Antioxidanty pro plodnost a kvalitu spermií

doplňování antioxidantů vede ke zlepšení mužské plodnostiDoplňky obsahující antioxidanty, včetně vitaminů C a E a selenu, mohou zlepšit kvalitu spermií a plodnost.

8.10.2010

Ve studii bylo zjištěno, že doplňování antioxidantů vede ke zlepšení mužské plodnosti tím, že zlepšují kvalitu spermií.

Souvislost mezi antioxidanty a plodností je známa již řadu let. Oxidační stres, způsobený narušením rovnováhy mezi antioxidanty a pro-oxidanty, způsobuje snížení kvality spermií.

Podle Dr. El-Toukhy asi 15 procent párů v reprodukčním věku trpí problémy s neplodností, 50 procent těchto případů souvisí se snížením kvality spermatu.

Za účelem objasnění pozitivního vlivu antioxidantů na plodnost, výzkumníci provedli systematickou analýzu literatury. Bylo nalezeno 17 randomizovaných klinických studií zahrnující vitaminy C a E, zinek, selen, kyselinu listovou, karnitin a karotenoidy v souvislosti s kvalitou spermií a plodností.

Z těchto 17 studií se získala data 1665 mužů. Výsledky ukázaly, že 75 procent studií prokázalo spojení suplementace antioxidanty se zlepšením kvality spermií v porovnání s placebem. Navíc, 63 procent těchto studií prokázalo zlepšení pohyblivostí spermií ve srovnání s placebem.  

Zdroj: Reproductive BioMedicine Online
Volume 20, Pages 711-723
“A systematic review of the effect of oral antioxidants on male infertility”
Authors: C Ross, A Morriss, M Khairy, Y Khalaf, P Braude, A Coomarasamy, T El-Toukhy

 

Diskuse

Počet reakcí: 0

Buďte první, kdo vloží svůj názor do diskuse.

Vstoupit do diskuse

ShopRoku 2016
ShopRoku 2016

 

Vytisknout


WALMARK, a.s., Oldřichovice 44, 739 61 Třinec, Česká republika, IČO: 00536016, DIČ: CZ699003348
Zápis v OR: u rejstříkového soudu v Ostravě, oddíl B, vl. č. 2501
Základní kapitál: 372 420 000,- Kč
Informace pro platbu kartou:
Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.