Astaxantin a diabetes

Víte, že...Astaxantin - pigment, který propůjčuje lososům jejich růžovou barvu, patří mezi antioxidanty a může chránit proti rozvoji onemocnění ledvin u diabetiků.

21.9.2009

Astaxantin - pigment, který propůjčuje lososům jejich růžovou barvu, patří mezi antioxidanty a může chránit proti rozvoji onemocnění ledvin u diabetiků.

Astaxantin může chránit buňky před oxidačním stresem, který je spojený s vysokou hladinou cukru v krvi, dle studie publikované v Journal of Agricultural and Food Chemistry. Vysoká hladiny cukru v krvi a oxidační stres mohou vést k mnoha komplikacím spojených s diabetem, včetně onemocnění ledvin.

Výzkumníci vyšetřovali, zda-li astaxantin může chránit proti škodlivým účinkům oxidačního stresu, které jsou spojené se zvýšenou hladinou glukózy v krvi.

Buňky byly vystaveny vysoké hladině glukózy a poté vystaveny astaxantinu. Dle výsledků, antioxidant astaxantin účinně snížil peroxidaci lipidů, celkové reaktivní látky, superoxidy a hladinu oxidu dusného (NO). Také došlo ke snížení ukazatelů zánětu.

Nejvíce astaxantinu pochází z řasy, Haemotococcus pluvialis, která je běžně konzumována rybami a korýši a je zodpovědná za jejich růžovou barvu.

Zdroj:
Journal of Agriculture and Food Chemistry
Publikováno online, doi: 10.1021/jf9019745
„Protection against Oxidative Stress, Inflamation, and Apoptosis of High-Glucose-Exposed Proximal Tubular Epithelial Cells by Astaxanthin“
Autoři: Y.J. Kim, Y.A- Kim, T. Yokozawa

Diskuse

Počet reakcí: 0

Buďte první, kdo vloží svůj názor do diskuse.

Vstoupit do diskuse

ShopRoku 2017
ShopRoku 2016

 

Vytisknout


WALMARK, a.s., Oldřichovice 44, 739 61 Třinec, Česká republika, IČO: 00536016, DIČ: CZ699003348
Zápis v OR: u rejstříkového soudu v Ostravě, oddíl B, vl. č. 2501
Základní kapitál: 372 420 000,- Kč
Informace pro platbu kartou:
Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.