Walmark plánuje velké investice a vytvoření asi 70 nových míst

Walmark plánuje velké investice a vytvoření asi 70 nových míst

Publikováno: 22.01.2004

Zobrazení: 0

OSTRAVA 22. ledna - Třinecký výrobce nápojů a potravinových doplňků Walmark v letošním roce plánuje rozsáhlé investice a vytvoření asi 70 nových pracovních míst. Firma chce rozšířit své podnikání minimálně do Maďarska a Ukrajiny, oznámil dnes novinářům finanční ředitel firmy Tomáš Macura (39), který se od února stane i generálním ředitelem společnosti.

"V letošním roce zakládáme nové dceřiné firmy v Maďarsku a na Ukrajině, s velkou pravděpodobností otevřeme pobočku v některých pobaltských zemích," upřesnil. Walmark bude rovněž posilovat obchodní síť v Polsku a do svého slovenského závodu na výrobu nápojů kupuje novou výrobní linku.

Za rok 2003 mateřská firma očekává obrat 1,950 miliardy. Za celou skupinu, tedy včetně dceřiných firem na Slovensku, v Polsku a Rumunsku, pak obrat dosáhne 2,750 miliardy korun, dodal Macura. "Plánované rozvojové projekty urychlí růst Walmarku. Letos očekáváme obrat 2,350 miliardy, zatímco holding by měl překonat hranici 3,5 miliardy korun," dodal. Současně podle něj dramaticky vzroste objem investic z loňských 110 až 120 milionů na bezmála půl miliardy korun za mateřskou firmu, za skupinu dosáhnou investice 700 milionů korun.

Macura upřesnil, že obrat v loňském roce táhla divize farmacie, kdežto obrat divize potravin stagnoval, protože firma rezignovala na výrobu laciných nápojů, která nepřinášela žádný efekt. "V roce 2004 očekáváme, že se na růstu budou podílet obě divize," dodal. I zadluženost firmy je podle něj uspokojivá. "Objem rozvahy mateřské firmy je 1,2 miliardy, z toho polovinu tvoří vlastní a zbytek cizí zdroje," uvedl.

Firma už dva roky usiluje o to, aby vedle potravinových doplňků začala vyrábět léky. "Je to projekt, na kterém se pracuje. Jde o zdlouhavý proces a my nejsme schopni upřesnit termín, kdy bude zahájen. Ale platí, že Walmark vidí nadále jako nosný program výrobu potravinářských doplňků," uvedl nynější generální ředitel Waldemar Walach, který se od února bude věnovat jen rozvoji firmy.

"V současné době probíhají rozhovory s jednou českou firmou, jejíž sortiment vhodně doplňuje ten náš," uvedl bez bližších podrobností Walach. Podle Macury mohou mít i plánované akvizice podobu nákupu zavedených obchodních značek. Walmark například koupil obchodní známku Marka, což je obdoba značky Vinea, a velký potenciál vidí na slovenském trhu.

Akciová společnost Walmark zaměstnávala ke konci minulého roku zhruba 570 lidí, celý holding měl necelých 1000 zaměstnanců. Walmark má nyní podle Walacha okolo deseti akcionářů, tři největší jsou bratři Walachovi.