Zápal plic není legrace – nepleťte si ho se chřipkou!

Trápí vás kašel, horečka, bolest hlavy či nevolnost? Cítíte doslova každý sval v těle a chvílemi máte pocit, jako byste právě zdolali Mount Everest?

26.5.2018

Zápal plic není legrace – nepleťte si ho se chřipkou!

Může jít pouze o běžné příznaky chřipky. Podobné projevy však mohou poukazovat i na něco mnohem závažnějšího – zápal plic neboli pneumonii. Přidá-li se k potížím také silná dušnost, na nic nečekejte a okamžitě jeďte na pohotovost.

Infekční zápal plic je akutní zánětlivé onemocnění způsobené bakteriemi, viry nebo plísněmi. Zánět může postihnout jednu nebo obě plíce, ve kterých se hromadí tekutina (klinicky se projeví jako čerstvý infiltrát na rentgenovém snímku plic). Tím dochází k omezení krevního průtoku zasaženou oblastí a poklesu hladiny kyslíku v krvi. Mnoho lidí přesto tuto nemoc stále podceňuje v pevné víře, že zápal plic se dá snadno vyléčit antibiotiky. To je sice pravda, skutečné nebezpečí však číhá v podobě vážných zdravotních komplikací, které mohou v některých případech končit i fatálně.

Vyšší riziko hrozí nemocným a seniorům
Tělo se totiž snaží zachovat průtok krve životně důležitými orgány (např. srdce nebo mozek), avšak na úkor ostatních tkání. Tento stav poté může vést k výrazné hypotenzi, ledvinovému selhání a nevratnému poškození ledvin, zánětu pohrudnice (pleuritida), bakteriémii (průnik bakterií do krevního oběhu), akutnímu respiračnímu selhání, při kterém nastává náhlá porucha výměny plynů a pacient se ocitá v ohrožení života, ale i k zánětu mozkových blan (meningitida), pokud infekce napadne mozkové obaly. Situace, kdy se organismu nedostává kyslík, představuje velké riziko hlavně pro děti a seniory, nemocné a oslabené pacienty.

Ideální prevencí je dobře fungující imunita
Při rozvoji zánětu hraje významnou roli stav imunitního systému. Nákaza se může přenášet vzduchem (kapénkovou infekcí) nebo tělesným kontaktem. Proto je třeba (zejména u starších lidí a osob s oslabenou imunitou) dodržovat některá preventivní opatření – přesně v duchu rčení „předcházet nemoci je vždy lepší, než ji léčit“. Před invazivní formou infekce, kdy bakterie pronikají do krevního oběhu, chrání očkování proti pneumokokovým nákazám. V této souvislosti odborníci doporučují také očkování proti chřipce, která zápalu plic často předchází jako primární infekce. Samozřejmostí je vyhýbání se kontaktu s nemocnými osobami (v období chřipkových epidemií také omezení pobytu v prostorách, kde je více lidí), důsledná hygiena, pravidelná péče o chrup (zubní kazy a zanícené dásně jsou branou, kterou bakterie pronikají do těla) a v neposlední řadě podpora celkové imunity: pohyb na čerstvém vzduchu, pestrá a vyvážená strava s dostatkem vitaminů, dostatečný pitný režim, kvalitní spánek, otužování, pravidelná relaxace a vyhýbání se stresovým situacím.

Chcete-li aktivně pečovat o svou odolnost, můžete využít také kvalitní doplňky stravy, které váš organismus zásobí prospěšnými látkami potřebnými pro podporu imunity a zdraví dýchacích cest. Patří mezi ně zejména vitamin D (až 50 % populace ho přijímá v nedostatečném množství), selen, který pomáhá odstraňovat z těla volné radikály a hraje zásadní roli ve správném fungování imunity (podobně jako vitamin C), a rovněž účinné bylinné extrakty z echinacey, pelargonie, kurkumy a černého bezu. Tyto přípravky jsou volně k dostání v lékárnách a na e-shopech. 

Diskuse

Počet reakcí: 0

Buďte první, kdo vloží svůj názor do diskuse.

Vstoupit do diskuse

ShopRoku 2017
ShopRoku 2016

 

Vytisknout


WALMARK, a.s., Oldřichovice 44, 739 61 Třinec, Česká republika, IČO: 00536016, DIČ: CZ699003348
Zápis v OR: u rejstříkového soudu v Ostravě, oddíl B, vl. č. 2501
Základní kapitál: 372 420 000,- Kč
Informace pro platbu kartou:
Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.