Vitamin E mírní menstruační bolesti

vitamn EVitamin E může výrazně zmírnit bolesti při menstruaci i intenzitu krvácení. Zjistili to vědci z univerzity Tarbait Modarres v Íránu. Tvrdí, že by jejich poznatky mohly hodně pomoci zejména mladým dívkám.

13.4.2005

Potíže provázející menstruaci u nich totiž často vedou k narušení školní docházky.

Bolestmi trpí při menstruaci až 40 procent žen a kolem deseti procent z nich tvrdí, že jim potíže při každém cyklu až tři dny vážně naruší jejich činnost.

Íránští vědci zařadili do výzkumu 280 dívek ve věku mezi 15 a 17 lety, které trpěly menstruačními bolestmi, jež se označují jako dysmenorrhoea. Polovina z nich dostala denně ve dvou dávkách 270 miligramů vitaminu E, zatímco zbytek jen placebo.

Experiment trval čtyři menstruační období, během něhož měly dívky sledovat intenzitu bolesti i sílu krvácení.

Zjistilo se, že dívky, které braly vitamin E, pocítily výrazné zmírnění bolestí oproti minulosti a mohly podstatně snížit počet prášků proti bolesti. Pozorovaly také výrazně menší krvácení proti dívkám, které braly jen placebo.

"Vitamin E je pro dospívající dívky velmi vhodný, protože kromě příznivých účinků, které jsme zjistili při výzkumu, nemá žádný vedlejší dopad, pokud je podáván ve stanovených dávkách," uvedli vědci v britském časopise Journal of Obstetrics a Gynaecology.

Tato léčba je účinná, velmi rychlá a umožňuje vyhnout se podávání hormonů.

iDnes – 12. dubna 2005

Další známé účinky vitamínu E

Vitamín E je rozpustný v tucích a působí jako antioxidant - omlazuje organizmus. Je jedním z činitelů rozšiřujících cévy a zabraňuje srážení krve. Vyskytuje se osm druhů vitamínů E a jeho nejaktivnější formou je alfa-tokoferol.

Diskuse

Počet reakcí: 0

Buďte první, kdo vloží svůj názor do diskuse.

Vstoupit do diskuse

ShopRoku 2017
ShopRoku 2016

 

Vytisknout


WALMARK, a.s., Oldřichovice 44, 739 61 Třinec, Česká republika, IČO: 00536016, DIČ: CZ699003348
Zápis v OR: u rejstříkového soudu v Ostravě, oddíl B, vl. č. 2501
Základní kapitál: 372 420 000,- Kč
Informace pro platbu kartou:
Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.