Vitamin D snižuje riziko rozvoje Parkinsonovy choroby

Publikováno: 16.07.2010

Vysoká hladina vitaminu D může snižovat riziko rozvoje Parkinsonovy choroby o 67 procent ve srovnání s nízkou hladinou tohoto vitaminu.

Vědci analyzovali data od 3173 mužů a žen ve věku 50 – 79 let. Studie trvala 29 let a vědci zdokumentovali 50 případů Parkinsonovy choroby.

Parkinsonova choroba je neurodegenerativní onemocnění centrální nervové soustavy, které přímo souvisí s úbytkem nervových buněk v části mozku nazvané černá substance. Tyto buňky za normálního stavu produkují dopamin. Nedostatek dopaminu způsobuje, že pacient postupně není schopen ovládat nebo kontrolovat svůj pohyb.

Předchozí studie prokázaly, že část mozku nejvíce postihovaná Parkinsonovou chorobou obsahuje vysoké množství receptorů vitaminu D, což naznačuje, že vitamin D může být důležitý pro funkce těchto buněk.

V nové studii se měřily hladiny vitaminu D u více než 3 000 lidí. Data ukázala, že lidé s nízkou hladinou vitaminu D měli 3x vyšší pravděpodobnost vzniku Parkinsonovy choroby než osoby s nejvyšší hladinou tohoto vitaminu.

Zdroj: Archives of Neurology
Volume 67, Issue 7, Pages 808-811
"Serum Vitamin D and the Risk of Parkinson Disease"
Autoři: P. Knekt, A. Kilkkinen, H. Rissanen, J. Marniemi, K. Saaksjarvi, M. Heliovaara

Nízká hladina vitaminu B6 může zvýšit riziko Parkinsonovy choroby
16.04.2010

Nízká hladina vitaminu B6 může zvýšit riziko Parkinsonovy choroby

Nedostatečná hladina vitaminu B6 může zvýšit riziko Parkinsonovy choroby asi o 50 %, uvádí nové studie z Japonska.

Vitaminy skupiny B můžou pomoci předejít Alzheimerově chorobě
10.09.2010

Vitaminy skupiny B můžou pomoci předejít Alzheimerově chorobě

Suplementace vitaminy skupiny B mohou zpomalit rozvoj Alzheimerovy choroby.

Vitamin E a Alzheimerova choroba
09.07.2010

Vitamin E a Alzheimerova choroba

Kombinace různých forem vitaminu E může pomoci předejít zhoršení kognitivních funkcí v pokročilém věku, podle výsledků studie ze Švédska.