Víte, který doplněk stravy vám skutečně pomůže?


Následujících 5 kroků vám pomůže poznat rozdíly mezi doplňky stravy a odhalí, na co se zeptat ve vaší lékárně.

3.10.2008

Krerý pomůže?

Na první pohled vypadají stejně, který z nich vám ale skutečně pomůže? Odpověď na tuto otázku najdete právě zde.

1. Jak výrobce garantuje, že vám přípravek skutečně pomůže?

K tomu, aby doplněk stravy skutečně vašemu tělu pomohl, musí splnit tři úkoly: Musí obsahovat účinnou látku, musí jí obsahovat vhodné množství a látka musí být vaším tělem vstřebatelná.

Výrobky, na které je spolehnutí, procházejí tzv. měřením obsahu účinných látek. To zaručuje, že v přípravku dostáváte skutečně takové množství účinné látky, které výrobce garantuje. Walmark používá lékopisné metody stanovení účinných látek, validované přímo na daný produkt provedené na speciálních přístrojích. Tím je zaručena správnost a přesnost měření.

U velkých výrobců se v laboratořích také důsledně provádějí měření rozpadavosti tablet. Dle standardů společnosti Walmark se potahovaná tableta musí v simulovaném žaludečním prostředí rozpadnout do 30 minut, nepotahovaná tableta do 15 minut. Včasný rozpad tablety je nezbytným předpokladem pro to, aby se účinné látky do těla vstřebaly.

2. Jak poznám, že dávka účinné látky je vhodná právě pro mne?

Aby výrobci doplňků stravy určili vhodné množství účinné látky, vycházejí z nákladných vědeckých výzkumů, klinických studií a poznatků o tom, které látky naší populaci chybí a které látky je možno kombinovat pro dosažení žádaného efektu.

Vedle všeobecně známých klinických studií publikovaných v renomovaných odborných periodicích provádí Walmark i vlastní klinické studie, které hodnotí účinnost a bezpečnost jeho přípravků. 

3. Jak prověřuje výrobce suroviny?

Na výsledný produkt se můžeme spolehnout jen tehdy, je-li vyroben z kvalitních surovin. Nekvalitní suroviny mohou obsahovat těžké kovy nebo nežádoucí látky, které nejenže nepomáhají, ale mohou navíc způsobovat alergie a jiné zdravotní potíže.

Důvěryhodný výrobce doplňků stravy tedy nejen vybírá kvalitní suroviny u renomovaných dodavatelů, ale navíc je před použitím ještě laboratorně testuje. Určitě by neměl spoléhat jen na prohlášení dodavatele.

Výrobce Walmark například kontroluje suroviny tzv. infračervenou analýzou. Test upozorní výrobce na odchylky v kvalitě surovin. Tím je zajištěna shoda s přesnou specifikací výrobku. Navíc, podstatnou částí kontrolního procesu je u Walmarku také nadstandardní mikrobiologická kontrola. Ta garantuje, že obsah přípravku není kontaminován houbami, plísněmi a patogenními bakteriemi jako např. Salmonella, Staphylococcus aureus či bakteriemi ze skupiny Enterobacteriaceae.

4. Jak je zaručena bezpečnost přípravku?

Záruku bezpečnosti léků či doplňků stravy máme jen tehdy, jestliže je obal výrobku dostatečně zabezpečený proti otevření.

U výrobků Walmarku v plastových kontejnerech máte tuto záruku hned dvojí. Chrání vás jak bezpečnostní uzávěr, tak speciální fólie Siltec. Ta vám dává jistotu, že přípravek nemohl být otevřen před tím, než se dostal do vašich rukou.

Podobně musí být chráněny i tablety v blistrech (hliníkové folii). Walmark například díky měřením těsnosti blistrů garantuje, že nedojde ke kontaminaci cizorodými látkami.

5. Má výrobce „Certifikát GMP“?

Certifikát GMP je udělován jen výrobcům, kteří dodržují tzv. podmínky správné výrobní praxe. Péče o hotový přípravek začíná ještě předtím, než se výchozí suroviny použijí ve výrobním závodě. Především se jedná o výběr kvalitních a ověřených výrobců farmakologicky účinných látek převážně rostlinného původu. Tyto extrakty, které jsou ověřovány ve vlastních laboratořích, pak zaručují účinek v souladu s textem uváděným na obale hotového výrobku. Starost, která se přípravku věnuje v průběhu výroby, je rovnocenná s výrobou léčiv, která je pod průběžnou kontrolou specialistů -  inspektorů správné výrobní praxe (SÚKL Praha). Certifikát GMP je potvrzujícím dokladem, že daný výrobce splňuje přísná kriteria uplatňovaná při výrobě a kontrole léčiv.

Certifikát GMP jinými slovy zaručuje, že vámi vybraný doplněk stravy nebyl vyráběn v  amatérském prostředí, ale v pečlivě hlídaných výrobních podmínkách. Dodává vám jistotu, že produkt není nijak kontaminován. Walmark, největší výrobce doplňků stravy v celé střední a východní Evropě, je jedním z mála firem, které certifikátem GMP disponují.

Diskuse

Počet reakcí: 5 | poslední: 27.12.2012 13:04:13

 • 27.12.201213:04:13

  Bolestivá menstruace v menopauze

  Dobrý den,je mi 49 let a poslední dobou trpím velmi bolestivou menstruací( nevol...

 • 3.10.201114:21:07

  RE: dotaz ...co pomůže při menopauze

  Dobrý den, doplňkem přímo určeným ženám v menopauze je výrobek Mabelle. Pomáhá l...

 • 2.10.201110:40:20

  dotaz ...co pomůže při menopauze

  Dobrý den mám dotaz ,co by jste doporučili mé mamince v přechodu,aby to bylo cen...

 • 20.10.200814:41:05

  RE: ostropestřec

  Dobrý den, odborné dotazy směřujte do poradny, "Vložit dotaz - pro lékaře": http...

 • 20.10.200812:59:13

  ostropestřec

  Mám hodně vysoké jaterní testy a mám nadváhu při výšce 177 cm - váha 113

Vstoupit do diskuse

ShopRoku 2017
ShopRoku 2016

 

Vytisknout


WALMARK, a.s., Oldřichovice 44, 739 61 Třinec, Česká republika, IČO: 00536016, DIČ: CZ699003348
Zápis v OR: u rejstříkového soudu v Ostravě, oddíl B, vl. č. 2501
Základní kapitál: 372 420 000,- Kč
Informace pro platbu kartou:
Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.