Cestování a průjem

Blíží se doba dovolených. Mnoho z nás už se chystá do našich oblíbených destinací. Exotická místa, jsou takéčastěji spojena s exotickými zkušenostmi. Jednou z nich může být i nepříjemný cestovatelský průjem, který patří k nejčastějším zdravotním obtížím na cestách.

8.6.2017

Je tomu tak proto, že v cizím prostředí, se vyskytují bakterie a viry, na které není náš imunitní ani gastroenterologický systém zvyklý. Když se ještě přidá stres a únava z cesty, popřípadě dietní chyby, pravděpodobnost, že nás průjem nemine, se zvýší.

Tyto stavy jsou sice nepříjemné ale obvykle odezní během 4-6 dnů. Vysoké riziko průjmu je při cestách do zemí Afriky, Asie, Latinské Ameriky a na střední východ. Více náchylné jsou osoby, které mají sníženou kyselost žaludečních šťáv, a osoby s oslabeným imunitním systémem. Závažnější průběh a nároky na péči a pozornost vyžadují děti a starší osoby. Původcem onemocnění jsou ze 60 % bakterie a asi z 20 % viry.

Dobrý zdravotní stav, a také přirozený stav střevní mikroflóry, mohou pomoci při zvládání těchto náročných situací. Zvažme navštěvovanou destinaci, vzhledem k zdravotnímu stavu a věku nás i spolucestujících. Vyhýbejme se místům, kde se mohou vyskytovat koliformní bakterie, jako ústí kanalizace do moře. A nezapomeňme, že i v písku se mohou skrývat nepříjemné patogeny.

Můžeme se pokusit zavést jistá opatření, která nám pomohou, se těmto potížím vyhnout.

Říká se jim zásady „šesti O"

 • Obchod: Pečlivě volit obchody kde nakupujeme potraviny, sledujme, za jakých podmínek jsou potraviny skladovány. Nekupujme a nejezme jídlo od pouličních prodavačů.
   
 • Originál: Používat originálně zabalené potraviny (vodu, mléko, nanuky). Nenakupovat nebalené potraviny, jako zmrzlinu, nedávat si do vody led. Balenou vodu užívejte také k čištění zubů.
   
 • Otevřít: Zkontrolovat si před užitím celistvost originálního balení, a otevřete ideálně před konzumací.
   
 • Oloupat: Čerstvou zeleninu a ovoce vybíráme z těch druhů, které mají slupku a můžeme ji sami oloupat bezprostředně před jídlem.
   
 • Omýt: Před přípravou stravy, omýt ovoce zeleninu balenou vodou a ruce důkladně omýt mýdlem.
   
 • Ovařit: Dáváme přednost tepelně upravené zelenině a jídlu. Nedovolíme si syrové maso či ryby. I saláty z čerstvé zeleniny mohou představovat riziko.

Pro přirozenou rovnováhu střevních bakterií, je vhodné již před cestou ale i při cestování užívat probiotika. Například Biopron Forte, Biopron Premium nebo Biopron Junior.

Do lékárničky si přibalte Tammex family, která zastavuje a léčí průjem různého původu. Díky obsahu Diosmektitu, přírodního jílu, který zahušťuje stolici, chrání střevní stěnu a absorbuje toxiny a viry které odvede pryč z těla spolu se stolicí. Výhodou je, že je vhodný pro děti již od 1 roku, dospělé i seniory a chutná po pomerančích. V těle se nemetabolizuje a nejsou u něj známy žádné vedlejší účinky.

Jak se zachovat, pokud již průjem nastane se můžete dočíst v článku Vše o průjmu.

Diskuse

Počet reakcí: 0

Buďte první, kdo vloží svůj názor do diskuse.

Vstoupit do diskuse

ShopRoku 2017
ShopRoku 2016

 

Vytisknout


WALMARK, a.s., Oldřichovice 44, 739 61 Třinec, Česká republika, IČO: 00536016, DIČ: CZ699003348
Zápis v OR: u rejstříkového soudu v Ostravě, oddíl B, vl. č. 2501
Základní kapitál: 372 420 000,- Kč
Informace pro platbu kartou:
Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.