Jana, Brno:
Dobrý den,beru Decolen (2 tabl. denně) už skoro měsíc (současně užívám antikoncepci a Euthyrox), ale objevilo se mi tzv."špinění" mimo cyklus, pár dni před vysazením antikoncepce toto ještě zesílilo. Mohu pokračovat s užíváním těchto t, či snížit jejich dávku. Popravdě by mě zajímalo, proč se to děje a také zda s tím může souviset i zvýšená únava kterou posledních cca 14 dní pociťuji.Děkuji Vám za odpověď.
02.07.2013 dne 14:03

Dobrý den,

vzhledem k tomu, že Decolen obsahuje přírodní fytoestrogeny, je možné, že se u Vás vyskytlo i špinění. Vzhledem k tomu, že užíváte hormonální antikoncepci a současně Euthyrox na sníženou činnost štítné žlázy, bych Vám doporučila:

1. vydržet s dávkováním Decolenu jak doposud užíváte a pokud by Vám Decolen dělal stejné potíže (špinění) jako nyní, tak Vám doporučím vysadit Decolen příští menstrueční cyklus, zřejmě budete patřit k ženám, které s Decolenem mohou mít problémy (hormonální špinění).

2.Vámi popisovaná únava - máte sníženou činnost štítné žlázy, berete Euthyrox. Jde o to, že únava se připisuje k hypofunkci štítné žlázy a Decolen je přírodní fytoestrogen, který by mohl reagovat s Euthyroxem. Všechno jsou ale domněnky, vše souvisí se vším. Pokud byste vše chtěla vyřešit, tak Decolen zkuste vysadit aspoň na 1 měsíc a poté uvidíte, zdali se Vám zlepšila únava a špinění. 

S pozdravem,

Romana Skálová

medicínské oddělení

03.07.2013 dne 10:37