Konjugovaná kyselina linolová má příznivé účinky na hmotnost dětí

Publikováno: 26.03.2010

Užívání CLA (konjugované kyseliny linolové) může snížit množství tělesného tuku a celkovou tělesnou hmotnost u zdravých dětí s nadváhou a obezitou, uvádí nová studie.

Užívání CLA po dobu 7 měsíců vedlo ke snížení hmotnosti tělesného tuku o 0,5 procenta a celkové tělesné hmotnosti o 0,1 procento ve srovnání se zvýšením o 1,3 a 0,4 procenta v placebo skupině.

Konjugovaná linolová kyselina je mastná kyselina, která se přirozeně vyskytuje v mase přežvýkavců a v mléčných výrobcích. Vzhledem ke změnám v západní stravě, průměrný příjem CLA klesá, a pokud je odstraněn tuk z mléčného výrobku, pak je CLA také odstraněná.

Výzkumníci přijali do studie 53 dětí v předpubertálním věku, ve věku 6 – 10 let, a náhodně je rozdělili do skupiny dostávající buď CLA (3 gramy/d, 80% CLA) nebo placebo v čokoládovém mléce po dobu 7 měsíců.

Na konci studie, kromě prospěšné změny tělesného tuku a tělesné hmotnosti, výzkumníci také zaznamenali, že děti ve skupině užívající CLA měly menší nárůst BMI o 0,5 kg/ m2 v porovnání se skupinou užívající placebo, kde byl průměrná nárůst BMI 1,1 kg/ m2. Děti ve skupině užívající CLA měly také menší množství abdominálního tuku (tuk uložený v břišní oblasti).

Zdroj: American Journal of Clinical Nutrtion
Publikováno online, doi:10.3945/ajcn.2009.28404
“Effect of conjugated linoleic acid on body fat accretion in overweight or obese children”
Autoři: N.M. Racine, A.C. Watras, A.L. Carrel, D.B. Allen, et al.

Aktivní podpora dětské imunity
08.02.2016

Aktivní podpora dětské imunity

Během chladného počasí začínají útočit virózy a nachlazení, která se v dětském kolektivu šíří rychlostí blesku. Navíc pobyt ve škole či školce klade nárok také na psychiku. To vše představuje pro dětský imunitní systém obrovskou zátěž. Účinnou formou pomoci je také užívání doplňku stravy Marťánci ImunoFORTE, který se doporučuje podávat během období zvýšeného výskytu chřipek a nachlazení, v průběhu rekonvalescence, v případě fyzické nebo duševní únavy a pro akutní podporu imunity.

Únava u dětí a co ji způsobuje
19.03.2018

Únava u dětí a co ji způsobuje

Mnozí rodiče si zhluboka oddechnou, když svého andílka uloží večer do postýlky.

Příjem omega-3 matkami má vztah ke koordinaci dětí
26.06.2008

Příjem omega-3 matkami má vztah ke koordinaci dětí

Zvýšený příjem omega-3 DHA během těhotenství může zlepšovat motorické funkce novorozenců v dalším životě, naznačují výsledky nové kanadské studie.