Vykročte do nového roku s novou energií

Vykročte do nového roku s novou energií

Publikováno: 03.02.2018

Zobrazení: 7

V novém roce si většina z nás přeje hlavně zdraví a pohodu. Nezůstávejte jen u symbolického gesta, ale udělejte něco pro to, abyste se tak skutečně cítili. Jak jistě víte, tělesná i duševní kondice je nerozlučně spjata s pestrou stravou, která obsahuje vyvážený poměr těch správných živin. Totéž platí o spokojenosti nebo o kráse.


Pokud to se zdravím myslíte opravdu vážně, měli byste začít pěkně zgruntu a ze všeho nejdřív podpořit svůj imunitní systém, který v zimě musí čelit každodenním nástrahám v podobě virů a bakterií. Chřipka, kašel, nachlazení – s těmi se teď setkáváme doslova na každém kroku a jedinou účinnou zbraní, kterou máme, je naše imunita, coby ochranný štít.

Silná imunita je základ

V zimním období je třeba dbát na dostatečný příjem vitaminu C, který podporuje správnou funkci imunitního systému, přispívá k procesu celkové regenerace a také k produkci antistresových hormonů. Jeho bohatým zdrojem je syrové ovoce a zelenina, hlavně šípky, rakytník, černý rybíz, červená paprika, kysané zelí, růžičková kapusta, brokolice či brambory vařené ve slupce. Dalším důležitým spojencem naší imunity je vitamin D, který tělo získává dvojím způsobem – ze slunečních paprsků a prostřednictvím stravy (mořské ryby, mléčné výrobky). Odolnost organismu závisí i na stavu střevní mikroflóry. Možná vás to překvapí, ale právě střeva jsou naším největším imunitním orgánem. Je proto vhodné zařadit také laktobacily a bifidobakterie – živé mikroorganismy, které jsou součástí zdravé střevní mikroflóry. Najdete je například v kysaném zelí, jogurtech, kefírech nebo v tradičním podmáslí (čistá zbytková tekutina při výrobě másla).

Krása vychází zevnitř

Dobré zdraví se přirozeně odráží také navenek. Vnější vzhled svědčí o tom, že v organismu všechno funguje tak, jak má. Při péči o pleť, vlasy a nehty proto nespoléhejte jen na používání drahé kosmetiky, ale poskytněte tělu také správnou vnitřní výživu. Pro zdravou a pružnou pokožku je důležitý vitamin A, který udržuje pleť jemnou a vláčnou a pomáhá redukovat vrásky. Mezi potraviny bohaté na tento vitamin patří smetana, máslo, sýry, tučné jogurty, vaječný žloutek, játra, ryby, karotka, špenát, paprika, meruňky apod. Dalším účinným pomocníkem je koenzym Q10 – látka, která funguje jako katalyzátor pro lepší využití energie a je nedílnou součástí téměř každé buňky našeho těla. Jeho koncentrace však s rostoucím věkem prudce klesá. Ne náhodou bývá koenzym Q10 hlavní součástí kosmetických přípravků, které podporují elasticitu pleti a působí proti vzniku vrásek. Krásnou zdravou pleť, vlasy a nehty podporují také B-vitaminy (hlavně niacin a biotin), vitamin E, zinek, měď nebo pupalkový olej.

Zpátky do kondice

Ruku v ruce se zdravím jde i dobrá tělesná kondice. Cvičení a fyzická aktivita jsou velmi prospěšné. Nejenže nám pomáhají udržovat optimální tělesnou hmotnost, ale díky pohybu se cítíme mladší a přitažlivější. A to je pocit k nezaplacení. Aktivní život však závisí na správné funkci našich kloubů, svalů a kostí a také správně fungujícím metabolismu potřebných živin. K těm patří zejména kolagen (hlavní bílkovinná složka pojivových tkání), vitamin C a D, vápník, hořčík, zinek a chrom. Pravidelná denní dávka těchto nutričních látek podporuje svaly a kosti během fyzické aktivity, přispívá ke správnému metabolismu tuků a sacharidů a pomáhá tělu s přirozenou regenerací. Jinými slovy, udržuje organismus dlouhodobě fit.

Hoďte se do pohody

To správné „palivo“ potřebuje pro své normální fungování nejen naše tělo, ale také psychika, na které se z velké části podepisuje hektický životní styl. Popudlivost, nervozita, únava, potíže se spánkem, nízká odolnost vůči stresu – to vše jsou neklamné známky toho, že náš nervový systém volá o pomoc. Pokud stres přetrvává delší dobu (nebo překročí určitou mez), může způsobit i řadu zdravotních problémů (např. vysoký krevní tlak, zažívací potíže), ale i zvýšit náchylnost k různým onemocněním, neboť oslabuje imunitu. Řešením je opět (kromě různých režimových opatření) pestrá vyvážená strava, která je důležitá nejen pro tělesné, ale i psychické a emoční zdraví. Při dlouhodobém stresu navíc dochází ve zvýšené míře k vyplavování důležitých látek – především hořčíku a vitaminů skupiny B, které je nutné pravidelně doplňovat. Účinnou pomoc nabízejí také některé rostliny ze skupiny tzv. stimulantů, například paulinie nápojná, amazonská liána, jejíž semena jsou známá pod názvem guarana. Hlavní složka guaranin stimuluje celý organismus, a vzhledem k tomu, že se do těla uvolňuje zvolna a postupně, dodává energii na mnohem delší dobu, než tradiční šálek kávy.

Pokud chcete nový rok prožít skutečně naplno, aktivně a plní energie, můžete nově využít také speciální „balíčky“ – doplňky stravy navržené nutričními experty na dobu 30 dní, které tělo dlouhodobě zásobí prospěšnými látkami potřebnými pro podporu imunity, krásy, tělesné i duševní kondice. Tyto doplňky se dají volně zakoupit v lékárnách nebo na e-shopu.

Tipy, díky kterým budete fit a plni energie i na konci zimy!
16.03.2023

Tipy, díky kterým budete fit a plni energie i na konci zimy!

Přechod mezi zimou a jarem může být pro organismus náročným obdobím. Chladné počasí, dny bez sluníčka, a navíc změna času může pro mnohé znamenat nejen zvýšenou fyzickou, ale také psychickou zátěž. Jak si čekání na jaro usnadnit?

Přečtěte si více
Zobrazení: 165
Index zdraví – on-line nástroj, který vás dostane do formy!
20.10.2016

Index zdraví – on-line nástroj, který vás dostane do formy!

Lidské tělo je stroj, který pracuje bez přestávek, ať už bdíme, či spíme. Naše zdraví je potom bezpochyby to nejcennější, co v životě máme. S podlomeným zdravím nejsme schopni dělat to, co milujeme, dosáhnout toho, oč usilujeme. Jít za svými sny a užívat si život naplno.

Přečtěte si více
Zobrazení: 1585
Chybí nám sluneční svit a vitamín D
04.11.2016

Chybí nám sluneční svit a vitamín D

Vitamín D, je vitamin rozpustný v tucích. Ve stravě jej můžeme získat pouze z omezených zdrojů, a to z tučných ryb, jako je makrela, losos, či tuňák, a to i v konzervované formě. Zdrojem jsou také vaječné žloutky, kde je ale koncentrace docela nízká ve srovnání s rybami. Překvapivě i některé houby, pěstované na denním slunci či pod UV lampami, mohou být dobrým zdrojem vitamínu D, například některé druhy takto pěstovaných žampionů.

Přečtěte si více
Zobrazení: 771