Za srdeční selhání může i stres

Za srdeční selhání může i stres

Publikováno: 28.01.2018

Zobrazení: 471

Nečekaný rozchod, smrt blízkého člověka, živelné pohromy – tyto a podobné zážitky traumatizují nejen duši, ale také srdce, které může náhlé citové trauma dohnat až k selhání.

Syndrom zlomeného srdce není smyšlený pojem z románů o nešťastné lásce, nýbrž medicínsky potvrzený jev, který skutečně existuje. Vědci pro něj mají speciální pojmenování tako-tsubo kardiomyopatie. Tento výraz pochází z japonštiny a označuje past na chobotnice, která svým tvarem připomíná levou komoru nemocného srdce. Příznaky jsou podobné jako u infarktu a stejně jako v případě náhlé srdeční příhody vyžadují rychlou lékařskou pomoc. Syndrom zlomeného srdce postihuje desetkrát častěji ženy než muže.

V zajetí stresových hormonů

Většina z nás během života prochází řadou náročných situací, které každý snáší jinak. Někdo je zvládá s přehledem a bez větších emocí. Další se pod vlivem nepříznivých událostí lehce zhroutí, což se zpětně odrazí i na jeho zdravotním stavu. Imunita se snižuje, svaly ochabují, stoupá tlak i srdeční tep a tělo zaplaví stresové hormony. Právě v extrémně zvýšeném množství adrenalinu a noradrenalinu spatřují lékaři jednu z možných příčin srdečního selhání. Při včasném zahájení léčby však (na rozdíl od infarktu) obvykle nehrozí žádné trvalé následky.

Negativní emoce musí ven

Není vždy snadné předcházet stresovým situacím. Před „zlomeným srdcem“ se však chránit můžete. Především byste v sobě neměli potlačovat negativní emoce. Chce se vám křičet? Křičte! Máte chuť plakat? Jen do toho... Když uvolníte své pocity, tělo bude na stres reagovat mnohem lépe. V opačném případě ve vás budou vřít emoce jako v kotli, který může jednoho dne bouchnout a napáchat obrovské škody. Pro celkovou regeneraci je důležitý také spánek a pravidelný odpočinek, pohyb na čerstvém vzduchu nebo kontakt s lidmi, které máte rádi.

Udržujte své srdce v kondici

Významnou roli hraje i jídelníček. Ten by měl zahrnovat komplexní sacharidy (celozrnné obiloviny, luštěniny) jako dobrý zdroj energie, bílkoviny, dostatek vitaminů a minerálů (ovoce a zelenina) a v neposlední řadě kvalitní tuky, mezi něž patří např. omega-3 mastné kyseliny. Ty při adekvátním příjmu pomáhají udržovat zdravé srdce. V přirozené podobě se nacházejí hlavně v tučných mořských rybách (losos, makrela, sleď, sardinky), semínkách či ořeších. Pokud nemáte v jídelníčku dostatek těchto potravin, můžete využít kvalitní doplňky stravy, které vám zajistí adekvátní příjem omega-3 mastných kyselin. Jsou volně k zakoupení v lékárnách či na e-shopu.

Nedostatek vitaminu D zvyšuje riziko úmrtí starších osob na onemocnění srdce
29.09.2009

Nedostatek vitaminu D zvyšuje riziko úmrtí starších osob na onemocnění srdce

Americká studie ukázala, že vitamin D hraje životní roli ve snižování rizika úmrtí u starších osob.

Přečtěte si více
Zobrazení: 91
Antioxidanty mohou posílit zdraví srdce a metabolizmus
06.08.2010

Antioxidanty mohou posílit zdraví srdce a metabolizmus

Dlouhodobá suplementace antioxidanty může mít příznivý vliv na metabolismus cukrů a tuků, a může zlepšit zdraví srdce tím, že zvyšuje pružnost cév.

Přečtěte si více
Zobrazení: 90
Zdravé srdce potřebuje správné palivo
23.02.2018

Zdravé srdce potřebuje správné palivo

Téměř 50 % všech úmrtí v ČR mají na svědomí onemocnění srdce a cév. Jedním z hlavních rizikových faktorů je také životospráva, kterou ale můžete ovlivnit vy sami, rozhodnete-li se, že se budete ke svému srdci chovat ohleduplně.

Přečtěte si více
Zobrazení: 373