Walmark slaví své 15. narozeniny

Walmark slaví své 15. narozeniny

Publikováno: 01.08.2005

Zobrazení: 0

V těchto dnech (30.7.2005) uplynulo 15 let od založení společnosti Walmark, největšího tuzemského výrobce doplňků stravy s evropskou působností

Třinecká společnost Walmark s loňským konsolidovaným obratem přesahujícím 3 mld. Kč, zaměstnávající v regionu severní Moravy bezmála 400 lidí,  s dceřinými společnostmi v  šesti evropských státech (Slovensko, Rumunsko, Polsko, Ukrajina, Maďarsko a Litva) a exportem do dalších 15 zemí světa, je důkazem, že i v našich podmínkách může vzniknout ryze česká firma, která se bez zahraničního kapitálu a cizího know-how dokáže prosadit v tak náročném oboru, jakým je farmaceutická výroba.

Tato původně rodinná firma se, po počátečních obchodních aktivitách s širokým spektrem komodit, v první polovině roku 1991 soustředila na obchod se zemědělskými produkty, zejména pak na vývoz speciálních semen pro potravinářské účely. V druhé polovině roku 1991 pak rozšířila své aktivity o prodej  a posléze i vlastní výrobu nealkoholických nápojů. Od roku 1992 doplnil portfolio společnosti nejprve dovoz a později také vlastní výroba farmaceutických a parafarmaceutických přípravků, zejména vitamínů, doplňků stravy a prostředků  léčebné kosmetiky.

V roce 2001 přijal WALMARK dlouhodobou strategii orientace firmy na oblast farmacie a v září téhož roku odprodal nejprve divizi zemědělských produktů a na konci roku 2004 i převážnou část aktiv své nápojářské divize. Získaný finanční, lidský a znalostní kapitál dnes společnost investuje do rozvoje farmacie. Vybudovala zcela nový farmaceutický závod splňující normy GMP (správné výrobní praxe), který patří k nejmodernějším v ČR. V roce 2003 se WALMARK stal držitelem povolení k výrobě léčiv a v září 2004 zahájil výrobu prvních léků.

WALMARK se netají svým strategickým cílem stát se do roku 2007 největším výrobcem doplňků stravy v regionu střední a východní Evropy.  Generální ředitel společnosti Tomáš Macura uvedl: „V současné době jsme lídrem na trhu v České republice, na Slovensku a v Rumunsku.Tržby z prodeje vitamínů chceme v rostoucí míře doplňovat i tržbami z prodeje léků, které by se měly ve střednědobém horizontu podílet na obratu společnosti z jedné čtvrtiny. Svých cílů chceme dosáhnout především expanzí na další trhy, rozšířením portfolia o příbuzné obory a také akvizicemi“.

V letošním roce plánuje WALMARK investovat do rozvoje farmaceutické divize  více než 400 mil. Kč. Zásadní investicí ve výši 170 mil. Kč  bude rozšíření výrobní kapacity farmaceutického  závodu v Třinci a  výstavba  nového logistického centra, schopného zásobovat celou Evropu. Firma navíc hledá potencionální akviziční cíle a to nejen doma, ale i v dalších státech Evropy. Mezinárodní charakter podnikání WALMARKu potvrzuje skutečnost, že letos již 55% konsolidovaných tržeb společnosti tvoří tržby z prodeje v  zahraničí.

Přes vysoké investice a dynamický růst si WALMARK udržuje vysokou finanční stabilitu a nezávislost. Od ratingové agentury CRA Rating Agency má společnost přiznán příznivý dlouhodobý rating v investičním pásmu na stupni Baa.

Společnost WALMARK, která je od roku 2001 akciovou společností,  má 9 akcionářů, tuzemských fyzických osob. Akcie společnosti nejsou veřejně obchodovány.