Betakaroten je účinný jako ochrana před slunečním zářením: výsledky metaanalýzy

BetakarotenPodávání tobolek s obsahem betakarotenu může chránit pleť při nadměrném slunění, a čím delší je období podávání betakarotenu, tím vyšší je ochrana, říkají výsledky nové metaanalýzy.

3.7.2008

Podle metaanalýzy sedmi studií, uveřejněné v časopise Photochemistry and Photobiology bylo k dosažení ochranného účinku zapotřebí deseti týdnů podávání doplňku stravy s obsahem betakarotenu.

„Tato metaanalýza naznačuje, že podávání betakarotenu u lidí je účinné při poskytování ochrany proti reakcím pleti po nadměrném slunění“, napsali Wolfgang Kopcke z Univerzitní nemocnice v Munsteru a Jean Krutmann z University Heinricha Heineho v Dusseldorfu.

„Tato pozorování zdůrazňují, že systémová fotoprotekce betakarotenem je naprosto odlišná od té, které je dosaženo místně aplikovanými ochrannými prostředky“, dodávají.

Kopcke a Krutmann hledali v literatuře studie s podáváním betakarotenu za účelem ochrany člověka proti slunečnímu záření. Takových studií bylo celkem sedm.

Metaanalýzou bylo prokázáno, že karotenoidy mohou poskytnou ochranu proti důsledkům nadměrného slunění a že k dosažení tohoto efektu je potřeba je užívat nejméně deset týdnů.

Beta karoten jako ochrana proti slunečnímu zářeníNavíc, s každým dalším měsícem podávání betakarotenu stupeň ochrany vzrostl, dodávají Kopcke a Krutmann.

„Tato pozorování zdůrazňují, že systémová fotoprotekce f se liší od té, které je dosaženo lokálně aplikovanými prostředky pro ochranu při opalování“, napsali. „Zatímco správné použití ochranných přípravků poskytuje ochranu proti rozvoji reakce na slunění během minut po aplikaci, betakaroténem navozená fotoprotekce se vytváří jen pomalu během několika týdnů podávání“.

Zodpovědně zdůrazňují, že karotenoidy nenahrazují topické přípravky s ochranným faktorem, zejména při nadměrném vystavování těla slunečnímu záření, ale mohou působit jako jejich doplněk. Ochranný faktor (SPF) betakaroténu se v nejlepším případě pohybuje kolem 4, řekli.

„Topická aplikace ochranných přípravků a systémová fotoprotekce betakarotenem si nejsou navzájem si konkurující strategie, které by se měly snažit nahradit jedna druhou, ale naopak se navzájem doplňují a měly by se kombinovat“, napsali Kopcke s Krutmannem.

„Z tohoto pohledu používání betakarotenu může poskytnout základní, celodenní ochranu proti slunečnímu záření pro celý povrch těla, zatímco topickou aplikaci ochranných přípravků je možno použít jako doplnění, zejména v případě, že člověk předpokládá zvýšené vystavení určitých partií pleti UV záření“.

Mechanismus

Výzkumníci říkají, že přesný mechanismus účinku betakarotenů při ochraně proti slunečnímu záření není zatím znám, i když se nabízí lákavá domněnka, že za tím může být jejich antioxidační aktivita. Při expozici UV záření, zejména UV-B paprskům, se v kůži vytvářejí volné kyslíkové radikály, které mohou vést k oxidativnímu stresu, známému jako „urychlovač procesu stárnutí pleti“. Betakaroten dokáže tyto volné kyslíkové radikály zneškodnit a tím poskytnout pleti ochranu.

Beta karoten jako ochrana proti slunečnímu zářeníKopcke a Krutmann ale naopak předpokládají jiný mechanismus: betakaroten může zasahovat do rozdílných signálních drah, vycházejících z DNA po jejím zasažení UV-B paprsky.

„Účinnost betakarotenu při předcházení poškození z nadměrného slunění tak může být alternativně vysvětlena jeho schopností zasáhnou do jedné nebo několika těchto signálních drah“, uzavírají.

Zdroj:
Photochemistry and Photobiology
Volume 84, Issue 2, Page 284-288, doi: 10.1111/j.1751-1097.2007.00253.x
"Protection from Sunburn with beta-carotene - A meta-analysis"
Authors: W. Kopcke and J. Krutmann

Diskuse

Počet reakcí: 0

Buďte první, kdo vloží svůj názor do diskuse.

Vstoupit do diskuse

ShopRoku 2017
ShopRoku 2016

 

Vytisknout


WALMARK, a.s., Oldřichovice 44, 739 61 Třinec, Česká republika, IČO: 00536016, DIČ: CZ699003348
Zápis v OR: u rejstříkového soudu v Ostravě, oddíl B, vl. č. 2501
Základní kapitál: 372 420 000,- Kč
Informace pro platbu kartou:
Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.