Antibiotika pomáhají i škodí

Antibiotika pomáhají i škodí

Publikováno: 10.11.2017

Zobrazení: 2977

Tomu, že občas musíte užívat antibiotika, asi nezabráníte. Někdy to zkrátka jinak nejde. Tím to ale nekončí. Po dobrání léků je narušena střevní mikroflóra, kterou je důležité obnovit. V opačném případě si jen koledujete o další problém. Antibiotika totiž neničí jen ty škodlivé, ale i prospěšné bakterie, které žijí nejen ve střevech, ale osidlují celý náš organismus, od úst, po kůži přes pohlavní orgány.

Není žádným tajemstvím, že synteticky vyráběná antibiotika mají celou řadu vedlejších účinků a aby mohla zničit nepřátelské bakterie, je jejich mechanismus účinku poměrně náročný pro lidský organismus. Mezi nežádoucí účinky některých z nich, patří například alergické reakce. Předtím, než vám lékař nějaká napíše, je třeba, abyste mu řekli o případných alergiích, pokud nějakými trpíte. Stejně tak ho informujte v případě, že na sobě během užívání léků zpozorujete některé nežádoucí projevy, třeba kožní vyrážku, nevolnost či jiné problémy.

Strašák jménem rezistence

Ačkoli si to mnozí z nás myslí, antibiotika nemůžeme užívat při každé nemoci. Proti nachlazení, chřipce a dalším virovým onemocněním je jejich užívání nevhodné, protože působí hlavně na bakteriální infekce. Proto bychom měli antibiotika užívat pouze v případech kdy je to opravdu nutné. Pokud je totiž člověk užívá příliš často, může dojít ke vzniku rezistence – to je stav, kdy se bakterie stávají odolnými vůči účinkům antibiotik, takže lékař musí zvýšit jejich dávku, nebo předepsat jiný druh léku. Rezistenci může vyvolat i nesprávné zacházení s antibiotiky. Dbejte proto pokynů lékaře, užívejte léky pravidelně a v určený čas a doberte vždy celou předepsanou dávku. I když se už cítíte zdraví jako rybička.

Antibiotika omezují produkci B-vitaminů

Po dobrání antibiotik může v organismu poklesnout hladina vitaminů řady B. Některé z nich totiž metabolizují v tlustém střevě, kde se tvoří při trávení potravin. Tyto léky totiž fungují na poměrně nekompromisním principu anti – bios = proti živému: zabíjejí všechny živé bakterie, a nedokáží selektivně rozlišovat, které jsou pro organismus přirozené a které nikoli. Proto je v době, kdy užíváte antibiotika, kromě probiotik, zároveň vhodné doplňovat celý komplex potřebných B-vitaminů. Podobné je to i s vitaminy A, C a K a některými minerály.

Ženám hrozí kvasinková infekce

Při léčbě antibiotiky dochází k narušení nejen střevní mikroflóry. V narušeném střevním prostředí se také mnohem lépe daří cizorodým bakteriím a kvasinkám, které se zde mohou mnohem lépe množit. U žen navíc často dochází k narušení mikroflóry v pochvě. K podpoře obnovy přirozené rovnováhy mikroflóry jak ve střevech, tak v pochvě je proto dobré zařadit probiotika – mikroorganismy, které přirozeně osidlují lidský organismus do stravy, popřípadě použít vaginální tablety s obsahem živých tělu vlastních bakterií. Ty se přirozeně vyskytují především ve fermentovaných mléčných výrobcích (zákysy, kefíry, brynza, jogurty s živými mléčnými kulturami), kysaném zelí nebo kvašených okurkách. V lékárnách jsou pak volně k dostání jako doplňky stravy nebo zdravotnické prostředky.

Střeva jsou víc, než se zdá
14.03.2020

Střeva jsou víc, než se zdá

V lidském těle zuří věčný boj – spojenci versus patogeny…

Přečtěte si více
Zobrazení: 3300
Mikrobiota – bakteriální osídlení těla
10.11.2017

Mikrobiota – bakteriální osídlení těla

V druhé polovině 90. let, kdy se začaly uplatňovat nové molekulárně-biologické technologie, došlo k rozvoji oboru mikrobiální ekologie. Ukázalo se, že existuje obrovská diversita v genomu buněk, na rozdíl od genomů vyšších organismů. Jedním z překvapivých zjištění bylo, že není na planetě místa, kde by se bakterie nevyskytovaly. Jednoduché prokaryotické (rostlinné) buňky tvoří více než polovinu celé biomasy (zelené hmoty) na Zemi.

Přečtěte si více
Zobrazení: 1881
Astaxantin a podpora imunitního systému
30.04.2010

Astaxantin a podpora imunitního systému

Denní konzumace astaxantinu – pigmentu, který lososům dodává jejich růžovou barvu – může chránit DNA před poškozením a posilovat imunitní systém u zdravých mladých žen.

Přečtěte si více
Zobrazení: 71