Vitaminy skupiny B můžou pomoci předejít Alzheimerově chorobě

Vitaminy skupiny BSuplementace vitaminy skupiny B mohou zpomalit rozvoj Alzheimerovy choroby.

10.9.2010

Studie, zveřejněná v časopise Public Library of Science One, ukazuje, že dietní doplnění vitaminů skupiny B může snížit plazmatickou hladinu homocysteinu, což vede ke zpomalení mozkové atrofie a tak k pomalejšímu rozvoji demence.

Atrofie mozku, příznakem jsou kognitivní poruchy, může být včasným varovným příznakem demence.

Jedním z důležitých faktorů, kterým se stanoví míra atrofie, může být zvýšená koncentrace látky homocysteinu.

Dřívější epidemiologické studie prokázaly, že vysoké hladiny homocysteinu jsou spojeny s podezřením nebo potvrzením demence. Dle Framingham studie lidé s hladinou homocysteinu nad 14 mikromolů na litr v séru mají dvakrát vyšší riziko demence.

Nová studie se zabývala vztahem mezi vitaminy skupiny B a nižší plazmatickou hladinou homocysteinu. Studie se zúčastnilo 168 účastníků. Po dvou letech se zjistilo, že ti, kteří užívali vitaminové doplňky skupiny B, měli o 30 procent menší atrofii mozku, u některých účastníků došlo až k 50 procentní redukci atrofie.

Zdroj: Public Library of Science One
Publikováno online, doi: 10.1371/journal.pone.0012244
“Homocysteine-Lowering by B Vitamins Slows the Rate of Accelerated Brain Atrophy in Mild Cognitive Impairment: A Randomized Controlled Trial”
Autoři: A. David Smith, S.M. Smith, C.A. de Jager, P. Whitbread, C. Johnston, G. Agacinski, A. Oulhaj, K.M. Bradley, R. Jacoby, H. Refsum

Diskuse

Počet reakcí: 0

Buďte první, kdo vloží svůj názor do diskuse.

Vstoupit do diskuse