Jak ovlivnit riziko vzniku zánětu močových cest?

Jak ovlivnit riziko vzniku zánětu močových cest?

Publikováno: 27.03.2023

Zobrazení: 1305

Přemnožení škodlivých bakterií v močových cestách, nedostatečná hygiena, potlačování nucení na močení, ale také oslabená imunita patří mezi časté příčiny zánětů močových cest. Ačkoliv jde o onemocnění postihující převážně ženy, nevyhýbá se ani mužům. Vzhledem k tomu, že infekce močových cest mají tendenci se opakovat, není od věci si připomenout, jak o zdraví močových cest a ledvin pečovat.

Nejčastější viník? Bakterie!

Infekce, které mohou postihnout nejen močový měchýř, ale také prostatu, močovou trubici a ledviny, jsou označovány jako záněty močových cest. I když se častěji objevují u žen, což je dáno odlišnou anatomií močového ústrojí, nevyhýbají se ani mužům a dětem. Močová trubice je u žen kratší, což usnadňuje průchod bakterií z konečníku do močového měchýře, kde se bakterie, nejčastěji Escherichia coli, usadí a přemnoží, což může způsobit řadu nepříjemných obtíží. U přemnožení škodlivých bakterií hraje významnou roli také pitný režim, jehož nedodržování ke vzniku onemocnění močových cest může přispívat.
 

Projevy zánětů močových cest

Pálení, bolest a řezání při močení, časté nutkání k močení, neschopnost se vymočit, křeče a bolesti v podbřišku, páchnoucí, tmavá a zakalená moč patří mezi typické projevy zánětů močových cest. Objevit se může také krev v moči a zvýšená teplota. Pokud se bolest přesouvá z podbřišku do beder může jít již o známku toho, že zánět se mohl přesunout do ledvin. Konzultaci s lékařem proto v případě obtíží neodkládejte. Lékař provede vyšetření moči a v případě pozitivního nálezu zahájí léčbu antibiotiky.
 

Patříte mezi ohrožené?

Mezi ohrožené skupiny osob patří hlavně ženy, jejichž intimní hygiena není dostatečná, nebo není správně prováděná, a to nejen při každodenní hygieně, ale také vždy po pohlavním styku. Zvýšené riziko hrozí také těhotným ženám, osobám s vrozenou deformitou v močových cestách, diabetikům a mužům se zvětšenou prostatou. Pro ženy je rizikové období menopauzy, které může být doprovázeno inkontinencí zapříčiněnou nižší hladinou pohlavních hormonů v krvi.
 

Jak podpořit zdraví močových cest a ledvin?

Podpořit zdraví močových cest a ledvin, a to i během užívání antibiotik, je vhodné doplňky stravy s obsahem látek přírodního původu, které mohou podpořit tvorbu a vylučování moči, a tím i vyplavování škodlivých bakterií z močového měchýře. Oblíbené jsou doplňky stravy obsahující extrakty z bylin tradičně užívané pro své příznivé účinky na ledviny, nebo močový měchýř, močovou trubici a prostatu (např. zlatobýl obecný, kopřiva dvoudomá a bříza bělokorá). Vhodné jsou doplňky stravy obsahující i látky, které navíc podpoří i imunitu a celkové zdraví.
 

Náš tip? Kanadské brusinky!

Jednou z častých složek doplňků stravy na podporu zdraví močových cest jsou kanadské brusinky, nebo-li klikva velkoplodá (Vaccinium macrocarpon), které jsou bohatým zdrojem bioflavonoidů, fenolových sloučenin a dalších přírodních látek. Jsou nejznámější potravinou spojovanou s močovými cestami. Dnes běžně můžete koupit sušené brusinky, příp. si je můžete sami nasbírat a zavařit, nebo usušit. Pokud raději volíte doplňky stravy, doporučujeme řadu Urinal a Uroval. Urinal se zlatobýlem obsahuje kombinaci extraktu z kanadských brusinek, sušené brusinkové šťávy, vitaminu D a navíc extrakt ze zlatobýlu obecného, který podporuje zdraví dolních močových cest. Díky obsaženému vitaminu D přispívá ke správné funkci imunity. Urinal Sirup je lahodnou formou přípravku Urinal®, který obsahuje aktivní složku NutriCran®, sušený koncentrát šťávy kanadských brusinek (Vaccinium macrocarpon). Tento vysoce koncentrovaný sirup je možno užívat společně s antibiotiky.
 

Širokou nabídku dalších prémiových produktů na podporu zdraví močových cest a ledvin nakoupíte výhodně na našem e-shopu!


 

Tento článek byl vytvořen ve spolupráci s: 

Mgr. Denisa Salvová

Absolvovala obor Rehabilitační psychosociální péče na Zdravotně sociální fakultě Jihočeské univerzity. Působila ve zdravotně sociální oblasti jako vedoucí poraden, terapeut a lektor kurzů pro pracovníky v pomáhajících profesích. V současné době se zajímá o oblast medicíny, zdravotnictví, zdravého životního stylu a psychologie.

Příznaky zánětu močových cest
03.06.2021

Příznaky zánětu močových cest

Mezi první příznaky zánětu močových cest patří bolest v podbřišku. Člověk má také nutnost častého močení, ale s produkcí jen malého množství moči. Dále při močení můžeme cítit nepříjemně řezavou a pálivou bolest, zejména ke konci močení.

Přečtěte si více
Zobrazení: 20513
Jak se léčí zánět močových cest
20.11.2015

Jak se léčí zánět močových cest

Musíte se vypořádat se zánětem močových cest a netušíte, jak se s ním vypořádat a jak probíhá jeho léčba? Připravili jsme pro vás přehled, který vám tuto problematiku objasní.

Přečtěte si více
Zobrazení: 59807
Jak udržet močové cesty ve zdraví? Překvapeny budou hlavně ženy!
20.02.2024

Jak udržet močové cesty ve zdraví? Překvapeny budou hlavně ženy!

Pokud patříte k těm, kteří úzkostlivě dbají na to, aby oblast břicha a zad byla v zimě v teple, protože se obáváte zánětu močových cest, možná vás překvapíme.  Za problémy s močovými cestami nestojí vždy jen tolik obávané prochladnutí, ale příčinou může být také nechráněný pohlavní styk a nesprávná hygiena. Poradíme vám, jak močové cesty udržet ve zdraví.

Přečtěte si více
Zobrazení: 916
Příčiny zánětu močových cest
03.12.2015

Příčiny zánětu močových cest

Zánět močových cest postihuje častěji ženy než muže, a to z důvodu odlišné anatomické stavby močového ústrojí. V České republice někdy prodělalo zánět močových cest 70 % žen a u 15 % se záněty vrací opakovaně.

Přečtěte si více
Zobrazení: 7269
Tipy pro zdraví močových cest
22.01.2021

Tipy pro zdraví močových cest

Infekcemi močových cest si během svého života projde více než polovina žen a každý pátý muž. Ženy jsou více ohroženy díky jiné anatomické stavbě močových cest. Kratší močová trubice je lokalizována v blízkosti konečníku a gynekologických cest, což usnadňuje vstup bakterií do močových cest. Jak o zdraví močových cest pečovat, abychom se vyhnuli nepříjemnému pálení a řezání při močení?

Přečtěte si více
Zobrazení: 344
Opakované záněty močových cest a jak jim předcházet
08.02.2024

Opakované záněty močových cest a jak jim předcházet

Ačkoliv nepříjemný zánět močových cest je velkým strašákem převážně u ženské části populace, nevyhýbá se ani mužům a dětem. Nejčastějším místem, kde se infekce může objevit, je močový měchýř. Není-li zánět včas podchycen, může vést až k velmi vážnému onemocnění ledvin. Jaké jsou příznaky zánětu močových cest a lze jim předcházet?

Přečtěte si více
Zobrazení: 19182
Jak poznat ledvinové kameny?
06.03.2023

Jak poznat ledvinové kameny?

Na čtvrtek 11. března připadá Světový den ledvin a i my jsme si pro Vás připravili článek na téma LEDVINY A LEDVINOVÉ KAMENY. Ledvinové kameny jsou problém poměrně častý a také velmi bolestivý. I když mnohem častěji postihuje muže, nevyhýbá se ani ženám a dětem. U těch, kteří již onemocnění jednou prodělali je navíc pravděpodobné, že se bude opakovat. Co všechno vznik ledvinových kamenů ovlivňuje a jak zdraví ledvin podpořit, vám prozradíme.

Přečtěte si více
Zobrazení: 5772
Potraviny prospěšné ledvinám
10.03.2020

Potraviny prospěšné ledvinám

Světový den ledvin každoročně připadá na druhý čtvrtek v březnu. Tento den je vyhlašován Mezinárodní federací pro nemoci ledvin a Mezinárodní nefrologickou společností. Cílem Světového dne ledvin je seznámit širokou veřejnost s problematikou onemocnění ledvin včetně dopadů na naše zdraví a možné prevence. Mnoho nefrologických ambulancí a dialyzačních středisek v tento den provádí bezplatné vyšetření ledvin. Zdraví ledvin je ale také otázkou výživy. Seznam potravin, kterými můžeme zdraví ledvin podpořit, vám přinášíme.

Přečtěte si více
Zobrazení: 14205
Každý desátý Čech trpí onemocněním ledvin
09.05.2019

Každý desátý Čech trpí onemocněním ledvin

Ledviny jsou životně důležitý orgán, který je zodpovědný za očistu a detoxikaci. Podle odborníků má ale každý desátý Čech onemocnění ledvin, aniž by o tom věděl. Onemocnění lze přitom velmi snadno diagnostikovat prostřednictvím vyšetření moči, krve a krevního tlaku. Pokud se potýkáte s nepříjemným pálením a řezáním při močení, bolestí v podbřišku nebo častým močením, je nutné se zamyslet, zda jsou vaše ledviny v pořádku.

Přečtěte si více
Zobrazení: 7689