I s nemocným srdcem se dá aktivně žít

I s nemocným srdcem se dá aktivně žít

Publikováno: 25.12.2017

Zobrazení: 264

Srdce je sval, a proto potřebuje pravidelně trénovat.

Myslíte si, že kardiaci nemohou sportovat? Omyl. Jakmile lékař zjistí, že máte problémy se srdcem, doporučí vám kromě jiného vhodný pohyb. Dobrá zpráva je, že se do něj počítají intimní radovánky.

Předtím, než se do něčeho pustíte, si ale promluvte se svým ošetřujícím lékařem. Zná vás nejlépe a může vám poradit, jaký druh a intenzita cvičení je pro vás vhodná. K velmi šetrným aktivitám patří například plavání. Tlak vody a vodorovná poloha podporují lepší proudění krve a vaše srdce se pak nemusí tolik namáhat. Chladná voda navíc snižuje nároky svalů (včetně toho srdečního) na energii.

Nejlepší volba pro lidi s nadváhou

Pro kardiaky, kteří dosud nikdy nesportovali, je ideální chůze. Denně byste měli chodit aspoň 30 minut, což je naprosté minimum. A nebojte se nasadit svižnější tempo, případně zařaďte i nějaký ten kopeček. Ještě lepší variantou je nordic walking, který srdce rozpumpuje mnohem víc, než obyčejná chůze. Pro lidi s nadváhou, kterou trpí většina kardiaků, jsou „hůlky" jako stvořené – při relativně vysoké spotřebě energie totiž dochází k minimálnímu zatížení kloubů. Nordic walking se dá navíc provozovat po celý rok, to znamená i v zimě – ve sněhu, nebo když třeskutě mrzne.

Zátěž při sexu vydá za rychlejší chůzi

Další velmi prospěšnou aktivitou je sex. Lidé se srdečními potížemi, nebo ti, kteří prodělali infarkt, se často obávají, že tím jejich intimní život skončil, ale zbytečně. Riziko je tady stejné jako u jiných tělesných aktivit, při kterých stoupá krevní tlak a tep a zvyšují se nároky organismu na kyslík. Průměrná zátěž při milování se dá přirovnat k rychlejší chůzi, kterou obejdete jeden obytný blok. Případné komplikace mohou nastat pouze u pacientů se třetím stupněm závažnosti (toto označení vychází ze čtyřstupňové škály hodnocení srdečních chorob, kterou zavedla Evropská asociace srdečního rytmu EHRA – European Heart Rythm Association). Pacienti, kteří spadají do prvního a druhého stupně, mohou provozovat sex zcela bez omezení. U třetího stupně se sexuální aktivity doporučují pouze výjimečně, u čtvrtého stupně vůbec.

Důležité živiny

Vitamin E: antioxidant rozpustný v tucích, který pomáhá chránit buňky (i srdce a cév) před oxidativním stresem a volnými radikály, jež se do těla dostávají spolu s nezdravým jídlem, kouřením, alkoholem, ze znečištěného prostředí, ale také přirozeně vznikají v těle. Najdete ho v pšeničných klíčcích, celozrnném pečivu, za studena lisovaných olejích, ořeších a semínkách.

B-vitaminy: tyto vitaminy hrají roli v mnoha biologických dějích, podporují energetický metabolismus (B1, B2, B3, B5, B6, B12), přispívají ke zdraví našich nervových a psychologických funkcí (B1, B3, B6) a jsou rovněž důležité pro imunitní systém (B5, B6, B12). Thiamin, vitamin B1, je také významný pro srdce, jehož funkce pomáhá podporovat. B-vitaminy se nacházejí  v pivovarských kvasnicích, játrech, pšeničných klíčcích, celozrnném obilí, ořeších a semínkách. 

Lecitin: v tucích rozpustná látka, která je ve vysoké míře obsažena v obalech buněk, tzv. buněčných membránách, jež zajišťují vzájemnou komunikaci buněk, přenos látek a informací. Bohatým zdrojem jsou sójové boby, játra, vaječný žloutek, arašídy.

Draslík: příznivě podporuje správné funkce krevního tlaku. Vyskytuje se v meruňkách, rajčatech, sušeném ovoci, citrusech, špenátu, fazolích, listové zelenině nebo banánech.

Omega-3 nenasycené mastné kyseliny: naše tělo si je nedokáže samo vytvořit, proto je musíme přijímat stravou. Jsou obsaženy zejména v tučných rybách, jako je losos, tuňák, halibut, sardinky či makrely. V lékárně nebo na e-shopu jsou také k mání doplňky stravy se dvěma nejdůležitějšími.

Vitamin D může snížit riziko vzniku srdečního onemocnění a cukrovky u starších lidí
22.02.2010

Vitamin D může snížit riziko vzniku srdečního onemocnění a cukrovky u starších lidí

Lidé středního věku a starší osoby s vysokou hladinou vitaminu D mohou mít o 33 procent nižší riziko srdečního onemocnění.

Přečtěte si více
Zobrazení: 36
Astaxantin pomáhá srdci
04.06.2010

Astaxantin pomáhá srdci

Užívání astaxantinu snižuje hladinu triglyceridů a zvyšuje hladinu HDL cholesterolu dle randomizované, placebem kontrolované studie.

Přečtěte si více
Zobrazení: 22
Extrakt ze zeleného čaje a zdraví srdce
28.06.2010

Extrakt ze zeleného čaje a zdraví srdce

Užívání extraktu ze zeleného čaje může snižovat hladinu proteinu souvisejícího s onemocněním srdce.

Přečtěte si více
Zobrazení: 331