Víte, co vaše tělo potřebuje?
Tuky... Ale jen ty zdravé!

Omega 3Česká republika zaujímá v žebříčku kardiovaskulárních úmrtí přední místo v Evropě i ve světě. Velmi nadějně proto působí závěry výzkumů omega-3.

25.1.2011

Z poslední doby existuje více než 3000 klinických studií, které prokazují příznivý vliv omega-3 nenasycených mastných kyselin na kardiovaskulární zdraví. Zdrojem těchto látek je především rybí olej získávaný z mořských ryb, který obsahuje účinné složky EPA a DHA. Jako suchozemci konzumujeme mořské ryby velmi málo a nepravidelně, proto naše tělo tyto nezbytné látky postrádá a jsme více ohroženi onemocněním srdce a cév.

Co se v naší stravě změnilo?
Především skladba přijímaných tuků. „Zdravé tuky“ přijímáme v menší míře, než „nezdravé tuky“. Přitom právě „zdravé tuky“, mezi něž patří rybí olej, působí v těle proti tukům „nezdravým“. Důležitý je také poměr mezi omega-3 a omega-6 mastnými kyselinami (vyskytují se hlavně v rostlinách a rostlinných olejích).

Zatímco před 200 lety byl poměr mezi omega-3 a omega-6 ve stravě přibližně 1:1,5, nyní je nepříznivě zvrácen na hodnoty 1:10 až 1:40. Zřejmě i z tohoto důvodu jsme více vystaveni riziku aterosklerózy, mozkových příhod, infarktu nebo diabetu. Obyvatelé vyspělých zemí, jako jsou USA a západoevropské státy EU, si tato rizika dobře uvědomují, proto spotřeba doplňků stravy s obsahem omega-3 v těchto  oblastech každoročně roste až o desítky procent.

Výsledky studií
V mnoha vědeckých studiích bylo prokázáno, že omega-3 mají příznivý vliv na srdce a cévy, protože pomáhají snížit rizika kardiovaskulárního úmrtí, srdečního selhání, srdečních arytmií, snižují krevní tlak a zlepšují funkci tepen. Omega-3 mírně ředí krev, a tím předcházejí vzniku sraženin a ucpání cév. Snižují hladinu cholesterolu a zvyšují příznivě působící „zdravý“ HDL - cholesterol. Tím pomáhají předcházet ateroskleróze. Stejně tak byly prokázány velmi příznivé účinky omega-3 u diabetiků.

Komu omega-3 pomáhají?

  • Dětem – zlepšují příznaky související s hyperaktivitou, nedostatečným soustředěním a schopností se učit.
  • Ženám – pomáhají překonat bolestivou menstruaci.
  • Nastávajícím a kojícím maminkám – jako součást nervových vláken jsou nezbytné pro vývoj plodu a nervové soustavy dítěte, což má příznivý vliv na pozdější kvalitu mentálních funkcí dětí.
  • Seniorům – příznivě působí jako prevence před ztrátou sluchu a zhoršujícím se viděním. Stejně tak zlepšují mozkové funkce – paměť, mentální výkon a myšlení.
  • Sportovcům – zlepšují některé výkonnostní parametry, například kapacitu plic.
  • Všem – udržují kardiovaskulární zdraví. Jsou také velmi vhodné pro diabetiky a zlepšují zdraví ledvin.

Diskuse

Počet reakcí: 0

Buďte první, kdo vloží svůj názor do diskuse.

Vstoupit do diskuse

ShopRoku 2016
ShopRoku 2016

 

Vytisknout


WALMARK, a.s., Oldřichovice 44, 739 61 Třinec, Česká republika, IČO: 00536016, DIČ: CZ699003348
Zápis v OR: u rejstříkového soudu v Ostravě, oddíl B, vl. č. 2501
Základní kapitál: 372 420 000,- Kč
Informace pro platbu kartou:
Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.