Edvard, Rudník:
Dlouhodobě užívám GinkoPrimMax (1tobolka denně) a Lecitin Forte(2tobolky denně).V nějakém starším Receptáři jsem se dočetl,že dlouhodobé užívání Ginka může přinášet mimo jiné i kožní problémy,které skutečně mám.Je vhodné užívání tohoto doplňku přerušit nebo vysadit úplně?Mám více než 70 let.
15.12.2015 dne 12:17

Dobrý den,

zevrubně jsem se zabývala Vašim dotazem, a nenašla jsem žádnou studii či informaci o kožní reakci při dlouhodobém užívání. Nevím, o jaké kožní potíže se jedná. Faktem ale je, že ginko biloba zvyšuje účinek léků na ředění krve ( heparin, warfarin, acylpirin ), což by se mohlo projevit kožními podlitinami ale i zvýšenou krvácivostí. Ginko biloba se naopak již tradičně užívá ke zvlhčování a zjemňování kůže v kosmetických přípravcích. Jsou známy kožní potíže, ale pouze při kontaktu kůže se semeny rostliny Ginko biloba. Estrakty z těchto semen se po úpravě ( jinak jsou jedovaté ) tradičně užívají v čínské medicíne. Tyto přeparáty ze semen není vhodné užívat dlouhodobě. Naše společnost a obecně západ užívá pro výrobu doplňků stravy listy této rostliny. Zde se studie shodují na tom, že právě dlouhodobé uřívání má příznivý vliv na paměť, soustředění a kognitivní funkce.

Vždy můžete na měsíc či dva vysadit tento preparát a sledovat, zda se Váš stav kůže zlepší. Pokud ne, je jasné, že není souvislosti mezi užíváním ginko biloby a Vašimi kožními problémy.

Prosím konzultujte svůj stav s Vašim ošetřujícím lékařem.

Děkuji a přeji příjemné svátky

16.12.2015 dne 11:05