Křečové žíly a žilní nedostatečnost

Křečové žíly a žilní nedostatečnost

Publikováno: 18.05.2017

Zobrazení: 6600

Co jsou to křečové žíly a jak vznikají? Jak jim předcházet a jak je léčit? Na tyto otázky se teď pokusíme odpovědět.

Žíly jsou cévy, kterými putuje krev zpět k srdci. Takto fungují i žíly na nohou. Obzvláště při dlouhém stání však vzniká především ve spodních žilách nohy vzhledem k nahromaděnému množství krve značný tlak. U zdravé nohy to nepůsobí žádné problémy. Díky pohybu svalů na nohou je krev během chůze, proti tlaku shora, pumpována směrem k srdci. Chlopně v žilách zabraňují – jako zpětné ventily, aby krev tekla zpět. Při onemocnění křečovými žilami nebo při chronické žilní nedostatečnosti tento mechanismus nefunguje zcela správně.

Jako varixy neboli křečové žíly označujeme vakovitě rozšířené, vinuté žíly povrchového systému na dolních končetinách.

Varixy rozdělujeme podle příčiny vzniku na primární a sekundární.

Primární varixy dnes postihují zhruba 10% obyvatel starších 18 let. Častější jsou u žen. V případě primárních varixů jsou nápadné vlivy dědičnosti. (mají-li varixy oba rodiče, potom lze očekávat, že jejich dcery budou postiženy se 75% pravděpodobností a synové s 60% pravděpodobností). Jedná se totiž o vrozenou nedostatečnost žilní stěny, v důsledku níž dochází snadněji k tvorbě výdutí (varixů). Ke vzniku onemocnění může vést dlouhé stání, těhotenství, obezita apod.

Sekundární varixy vznikají jako následek hluboké žilní trombózy (tj. uzávěru hlubokých žil krevní sraženinou), kdy následně dochází k poškození systému napomáhajícímu odvádění krve z dolních končetin, rozvíjí se tzv. žilní nedostatečnost. Při chronické žilní nedostatečnosti žilní krev proudí nejen směrem k srdci, ale přetlačuje se zpět do povrchového žilního systému, který je tak přetěžován, dochází k jeho rozšíření a vzniku sekundárních varixů. Vznikají otoky, je přítomná zvýšená pigmentace kůže a její tuhnutí i svědivé ekzémy. V tomto stavu často stačí i nepatrný úraz, lehký úder či kopnutí a vytváří se bércový vřed.

Zdravotní potíže, které přivedou pacienta k lékaři

Pacient zpočátku pociťuje tíhu v končetině, její větší únavnost, pozoruje otoky končetin a noční křeče (odtud lidový název „křečové žíly“). Ženy navíc často zdůrazňují kosmetický aspekt nemoci.

Léčba

Nezbytnou součástí terapie je přikládání kompresních obvazů na den (hned ráno, na zvednutou nohu) nebo nošení kompresivních punčoch. Vhodné je spát na posteli se zvýšenými dolními končetinami, tak aby po celou noc byly zvýšeny nad úroveň srdce.

Prevenci vzniku varixů je možné shrnout do těchto bodů:

  • cvičte a pohybujte se, chraňte se ale větších tělesných otřesů, dejte přednost spíše jízdě na kole než joggingu, hodně choďte a plavte
  • cvičíte-li s činkami, užívejte jen ty lehčí
  • kdykoli to je možné, mějte nohy ve zvýšené poloze, brání to městnání krve v žilách
  • vyvarujte se dlouhého stání nebo sedění a nepřekládejte nohy křížem
  • nenoste těsný oděv ani boty, kalhoty mějte raději volnější a bez pásku. To vše může bránit pohybu krve vzhůru k srdci.

Chirurgická léčba

Podmínkou tohoto způsobu léčby je průchodnost hlubokého žilního systému v končetině. Rozsáhlejší varixy se řeší odstraněním celých povrchových žilních kmenů, drobné varixy je možné odstranit sklerotizací.

Co se týče farmakologické léčby, vhodné jsou tzv. venofarmaka, která pacientům přináší subjektivní úlevu při potížích (bolest, tíha, únava, křeče). 

Výrobek obsahuje výtažky z těchto čtyř léčivých bylin:

  1. Koňský kaštan (Aesculus hippocastanum, Horse chesnut)

    Strom pochází z Asie a severního Řecka, v dnešní době se s ním můžeme setkat prakticky v celé Evropě a Severní Americe. V minulosti byly využívány různé části tohoto stromu – listy, kůra i semena. V dnešní době se používají extrakty ze semen, které obsahují účinnou látku aescin. Aescin patří mezi saponiny, podporuje žilní cirkulaci, ovlivňuje tonus a podporuje pružnost žilních stěn.

  2. Borůvky (Vaccinium myrtillus, Bilberry)

    Anthokyanosidy působí jako antioxidanty. Podporují normální tvorbu pojivové tkáně a odolnost kapilár v organizmu, mohou zlepšit proudění krve v žilách a kapilárách.

  3. Listnatec bodlinatý (Ruscus aculeatus, Butcher´s Broom)

    Ostnatý keř, původem ze severozápadu Evropy. Především se používá kořen a mladé stonky a to zejména pro podporu žilního oběhu a jeho pozitivního vlivu na tvorbu otoků. Listnatec odlinatý obsahuje ruskogeniny a neoruskogeniny. Právě tyto látky jsou zodpovědné za pozitivní efekt tohoto extraktu.

  4. Gotu kola (Centella asiatica)

    Vyskytuje se především v Indii, Pakistanu, Jižní Africe a na Madagaskaru (tropické klima). Používá se kořen a list. Gotu kola je vyzvidhován pro svůj vliv na cévní a žilní systém.

6 největších mýtů o křečových žilách
30.12.2017

6 největších mýtů o křečových žilách

Nohy vás nosí celý život. Věnujte jim trochu víc pozornosti.

Přečtěte si více
Zobrazení: 887
Pozor na žilní trombózu
13.05.2021

Pozor na žilní trombózu

Příznaky mohou být nenápadné, ale určitě je potřeba věnovat jim dostatek pozornosti

Přečtěte si více
Zobrazení: 49849
Těžké, unavené a oteklé nohy. Znáte to také?
26.07.2023

Těžké, unavené a oteklé nohy. Znáte to také?

Pocit těžkých a unavených nohou mnohé trápí zejména v letních měsících. Na vině může být řada faktorů, a to od dlouhého stání, až po nedostatečnou mikrocirkulaci krve v končetinách, která již může značit vážnější problém. Jak nohám zajistit úlevu, a kdy vyhledat lékaře, vám poradíme.

Přečtěte si více
Zobrazení: 3335