Studie Salutil® Probio

Synergické působení přípravku Salutil® Probio je ověřeno studiemi!

3.12.2010

Studie a odkazy, literatura

 1. McFarland L.V, Meta-Analysis of Probiotics for the Prevention of Antibiotic Associated Diarrhoea and the Treatment of Clostridium difficile Disease. American Journal of Gastroenterology 2006, 101:812-822.
 2. Bergogne-Bérézin, 2000, «Treatment and prevention of Antibiotic Associated Diarrhea»
 3. Szajewska H, 2005, «Meta-Analysis: non pathogenic yeast Saccharomyces boulardii in the prevention of Antibiotic Associated Diarrhea»
 4. D’Souza AL et al, Probiotics in prevention of Antibiotic Associated Diarrhoea: metaanalysis. bmj 2002; 324:1-6.
 5. Gedek B.R, Intestinal flora and bioregulation. Bull Sci Tec Off Inter Epizoot 1989; 8:417-433.
 6. Bisson JF, Rozan P, Hidalgo S: Study of the eff ects of 4 probiotics orally administered as a chronic preventive treatment at one dose in male wistar rats submitted to a tourista induced by an oral administration of Eschericia coli bacteria. The article is under submission, ETAP - Ethologie Appliquée, 2008.
 7. Internal results, Biotechnology Research Institute, Kanada, Montreal.
 8. Sherman PM, Johnson-Henry KC, Yeung HP, Ngo PS, Goulet J, Tompkins TA: Probiotics reduce enterohemorrhagic Escherichia coli O157:H7- and enteropathogenic E. coli O127:H6-induced changes in polarized T84 epithelial cell monolayers by reducing bacterial adhesion and cytoskeletal rearrangements. Infect Immun. 2005 Aug; 73(8):5183-8.

Meta-Analysis of Probiotics for the Prevention of Antibiotic Associated Diarrhea and the Treatment of Clostridium difficile Disease
Autor: Lynne V. McFarland
Am J Gastroenterol 2006;101:812–822

Cílem této studie bylo zhodnotit účinek probiotik v prevenci AAD (průjem asociovaný s užíváním antibiotik- při užívání antibiotik dochází k narušení střevní flóry) a v léčbě CDD (onemocnění způsobené Clostiridum difficile,  která jsou také často spojovány s užívání antibiotik). Studie byly vyhledávány na vyhledávačích PubMed, Medline, Google Scholar atd. 31 ze 180 studií vyhovělo podmínkám.

Výsledek – 25 randomizovaných kontrolovaných studií potvrdilo, že probiotika signifikantně redukují riziko AAD, 6 studií potvrdilo signifikantní redukci CDD. Tři druhy probiotik prokázaly signifikantní snížení rozvoje průjmového onemocnění asociovaného antibiotiky – Sacharomyces boulardii, Lactobacillus rhamnosus GG, a směsice probiotik. Pouze S. boulardii bylo účinné také proti CDD.

Meta-analysis: non-pathogenic yeast Saccharomyces boulardii in the prevention of antibiotic-associated diarrhoea.
Autoři: SZAJEWSKA, H. ; MRUKOWICZ, J.
Alimentary Pharmacology & Therapeutics. 22(5):365-372

Cílem této studie bylo zhodnotit účinnost bakterie Saccharomyces boulardii v prevenci průjmového onemocnění spojeného s užíváním antibiotik u dětí a dospělých. Užívání probiotika Sachcharomyces boulardii v porovnání s placebem snížilo riziko průjmového onemocnění spojeného s užíváním antibiotik ze 17,2% na 6,7%. Mechanismus účinku S. boulardii na AAD není zcela jasný, ale ze studií na zvířatech vyplývá, že S. boulardii zabraňuje přilnutí patogenních bakterií na stěnu střev a produkuje protézu, která inaktivuje receptor na toxin A Clostridie difficile.

Probiotics in prevention of antibiotik associated diarrhoea: meta-analysis
Autoři: D’Souza A.L., Rajkumar C., Cooke J., Bulpitt C.J.
BMJ 2002; 324;;1361

Tato studie hodnotila účinek probiotik v prevenci a léčbě průjmového onemocnění spojeného s užívání antibiotik.

Potvrdilo se, že:

 • Probiotika jsou živé organismy, které upravují mikrobiologickou rovnováhu hostitele
 • Probiotika mají speciální vlastnosti, které jim umožňují být prospěšné v boji proti infekci slizničních povrchů
 • Nízký výskyt vedlejších účinků -  probiotika možnou cestou  prevence průjmového onemocnění spojeného s užíváním antibiotik
 • Velký potenciál užívání v klinické praxi mají druhy laktobacilů a také kvasinka Saccharomyces boulardii

Celkový závěr těchto studií.
U probiotika bylo prokázáno, že dokážou upravovat střevní mikroflóru a tím mít prospěšný vliv na hostitele. Tyto prospěšné účinky byly prokázány u pacientů  užívajících antibiotika. Užívání antibiotik vede k dysbalanci střevní mikroflóry.

Treatment and prevention of antibiotic associated diarrhea.
Autoři: Bergogne-Bérézin E.
Int J Antimicrob Agents. 2000; 16(4):521-6.

Mírné nebo těžké epizody průjmů souvisejícího s užíváním ATB (AAD) jsou časté nežádoucí účinky antibiotické léčby. Výskyt AAD se liší s použitými ATB a pohybuje se od 5 do 25%. Hlavní forma této střevní poruchy je psedomembránotní kolitida spojená s Clostridium difficile a vyskytuje se v 10-20% případů AAD. U těžkých případů zůsobených C. difficile je nutná léčba průjmu za použití antibiotik společně s glykopeptidy (vancomycin) a metronidazolem. Jiný přístup k léčbě nebo prevenci AAD je založen na použití nepatogenních živých mikroorganismů, které jsou schopné obnovení rovnováhy střevního ekosystému. K léčbě nebo profylaxi AAD bylo používáno několik organismů – zejména Lactobacillus acidophilus, L. bulgaricus, Bifidobacterium longum a Enterococcus faecium.  Další bioterapeutický agent, nepatogenní kvasinka, Sacharomyces boulardii, byla použitá.

U zvířecích modelů, kde byla kolitida způsobená C.difficile po podání klindamicinu se prokázalo, že podávání S. boulardii (na konci terapie vancomycinem) vedlo k významnému poklesu tvorby kolonií C. difficile a k produkci B toxinu. V několika klinických, randomizovaných studiích se prokázalo, že S. boulardii vede k poklesu výskytu C. difficile a předchází tak patogenním účinkům toxinů A, B tvořených C. difficile. Dobrá odpověď na podávání S. boulardii byla pozorována také u dětí s AAD.

Probiotics reduce enterohemorrhagic Escherichia coli O157:H7- and enteropathogenic E. coli O127:H6-induced changes in polarized T84 epithelial cell monolayers by reducing bacterial adhesion and cytoskeletal rearrangements.
Autoři: Sherman PM, Johnson-Henry KC, Yeung HP, Ngo PS, Goulet J, Tompkins TA
Infect Immun.  73(8):5183-8.

Cílem této studie bylo zjistit, zda-li probiotika vedou ke snížení poškození epiteliální sliznice po  expozici Escherichia coli O157:H7 (příčina akutního průjmu, hemoragické kolitidy, a hemolytického uremického syndromu) a E. coli O127:H6. Předúprava střevních buněk bakteriemi produkujícími kyselinu mléčnou vedlo ke snížení patogenem způsobeného poklesu transepiteliálního elektrického odporu.

Tyto výsledky ukazují, že probiotika brání poškození epitelu vyvolané připojením bakterií na střevní sliznici.

Study of the eff ects of 4 probiotics orally administered as a chronic preventive treatment at one dose in male wistar rats submitted to a tourista induced by an oral administration of Eschericia coli bacteria.
Autoři: Bisson JF, Rozan P, Hidalgo S

Cestovatelský průjem je jedno z nejčastějších onemocnění postihující 20 – 50% všech cestovatelů každým rokem. Jako nejčastější kauzativní příčina byla identifikována enterogenní E. coli (ETEC). Zvířecí model cestovatelského průjmu byl vytvořen tak, že se nakazili potkani kmenem ETEC. Pět skupin (A,B,C,D,E), v každé bylo 6 potkanů, dostávaly denní dávku probiotik (suspenze probiotik L. Rosell 11, L. Rosell 52 a B. Rosell 175 – skupina C; Saccharomyces boulardii skupina D; kombinaci probiotik a kvasinky – skupina E) nebo placebo (skupina A, B). Po 14 dnech léčby všechny skupiny, kromě skupiny A (negativní kontrolní skupina) byly infikovány ETEC  a byly jim měřeny následující parametry během následujících 3 dnů: teplota těla, příjem jídla a tekutin, tělesná hmotnost, konzistence stolice, a chování. Byly také měřeny cytoiny z krevních vzorků odebraných 3 hodiny po infikování.

Závěr: Skupina dostávající probiotika měla méně výrazné symptomy. Změny v hladinách cytokinů byly také zaznamenané: zánětlivé cytokiny byly zvýšené; skupina dostávající probiotika před infikováním obecně měla vyšší nárůst sekrece protizánětlivých cytokinů. Kombinace probiotik s kvasinkou se projevila jako nejúčinnější.

Intestinal flora and bioregulation.
Autor: Gedek B.R,

Mikroflóra tvoří ekosystém, ve kterém hostitel může být buď prospěšný, nebo může způsobovat újmu v závislosti na složení střevní flóry. Pomocí vybraných kultur lze stabilizovat střevní mikroflóru, snížit frekvenci průjmů. Tento stabilizační účinek je založen na principu antibiotika. Bakterie z hlavní střevní mikroflóry znemožní růst hostitelské bakterie. Stejně tak je patogenům znemožněn přístup k epitelu, tudíž nemůže dojít k jejich adhezi, penetraci a množení.

Antagonismus proti patogenním mikrobům.

Synergické působení přípravku Salutil® Probio

Mixed culture – smíšená kultura, která obsahovala Sacharomyces cerevisiae.
Smíšená kultura obsahující Sacharomyces cerevisiae vedla ke snížení růstu nebo zastavení růstu patogenních mikroorganismů (již během 24 hodin).

ShopRoku 2016
ShopRoku 2016

 

Vytisknout


WALMARK, a.s., Oldřichovice 44, 739 61 Třinec, Česká republika, IČO: 00536016, DIČ: CZ699003348
Zápis v OR: u rejstříkového soudu v Ostravě, oddíl B, vl. č. 2501
Základní kapitál: 372 420 000,- Kč
Informace pro platbu kartou:
Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.