Otázka 37105

Odpovědi na vaše otázky:

Dlouhodobě užívám GinkoPrimMax (1tobolka denně) a Lecitin Forte(2tobolky denně).V nějakém starším Receptáři jsem se dočetl,že dlouhodobé užívání Ginka může přinášet mimo jiné i kožní problémy,které skutečně mám.Je vhodné užívání tohoto doplňku přerušit nebo vysadit úplně?Mám více než 70 let.

Dobrý den,

zevrubně jsem se zabývala Vašim dotazem, a nenašla jsem žádnou studii či informaci o kožní reakci při dlouhodobém užívání. Nevím, o jaké kožní potíže se jedná. Faktem ale je, že ginko biloba zvyšuje účinek léků na ředění krve ( heparin, warfarin, acylpirin ), což by se mohlo projevit kožními podlitinami ale i zvýšenou krvácivostí. Ginko biloba se naopak již tradičně užívá ke zvlhčování a zjemňování kůže v kosmetických přípravcích. Jsou známy kožní potíže, ale pouze při kontaktu kůže se semeny rostliny Ginko biloba. Estrakty z těchto semen se po úpravě ( jinak jsou jedovaté ) tradičně užívají v čínské medicíne. Tyto přeparáty ze semen není vhodné užívat dlouhodobě. Naše společnost a obecně západ užívá pro výrobu doplňků stravy listy této rostliny. Zde se studie shodují na tom, že právě dlouhodobé uřívání má příznivý vliv na paměť, soustředění a kognitivní funkce.

Vždy můžete na měsíc či dva vysadit tento preparát a sledovat, zda se Váš stav kůže zlepší. Pokud ne, je jasné, že není souvislosti mezi užíváním ginko biloby a Vašimi kožními problémy.

Prosím konzultujte svůj stav s Vašim ošetřujícím lékařem.

Děkuji a přeji příjemné svátky

Dagmar Fröhlichová

ShopRoku 2016
ShopRoku 2016

 

Vytisknout


WALMARK, a.s., Oldřichovice 44, 739 61 Třinec, Česká republika, IČO: 00536016, DIČ: CZ699003348
Zápis v OR: u rejstříkového soudu v Ostravě, oddíl B, vl. č. 2501
Základní kapitál: 372 420 000,- Kč
Informace pro platbu kartou:
Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.