Prostata je téma, o kterém se stále spousta mužů zdráhá hovořit. Někdy i stud a bagatelizace projevů onemocnění prostaty způsobí, že muži vyhledají lékaře doslova na poslední chvíli. Součástí péče o zdraví, a tedy i o prostatu, je pravidelně sledovat její stav a nezanedbávat varovné signály, které mohou na zdravotní problém upozorňovat. Mužské zdraví je navíc téma, které mohou ovlivnit i ženy. Nevěříte? Tak čtěte dále!
Benigní hyperplazie prostaty je téma, kterému se stále mnoho mužů vyhýbá. Časté nutkání na močení a nepříjemný únik moči nepředstavují jen závažný zdravotní problém, ale také problém sociální. Prostatické obtíže mohou výrazně zhoršovat kvalitu života zralých mužů, a proto se o zdraví prostaty vyplatí pečovat ještě dříve, než se objeví první varovné signály toho, že s prostatou nemusí být vše zcela v pořádku.
Ať už jste muž či žena, pak jistě znáte to, když Vás během noci vzbudí pocit, že musíte na záchod. U žen může být na vině mnoho faktorů. Dnes se zaměříme ale spíše na muže! Na vině může být totiž zvětšená prostata! Problém, o kterém se zdráhají muži mluvit nejen se svými blízkými, ale dokonce i se svým lékařem. Prostatické obtíže se mohou objevovat již u mužů po 40. roce věku, a proto je důležité vědět, jak o zdraví prostaty pečovat.
Potíže s prostatou jsou přirozenou součástí mužského stárnutí a jejich intenzita se stupňuje s věkem. Již muži kolem 40 let věku pociťují tyto komplikace.
Muži o svém zdraví příliš nemluví. K lékaři se vypraví zpravidla až ve chvíli, kdy své potíže nemohou dále přehlížet. To se týká hlavně problémů související s intimními partiemi. Cena „za hrdost“ může být však velmi vysoká. Každý rok onemocní v České republice 7000 mužů rakovinou prostaty a 1500 z nich této nemoci podlehne. Mnoha fatálním diagnózám je přitom možné předejít včasnou preventivní prohlídkou, což je také jedno z hlavních poselství mezinárodní akce Movember.
Samovolný únik moči bývá často mylně považován pouze za problém žen po menopauze. Inkontinence však postihuje i mužskou část populace, a to zejména v souvislosti se zbytnělou prostatou. Mnozí nemocní se zdráhají navštívit lékaře a o inkontinenci hovořit. Na vině bývá nejčastěji stud. Inkontinence je ale problém trápící až desetinu populace a jen díky včasné diagnóze a odpovídající léčbě je možné problémy s únikem moči léčit.
Mužský pohlavní hormon testosteron má zásadní význam pro vývoj a správné fungování mužského organismu. Testosteron ovlivňuje vývoj spermií a rozvoj sekundárních pohlavních znaků jako je např. růst svalové hmoty či hluboký hlas. I když je testosteron spojován především s muži, v malém množství se vyskytuje i u žen. V souvislosti s ním jsou tak kladeny především otázky týkající se zvýšení jeho hladiny u mužů a snížení u žen.
Problematika ochablých svalů pánevního dna se netýká jen žen, ale komplikovat život může také mužům. Budete-li mít pánevní dno v kondici, nejen, že podpoříte své zdraví, ale podle odborníků můžete dokonce zažít i lepší sex!
Erektilní dysfunkce jsou podle epidemiologických dat poměrně častým jevem. S poruchami erekce se potýká více než polovina mužů starších padesáti let, ale vzácností není ani u mužů mladších. Erektilní dysfunkce velmi negativně ovlivňuje mužské sebevědomí a dokáže napáchat mnoho škod v intimním životě. Informace, na které se muži často zdráhají zeptat, vám přinášíme.
Mužské zdraví je ohrožováno stejně jako zdraví žen. Nicméně o zdraví mužů se hovoří mnohem méně. Je tu ale listopad, což není jen měsíc padajícího listí, ale také měsíc mužského zdraví. Listopad je měsícem charitativní akce zvané Movember. V listopadu si muži po celém světě pěstují knírek na podporu povědomí o mužském zdraví, které bývá poněkud opomíjeno.