnózy hypertenze je třeba, aby tyto hodnoty tlaku byly naměřeny opakovaně při nejméně dvou různých návštěvách lékaře . Ojediněle naměřená vyšší hodnota krevního tlaku ještě není důvodem ke znepokojení. Dosáhne-li  tedy opakovaně hodnoty nad 160/90, je již nutné vysoký krevní tlak léčit, jinak může dojít k trvalému poškození především srdce a cév. Zrádnost vysokého krevního tlaku spočívá v tom, že se dlouho nemusí vůbec projevit. Závažné komplikace se dostaví později. Největším nebezpečím je srdeční selhání, urychlení procesu aterosklerózy, cévní mozková příhoda či postižení ledvin. Pokud tedy naměříte příteli opakovaně tlak vyšší než 160/90 - doporučuji navštívit odborného lékaře, který určí následnou léčbu.

Co se týče Vaší dcery - o nízkém krevním tlaku se všeobecně mluví tehdy, jestliže je systolický " horní" tlak nižší než 105 mmHg. Nízký krevní tlak je pro postiženého sice často nepříjemný, ale nemá zpravidla žádné přímé negativní následky na jeho zdraví. Pokud by však únava přetrvávala delší dobu, doporučuji rovněž návštěvu odborného lékaře.

S pozdravem a přáním pěkného dne 

30.01.2012 dne 14:04