Antioxidanty a cvičení mohou posílit kosti u starších žen

Antioxidanty Kombinace suplementace antioxidanty a cvičení může chránit proti ztrátě kostní hmoty u postmenopauzálních žen.

13.7.2009

Dle výsledků publikovaných v Osteoporosis International ženy, které užívaly kombinaci vitaminů C a E a k tomu cvičily neutrpěly žádnou ztrátu kostní hmoty během 6 měsíců, zatímco u žen dostávající placebo byla zaznamenána nežádoucí ztráta kostní hmoty.  

Osteoporóza je charakterizována  úbytkem kostní hmoty, který vede ke zvýšenému riziku zlomenin, zejména kyčlí, páteře a zápěstí. Odhaduje se, že 75 miliónů lidí trpí osteoporózou v Evropě, USA a Japonsku.

Studie se zúčastnilo 34 postmenopauzálních žen, průměrný věk 66,1 let a s průměrným body mass indexem (BMI) 25,98 kg/m2. Tyto ženy byly náhodně rozdělené do 4 skupin: užívající placebo bez cvičení; užívající antioxidanty (600 mg vitaminu E, 1 000 mg vitaminu C) bez cvičení; placebo + cvičení; antioxidanty + cvičení ; po dobu 6 měsíců.

Měření denzity kostní hmoty kyčlí a páteře odhalily, že pouze u skupiny užívající placebo bez cvičení došlo k signifikantnímu úbytku kostní hmoty bederní páteře.

Na začátku roku byla provedena studie, která odhalila, že zvýšený přísun karotenoidů, a zejména lykopenu, je spojen s ochranou proti snižování denzity kostní hmoty bederní páteře u žen a kyčlí u mužů.

Zdroj:
American Journal of  Clinical Nutrition
"It is therefore possible that carotenoids explain part of the previously observed protective effects of fruit and vegetable intake on BMD."

Diskuse

Počet reakcí: 0

Buďte první, kdo vloží svůj názor do diskuse.

Vstoupit do diskuse

ShopRoku 2017
ShopRoku 2016

 

Vytisknout


WALMARK, a.s., Oldřichovice 44, 739 61 Třinec, Česká republika, IČO: 00536016, DIČ: CZ699003348
Zápis v OR: u rejstříkového soudu v Ostravě, oddíl B, vl. č. 2501
Základní kapitál: 372 420 000,- Kč
Informace pro platbu kartou:
Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.