Základní pravidla pro udržení zdraví v dětském kolektivu

Základní pravidla pro udržení zdraví v dětském kolektivu

Publikováno: 09.10.2023

Zobrazení: 539

Pár dnů ve škole a vaše dítko je opět nemocné? Podobnou zkušenost má většina maminek dětí předškolního a školního věku, protože právě v dětských kolektivech se velmi dobře daří virovým infekcím. Co dělat pro to, aby vaše děti nebyly tak často nemocné? Máme pro vás tipy, které pomohou podpořit imunitu a udržet zdraví dětí v dětských kolektivech.  

Základem zdraví jsou hygienické návyky

Základem zdraví nejen u dětí, ale také u dospělých, je dodržování hygienických pravidel, což zejména v období chřipek platí dvojnásob. Naučte své dítě mýt si ruce nejen po každé návštěvě toalety, ale také když přijde ze školy, školky, z procházky nebo třeba od lékaře. Obecně ale vždy, když předtím pobývalo v místech, kde je spousta lidí. Praktickou pomůckou jsou antibakteriální gely, které jsou vhodné v situacích, kdy si ruce nelze umýt vodou. Nejlepším způsobem, jak dítě vést k tomu, aby hygienická pravidla dodržovalo, je být mu vzorem. Dítě se učí nápodobou, a proto budete-li dodržovat základní hygienická pravidla vy, bude je dodržovat také vaše dítě.
 

Nepřehánějte to s oblékáním

Zejména přehnaně starostlivé maminky se při oblékání dítěte řídí zásadou, že čím více, tím lépe. Tím ovšem dětské imunitě a zdraví vůbec neprospívají, právě naopak. Nenechte se zmást chladnými ručkami a s oblečením to nepřehánějte. Skutečnou teplotu tělíčka zjistíte tím, že dítěti sáhnete na předloktí, hrudník či zátylek. Starší děti navíc venku většinou nepostojí a neustále pobíhají, takže se snadno zahřejí i samy. Dítě by mělo mít maximálně o jednu vrstvu oděvu víc než dospělý.
 

Zdravý pobyt na čerstvém vzduchu

Využijte každou příležitost k tomu, abyste s dítětem vyrazili na čerstvý vzduch. Že zrovna prší, nebo sněží? Vždyť to vůbec nevadí! Jen si vzpomeňte, jak jste jako děti rádi chodili v kalužích. S výjimkou silných mrazů, kdy teplota klesne pod minus 10 stupňů Celsia, dítěti pravidelný pobyt venku jen prospěje. Čerstvý vzduch dopřávejte dítěti i doma. Znáte pojem „vzduchová koupel“? Jedná se o přirozené otužování vzduchem, které lze provádět různými způsoby, např. než večer posadíte dítě do vany, nechte ho chvíli pobíhat v místnosti svlečené. Může si mezitím třeba uklidit hračky v pokojíčku.
 

Vyzkoušejte otužování vodou

Velmi účinným způsobem, jak podpořit imunitu, je otužování vodou. Musíte jít na to ale zvolna, abyste dítě neodradili nebo mu dokonce neuškodili. Dítě stačí jen omýt žínkou namočenou v příjemně vlažné vodě a každý den postupně snižujte teplotu, až se dostanete na 20 stupňů Celsia. Za 4–8 týdnů, podle toho, jako bude dítě reagovat, můžete vyzkoušet krátké sprchování. Pokaždé nejdřív omyjte nožky a teprve pak přejděte na celé tělo. Doba sprchování by neměla přesáhnout 2 minuty. Otužování je vhodné konzultovat s pediatrem, protože ne pro každé dítě je tento způsob podpory imunity vhodný.

 
Vydejte se spolu do sauny

Můžete také společně zajít do sauny, ale mějte na paměti, že doba saunování je u dětí výrazně kratší než u dospělých, nanejvýš 3–5 minut. Totéž platí o teplotě, která by se měla pohybovat maximálně kolem 60 stupňů Celsia (ideální jsou v tomto ohledu infrasauny). Také ochlazování by mělo být jemné a nenásilné. Rozhodně s dítětem nechoďte do ledového bazénku – ochlazení pod vlažnou sprchou bohatě stačí. Při sprchování vynechte hlavičku a zátylek. I zde je vhodné konzultovat saunování s pediatrem.
 

Doplňte vitamin C a další látky na podporu imunity

Během chřipkových období je vhodné zvýšit příjem vitaminu C, který přispívá k normální funkci imunitního systému. Důležité je, aby děti konzumovaly dostatečné množství čerstvého ovoce a zeleniny, což někdy může být problém, protože právě zeleninu děti dost často odmítají.  Bohatou přírodní zásobárnou vitaminu C jsou např. šípky, kiwi, brokolice, červená paprika, zelí, růžičková kapusta, medvědí česnek nebo řeřicha. V případě, že se rozhodnete podpořit dětskou imunitu a celkové zdraví doplňky stravy, volte vždy ty, které jsou kvalitní, od ověřených výrobců a jsou určené pro děti.
 

Podpořte imunitu s Klubem zdraví

Marťánci je řada doplňků stravy určená speciálně dětem. Příznivé účinky různých vitaminů, minerálů a bylinných extraktů byly prokázány jako podpora imunity dětí a celkového zdraví.

Z řady Marťánci pro období chladných měsíců doporučujeme doplněk stravy Marťánci Gummy Podzim–zima, což jsou multivitaminy ve tvaru oblíbených EMOJI s příchutí marakuji, maliny, jahody a pomeranče pro podporu zdraví, imunity a vitality. S rakytníkem pro podporu imunity a kyselinou listovou, která přispívá ke snížení únavy a vyčerpání. Marťánci Gummy echinacea s vitaminem C a zinkem, které přispívají ke správné funkci imunitního systému.
Marťánci ProImun jsou cucací tablety obsahují extrakt z černého bezu a šípků a také vitamin C, které přispívají k obranyschopnosti organismu. Proimun Sirup je možné užívat dětmi již od 1 roku a Proimun cucací tablety od 3 let.
 
Pro podporu dětské imunity jsou vhodné také doplňky stravy řady Biopron pro děti. Biopron KIDS+ je unikátní kombinace 4 probiotických kmenů a důležitých vitaminů pro pohodu vašeho dítěte a pro podporu rovnováhy střevní mikrobioty a imunitního systému. Produkt je obohacený o vitaminy B6 a C pro podporu funkce imunitního systému. Vhodné pro děti, které začaly navštěvovat kolektivní zařízení (jesle, školky, školy) a díky tomu jsou více vystaveny patogenům, během a po užívání antibiotik, pro děti od 1 roku.
 

Cetebe ImunActiv jsou svěží malinové pastilky pro děti již od 3 let. Pro děti starší jsou vhodné doplňky stravy Cetebe Vitamin C 500 mg (pro děti od 9 let) a Cetebe IMMUNITY Forte s obsahem vitaminu C, vitaminu D a zinku pro podporu normální činnosti imunitního systému (pro děti od 12 let). Vitamin C se v produktech Cetebe díky Technologii časových perliček uvolňuje postupně, a zajišťuje tak nepřetržitý přísun vitaminu C v průběhu celého dne.
 


 

Tento článek byl vytvořen ve spolupráci s: 

Mgr. Denisa Salvová

Absolvovala obor Rehabilitační psychosociální péče na Zdravotně sociální fakultě Jihočeské univerzity. Působila ve zdravotně sociální oblasti jako vedoucí poraden, terapeut a lektor kurzů pro pracovníky v pomáhajících profesích. V současné době se zajímá o oblast medicíny, zdravotnictví, zdravého životního stylu a psychologie.

  
Bakterie v těle: jaká je jejich úloha?
19.09.2023

Bakterie v těle: jaká je jejich úloha?

Už Hippokrates říkal, že základ zdravého fungování organismu začíná ve střevě. Dnes už je vědecky ověřeno, že právě střevní mikrobiota může ovlivňovat funkce všech systémů našeho těla.  Jak o střevní mikrobiotu pečovat a podpořit její rovnováhu a celkové zdraví? Téma, které je pro mnohé aktuální zejména s příchodem podzimu, v období vystavení organismu zvýšené zátěži.

Přečtěte si více
Zobrazení: 1738
Jak podpořit imunitu často nemocných dětí?
12.09.2022

Jak podpořit imunitu často nemocných dětí?

Každý rodič to dobře zná. Dítě nastoupí do školky či do školy a po několika dnech je nemocné. Opakované infekce u dětí jsou typické pro období, kdy se imunitní systém dítěte poprvé setkává s patogeny, rozvíjí imunitní odpověď a organismus si buduje imunitní paměť. Do určité míry můžeme imunitu dítěte ovlivnit tím, že ji budeme posilovat.

Přečtěte si více
Zobrazení: 6109
Jak získat z ovoce a zeleniny co nejvíce vitaminů?
25.05.2023

Jak získat z ovoce a zeleniny co nejvíce vitaminů?

Zdravý a pestrý jídelníček obsahující dostatek ovoce a zeleniny je základem celkového zdraví, nicméně důležité také je, v jaké podobě ovoce a zeleninu konzumujeme. A nejen to! Roli hraje také jejich skladování. Máme pro vás tipy, díky kterým mohou být vaše gurmánské zážitky o něco zdravější.

Přečtěte si více
Zobrazení: 616
Jídelníček pro podporu dětské imunity
26.07.2023

Jídelníček pro podporu dětské imunity

Ačkoliv je téma dětské imunity aktuální zejména v chladných měsících, nejeden rodič si uvědomuje, že podporovat dětskou imunitu je důležité během celého roku. Infekce dýchacích cest mohou v létě nemile překvapit a namísto prázdninových radovánek může děti čekat klid na lůžku. Dětskou imunitu lze výrazně ovlivnit také skladbou jídelníčku. Co by v něm nemělo chybět, vám poradíme.  

 

Přečtěte si více
Zobrazení: 549