Martina, Brno:
Dobry den chtela bych se zeptat zacala jsem uzivat beta karoten galmed 12000 I.U od galmed v tach jsem kuracka davkovani je jedna tobolka dene je to doplnek stravy ale nevim jesli je to prirodni nebo syntickyy muzu ho uzivat kdyz kourim? Dekuji
04.06.2015 dne 15:50

Dobrý den,

tím, jestli je beta karoten přírodní nebo syntetický je spíše myšleno, že ten přírodní je ten, který je přirozeně obsažený třeba v mrkvi, meruňkách nebo špenátu či brokolici. 

Užívání beta karotenu ve velkých dávkách může zvýšit u těžkých kuřáků riziko vzniku rakoviny plic. Jedná se ovšem o dávky nad 20 mg beta karotenu denně. Při kouření totiž vzniká velká spousta volných radikálů. A paradoxně – ze studií vyplývá, že beta karoten tady nepůsobí jako antioxidant, aby volné radikály neutralizoval tak, jak je tomu běžně u nekuřáků, ale naopak - způsobuje zvýšenou oxidaci  a zvýšený obsah lipoperoxidů v organismu. Volné radikály tedy mohou poškodit lipidy buněčných membrán a také genetický materiál v buňkách, no a výsledkem tohoto poškození může být až vznik karcinomu.

Nicméně - přepočet 12000 IU odpovídá 7,2 mg beta karotenu.

S pozdravem a přáním pěkného dne

12.06.2015 dne 10:05