Martina, Brno:
Dobry den chtela bych se zeptat zacala jsem uzivat beta karoten galmed 12000 I.U od galmed v tach jsem kuracka davkovani je jedna tobolka dene je to doplnek stravy ale nevim jesli je to prirodni nebo syntickyy muzu ho uzivat kdyz kourim? Dekuji
4. 6. 2015 dne 15:50

Dobrý den,

tím, jestli je beta karoten přírodní nebo syntetický je spíše myšleno, že ten přírodní je ten, který je přirozeně obsažený třeba v mrkvi, meruňkách nebo špenátu či brokolici. 

Užívání beta karotenu ve velkých dávkách může zvýšit u těžkých kuřáků riziko vzniku rakoviny plic. Jedná se ovšem o dávky nad 20 mg beta karotenu denně. Při kouření totiž vzniká velká spousta volných radikálů. A paradoxně – ze studií vyplývá, že beta karoten tady nepůsobí jako antioxidant, aby volné radikály neutralizoval tak, jak je tomu běžně u nekuřáků, ale naopak - způsobuje zvýšenou oxidaci  a zvýšený obsah lipoperoxidů v organismu. Volné radikály tedy mohou poškodit lipidy buněčných membrán a také genetický materiál v buňkách, no a výsledkem tohoto poškození může být až vznik karcinomu.

Nicméně - přepočet 12000 IU odpovídá 7,2 mg beta karotenu.

S pozdravem a přáním pěkného dne

12. 6. 2015 dne 10:05