Jak po střevní chřipce přejít zpět na běžnou stravu?

Jak po střevní chřipce přejít zpět na běžnou stravu?

Publikováno: 24.04.2023

Zobrazení: 25913

Gastroenteritida, střevní chřipka, je jedno z nejčastějších onemocnění dětí i dospělých. I když obvykle netrvá dlouho a většinou nevyžaduje návštěvu lékaře, pro nemocného je gastroenteritida velmi nepříjemná. Onemocní-li dítě, senior, nebo osoba chronicky nemocná, onemocnění nepodceňujte a v případě jakýchkoliv pochybností navštivte raději lékaře. Základem léčby jsou dietní opatření, dostatek tekutin a klid na lůžku. Po odeznění obtíží je důležité, aby byl návrat k běžné stravě postupný. Jak na to, vám poradíme!
 

Jak se projevuje gastroenteritida?

Mezi typické projevy gastroenteritidy, zánětu žaludku a střev, patří průjem (více než 3 řídké stolice za den) a zvracení, které může doprovázet i zvýšená tělesná teplota. Objevit se mohou také křeče a bolesti břicha, bolesti hlavy a svalů, malátnost a silná únava. K odeznění projevů střevní chřipky stačí zpravidla pár dní klidového režimu, šetřící dieta a dostatek tekutin. Bohužel tím to ale nekončí. Proces zotavování se může trvat poměrně dlouho, přičemž nejdůležitější je opatrnost při přechodu na běžnou stravu. Organismus může být oslabený a vyčerpaný, a proto by návrat k běžné stravě měl být postupný.
 

Začněte suchary a dušenou mrkví

V prvních dnech rekonvalescence by měl jídelníček obsahovat lehce stravitelné a netučné pokrmy, které nedráždí žaludek a střeva. Vhodné jsou banány, dušená mrkev, jablečný kompot, suchá rýže, piškoty, suchary či suché starší pečivo. Později lze přidat bramborovou kaši, dušenou zeleninu nebo kousek libové drůbeží šunky. Během prvních dnů je vhodné konzumovat malé porce, jíst pomalu a jídlo v ústech důkladně rozmělnit. Z nápojů jsou vhodné černé či bylinné čaje a neperlivá voda.
 

Na cukr a laktózu raději zapomeňte

Po prodělání onemocnění je vhodné se vyhnout nejen nezdravým pochutinám jako jsou např. sladkosti a chipsy, ale také mléčným výrobkům obsahující laktózu (mléčný cukr), kterou by střeva nemusela být schopna dostatečně zpracovat. Neuděláte chybu, když na pár dnů či týdnů přejdete raději ke konzumaci produktů s nižším obsahem laktózy, jako jsou např. kefíry, polotučné a plnotučné tvarohy, zakysaná smetana nebo sýr cottage. Na čas vynechte také sladkosti včetně slazených nápojů. Cukr dráždí oslabený žaludek, a proto si místo limonády dejte raději sklenici vody s kouskem citronu nebo pomeranče. Rozhodně se nesnažte nic uspěchat. Každý člověk je jiný, a tak i rekonvalescence trvá u každého jinak dlouho. Někomu stačí k zotavení necelý týden, jiný potřebuje čtrnáct dní. Dodržujte dietní opatření a buďte trpěliví, protože jen tak se vyhnete dalším potížím.
 

Dodejte tělu přátelské bakterie

Pro podporu rovnováhy střevní mikrobioty je vhodné doplnit tělu probiotika, která lze najít v celé řadě potravin. Bohatými zdroji probiotik jsou např. jogurty, kefíry, kysané zelí, kvašená zelenina, fermentované sojové výrobky, korejský salát kimchi a některé druhy sýrů (například typu gouda, mozzarella nebo čedar). Některé z těchto potravin ale mohou citlivé zažívání po prodělání onemocnění dráždit. Doplňky stravy tak mohou představovat vhodný způsob, jak probiotika tělu doplnit.
 

Z řady Biopron si vybere každý!

Biopron,jsou vysoce kvalitní probiotické produkty obsahující probiotické kmeny, které splňují přísné požadavky včetně prokázané životaschopnosti a odolnosti vůči kyselinám. Široká škála produktů pokrývá různé potřeby různých cílových skupin včetně dětí již od narození.
 
Biopron Forte obsahuje kombinaci probiotických bakterií (Lactobacillus acidophilus, Lactobacillus rhamnosus) a probiotických kvasinek Saccharomyces boulardii, které jsou doplněné o prebiotické fruktooligosacharidy. Biopron Forte je vhodný nejen pro podporu rovnováhy střevní mikrobioty při náhlých situacích, ale také při změně stravovacích návyků a konzumaci rizikových potravin, např. během cestování. Biopron Forte je vhodný pro dospělé a děti již od 6 měsíců!
 

Při zažívacích obtížích Klub zdraví dále doporučuje

Degasin Simetikon 280 mg

Degasin je zdravotnický prostředek, který přináší úlevu při střevních obtížích u osob s gastrointestinálními problémy způsobenými nadměrnou tvorbou plynu (nadýmání, plynatost a tlak v břiše). Čtěte pečlivě návod na použití. 
 

Lactosolv

LACTOSOLV je vysoce kvalitní doplněk stravy obsahující vysokou dávku enzymu laktázy. Přispívá k metabolismu laktózy, a usnadňuje tak strávení mléka a mléčných produktů při laktózové intoleranci.
 

Tento článek byl vytvořen ve spolupráci s: 

Mgr. Denisa Salvová

Absolvovala obor Rehabilitační psychosociální péče na Zdravotně sociální fakultě Jihočeské univerzity. Působila ve zdravotně sociální oblasti jako vedoucí poraden, terapeut a lektor kurzů pro pracovníky v pomáhajících profesích. V současné době se zajímá o oblast medicíny, zdravotnictví, zdravého životního stylu a psychologie.

Čeká vás exotická dovolená? Pozor na cestovatelský průjem!
03.07.2023

Čeká vás exotická dovolená? Pozor na cestovatelský průjem!

Zažívací obtíže mohou být noční můrou těch, kteří se chystají trávit dovolenou v některé z exotických destinací. Jedním z velkých strašáků jsou tzv. cestovatelské průjmy, které hrozí zejména v zemích s nižším hygienickým standardem. Pokud se chystáte např. do Egypta, Thajska, či Indie, máme pro vás tipy, jak si vytouženou dovolenou užít ve zdraví.   

Přečtěte si více
Zobrazení: 1167
Vše o průjmu
07.06.2017

Vše o průjmu

Pro všechny známý, pro všechny nepříjemný průjem, může mít různé příčiny a také různé následky.

Přečtěte si více
Zobrazení: 1698
Trápí vás nebo vaše děti střevní chřipka? Pak vám poradíme, na co si dát pozor
19.01.2022

Trápí vás nebo vaše děti střevní chřipka? Pak vám poradíme, na co si dát pozor

Střevní chřipka, gastroenteritida, dokáže svým rychlým nástupem překvapit. I když jde o běžné onemocnění s poměrně rychlým průběhem, díky riziku dehydratace se v některých případech může změnit v život ohrožující onemocnění. Gastroenteritida naštěstí nemá dlouhého trvání a k zotavení dochází během několika málo dnů. Poradíme vám, jak přispět k rychlé rekonvalescenci.

Přečtěte si více
Zobrazení: 1774
Střeva jsou víc, než se zdá
14.03.2020

Střeva jsou víc, než se zdá

V lidském těle zuří věčný boj – spojenci versus patogeny…

Přečtěte si více
Zobrazení: 3300
Zdravá střeva jako brána imunity dětí i dospělých
23.01.2024

Zdravá střeva jako brána imunity dětí i dospělých

Věděli jste, že kondice trávícího traktu úzce souvisí také se zdravím celého organismu. Řada Biopron představuje vysoce kvalitní probiotické produkty, které podpoří zdraví Vaší střevní mikrobioty, a tím i Vaše celkové zdraví. Široká škála produktů pokrývá různé potřeby různých cílových skupin včetně dětí. Péče o střevní mikrobiom dětí i dospělých se opravdu vyplatí, protože zdraví sídlí ve střevech!

Přečtěte si více
Zobrazení: 328
Nenechte si rozhodit zažívání
15.07.2020

Nenechte si rozhodit zažívání

Každý z nás se občas potýká s nadýmáním, zácpou nebo „těžkým" žaludkem. Nejčastěji za to mohou špatné stravovací návyky a stres. Kromě úprav životosprávy pomohou také některé bylinky.

Přečtěte si více
Zobrazení: 659
Průjem může varovat před vážnou nemocí
30.10.2018

Průjem může varovat před vážnou nemocí

Nějakou tu běhavku prodělal asi každý z nás. Dlouhé hodiny strávené na toaletě v křečích, které nám obracejí vnitřnosti naruby, a kdy se každá minuta zdá být nekonečnou, jsou zážitkem, který bychom nepřáli snad ani svému nepříteli. O podobné patálie si mnohdy koledujeme tím, že sníme něco nevhodného (například tepelně špatně zpracované maso nebo kontaminované potraviny). Někdy ovšem průjem může signalizovat i něco mnohem závažnějšího.

Přečtěte si více
Zobrazení: 136512
Trápí vás chronický průjem?
30.09.2018

Trápí vás chronický průjem?

Mnoho vědeckých studií zaměřujících se na náš imunitní systém se v poslední době věnuje oblasti našich střev. Ukazuje se, že mohou mít přímou souvislost s kvalitou naší obranyschopnosti. Správně osídlená mikroflóra našich střev, tzv. mikrobiom je považován za jeden ze základních pilířů našeho zdraví. Jakmile je tato střevní rovnováha narušena mohou se objevovat různé potíže. Jedním z nich je chronický průjem.

Přečtěte si více
Zobrazení: 26425
Stop nadýmání a plynatosti!
09.08.2022

Stop nadýmání a plynatosti!

Nadýmání trápí až 30 % populace, od kojenců po seniory. Většinou jde o krátkodobý problém, který je reakcí na nějakou dietní chybu. Bolest, pocit nafouklého břicha, říhání a plynatost, to všechno mohou být projevy nadýmání. Zdravému člověku denně odchází kolem jednoho litru plynu. Pokud se plyn nevstřebá nebo neodchází ven přirozenou cestou objevuje se právě nadýmání a plynatost. Máme pro vás nejen tipy na zmírnění nadýmání a plynatosti, ale i seznam potravin, které mohou nadýmání způsobovat.

Přečtěte si více
Zobrazení: 20325