Rešková, Zlín:
Dobrý de. Koupila jsem pro svého 5-letého syna marťánky s imunactivem, mix, 100 t. Ve složení jsem se dočetla, že obsahují aspartam. Ten ale je nebezpečnou látkou i pro dospělé, natož tak pro děti, viz. např. http://www.emulgatory.cz/nebezpecna-ecka. Lze tedy dávat dětem tento doplněk stravy? Děkuji za odpověď.
03.10.2012 dne 13:27
Dobrý den,

Každý doplňěk stravy prochází schválení na Ministerstvu zdravotnictví, které kontroluje složení výrobků. Pokud by výrobek obsahoval látky, které nejsou přípustné pro děti či dospělé, tak by takovýto výrobek nesměl být uveden na trh.

Co se týče aspartamu - ADI (akceptovatelná denní dávka) je pro aspartam 40 mg/kg tělesné hmotnosti - tzn. že např. dítě vážící 15 kg může bez problémů přijmout 600 mg aspartamu za den. V Marťáncích je v denní dávce obsaženo 2,25 mg aspartamu, při následném přepočtu na kilogramy tělesné hmotnosti toto množství zdaleka nedosahuje ani malého zlomku množství přijatých z některých potravin nebo nápojů. A škodlivost aspartamu, která je na netu velmi často propírána je jen nafouknutá bublina - doposud nebyl podán žádný exaktní důkaz o škodlivosti aspartamu na lidský organismus (a na druhou stranu byly provedeny desítky studií, které potvrzují bezpečnost aspartamu).

Nicméně - jsme si vědomi toho, že aspartam je v očích našich zákazníků nepopulární, a proto se v současné době vyvíjí Marťánci, kde toto sladidlo již použito nebude.

S pozdravem a přáním pěkného dne

04.10.2012 dne 8:35