Jak si ulevit při zánětu středního ucha

Jak si ulevit při zánětu středního ucha

Publikováno: 23.05.2018

Zobrazení: 71623

Tahle nepříjemná a bolestivá patálie odborně nazývaná otitida bývá jedním z nejčastějších důvodů návštěv dětského lékaře.

To však neznamená, že nemůže potrápit i dospělé. Propuká zejména v obdobích, kdy ve vzduchu řádí viry, které oslabují naši imunitu. Ke vzniku zánětů také často dochází během probíhající chřipky a dalších virových onemocnění horních cest dýchacích. Postižené ucho by měl vždy prohlédnout lékař (zánětlivá ušní onemocnění mohou ohrozit sluch), jako první pomoc při bolesti však mohou posloužit i různé přírodní metody.

Odhalit zánět středního ucha u dětí může být na počátku celkem obtížné, zvlášť jestli zatím nemluví. Existují však určité varovné signály, které by vás měly upozornit na to, že se něco děje: malí pacienti bývají nervózní, rozmrzelí, podráždění a uplakaní. Odmítají jíst a pít (potíže se obvykle zhoršují při kašli, kýchání a polykání), neklidně se převalují v postýlce, případně si neustále sahají na ouško. Zánět mohou, ale nemusí, provázet teploty. Okolí ucha je citlivé a může být mírně oteklé a horké. Bolesti, způsobené hromaděním hnisu v oblasti středního ucha a napínáním bubínku, se zpravidla zhoršují v noci a vleže. Infekce je buď jednostranná, nebo oboustranná, to znamená, že postihuje buď jedno, případně obě uši.
 

Bolest zmírní sůl nebo cibule

K utišení bolesti můžete využít některé osvědčené domácí postupy, především různé teplé obklady. Vyzkoušejte třeba cibulový, o cibuli je známo, že obsahuje protizánětlivé složky, které snižují otok, a tím ulevují od bolestivých projevů. Postup je následující: nasekejte nadrobno 2 větší cibule, pomačkejte je a zabalte do teplé utěrky. Tu potom přiložte na bolavé ucho a nechte 20 minut působit. Opakujte 2krát denně dle potřeby. Pokaždé však použijte čerstvou cibuli. Ten samý postup platí i pro přípravu solného obkladu, do utěrky pouze místo cibule zabalíte hrst soli. Do třetice můžete vyzkoušet hořčičný obklad: 1 hrnek čerstvě nadrcených hořčičných semínek smíchejte s vroucí vodou na kaši a tu pak rozetřete na utěrku. Přiložte na nemocné ucho a nechte opět 20 minut působit. Teplé obklady obvykle vyvolají výtok hnisu z ucha a snížení tlaku, který způsobuje bolest. Při velmi silné bolesti jsou však vhodnější studené obklady.
 

Na co se zaměřit pokud chcete zánětu předejít?

Základem je především silná imunita, kterou nejlépe podpoříte zdravou životosprávou: pohyb na čerstvém vzduchu, přiměřené otužování, dostatek spánku a odpočinku, pestrá a vyvážená strava s dostatkem vitaminů a minerálů (především vitamin C, A, selen a zinek). U miminek odborníci doporučují kojení minimálně do šestého měsíce. Dbejte i na to, aby děti během chladnějších měsíců nosily čepici a šálu a nezdržovaly se v přetopených místnostech, kde je příliš suchý vzduch. Rozhodně se také vyhýbejte zakouřenému prostředí – pasivní kouření zvyšuje riziko vzniku zánětu středního ucha. A naučte dítě co nejdříve smrkat. Pokud má rýmu, přimějte ho, aby smrkalo co nejčastěji (kojencům rýmu z nosu odsávejte). Někdy to chce hodně trpělivosti a pevné nervy, ale snažte se být důslední, můžete tím předejít mnoha nepříjemným problémům.
 

Zánět
21.12.2015

Zánět

Zánět je obranná reakce organismu na různé druhy poškození. Často souvisí s oslabenou imunitou. Přečtěte si o nejčastějších typech zánětů a jak jim lze předcházet.

Přečtěte si více
Zobrazení: 296
Prevence zánětu močových cest
07.12.2015

Prevence zánětu močových cest

Zánět močových cest je potíž, která trápí mnohem častěji ženy než muže. Nejde o nijak závažné onemocnění, nepříjemné na něm však je, že se často vrací. Jak se zánětům vyvarovat?

Přečtěte si více
Zobrazení: 1901
Omega 3 chrání proti ztrátě sluchu
17.06.2010

Omega 3 chrání proti ztrátě sluchu

Zvýšený příjem omega 3 mastných kyselin a ryb, které tyto kyseliny obsahují, může snižovat riziko ztráty sluchu spojené s věkem.

Přečtěte si více
Zobrazení: 371