Vše o průjmu

Vše o průjmu

Publikováno: 07.06.2017

Zobrazení: 0

Pro všechny známý, pro všechny nepříjemný průjem, může mít různé příčiny a také různé následky.

Průjem je časté vyprazdňování stolice, častější než 3x denně. Prudké nutkání ke stolici také často doprovází nepříjemné pocity a diskomfort v břiše. Jedná-li se o náhlý, několik dnů trvající průjem, můžeme jej zařadit mezi průjmy akutní. V případě, že se řídká stolice vyskytuje delší dobu, nazýváme takový průjem chronicky. Akutní a chronický průjem se liší nejen svými projevy, ale také příčinami.

Vše o průjmuU akutních průjmů se může jednat o příčiny bakteriálního původu, otravy zkaženým jídlem, obsahujícím toxiny, dietní chyby či psychické ataky, které urychlují pohyb gastrointestinálního traktu.

Akutní průjmy mohou ohrozit zdraví, pokud nedojde ke správné péči. Při déletrvajícím průjmu dochází k dehydrataci, ztrátě vody z organismu. K dehydrataci jsou náchylné zejména děti a starší osoby, u kterých je třeba dbát zvýšené opatrností a trvá-li průjem delší dobu zajistit lékařskou pomoc. Pakliže je průjem spojen s teplotou, je také vhodné vyhledat lékaře. Sledujte, zdali se ve stolici nevyskytuje krev či hlen, protože i toto je zásadní indikací, proč vyhledat lékaře.

Dehydratace

Je snížené množství vody v těle, kdy dochází k porušení rovnováhy mezi příjmem a výdejem tekutin, omezení látkové výměny a dalších metabolických dějů. Důležité je dehydrataci předcházet, a v krizových situacích, mezi něž průjem patří podávat tekutiny ve zvýšené míře. Tekutiny podáváme vždy po malých doušcích.

Jak rozpoznat dehydrataci:

Pocity žízně a zapáchající dech. Nevolnost. Postižený je bledý, unavený či naopak podrážděný. Dochází k bolestem hlavy. Často má ochablé svalstvo. Může mít zvýšený pulz, zrychlený dech. Má oschlé sliznice, jazyk, rty i kůži. Močí jen málo a je tmavá.

TIP: Kožní test dehydratace: štípněte se do kůže za zápěstím, v místě, kde nosíváte hodinky a vytáhněte kůži nahoru. Kůži poté pusťte a sledujte, jak se bude vracet do normální polohy. Pokud se kůže vrací do normálního stavu pomalu, může to být znakem dehydratace. Jedná se o snížený „turgor kůže", tedy napětí kůže, který je přirozeně způsobem právě obsahem vody v kožních buňkách.

Jak se zachovat při průjmu?

 • Tekutiny: Dodávejte tekutiny v co největší míře, vhodný je jemně oslazený čaj, minerální vody či rehydratační roztok.
   
 • Odhalte příčinu: Snědly jste něco špatného? Šlo o zkažené jídlo? Nebo se jedná o průjem virového původu?
   
 • Sledujte bedlivě stav: V případě, že se Vám cokoli nezdá, dochází k příznakům dehydratace, stav se nezlepšuje, vyhledejte lékařskou pomoc.
   
 • Strava: Vhodný je osolený nemastný vývar, který dodá minerály, jointy, vodu i bílkoviny. Později může být doplněný například rýží. Následně je vhodný také rýžový odvar s mrkví, syrový banán či vařené brambory s dušeným masem.
   
 • Hygiena: Umývejte si striktně ruce mýdlem a častěji desinfikujte toaletu.
   
 • Podávejte „absorbencia": Látky, schopné pomocí fyzikálních jevů, navázat patogenní látky na svůj povrch a odvézt je pryč stolicí. Například Tammex family či Tamex family plus.
   
 • Obnovte střevní mikroflóru: Vlivem průjmu dochází k narušení rovnováhy střevních bakterií, které je vhodné obnovit dodáním probiotických bakterií. (Biopron Forte, Biopron Premium, Biopron Junior).

TIP:

Domácí rehydratační roztok pro děti i dospělé:

 • 4 lžiček cukru
 • 3/4 lžička soli
 • 1 lžička jedlé sodyšťáva ze dvou pomerančů (obsahují draslík)
 • 1 l převařené vody
Probiotika mají příznivý vliv na průjem vyvolaný užíváním antibiotik
24.09.2012

Probiotika mají příznivý vliv na průjem vyvolaný užíváním antibiotik

Z  nové metaanalýzy vyplývá, že užívání probiotik je spojeno se snížením rizika vzniku průjmu, jakožto vedlejšího účinku vyvolaného užíváním antibiotik.

Přečtěte si více
Zobrazení: 0
Cestování a průjem
08.06.2017

Cestování a průjem

Blíží se doba dovolených. Mnoho z nás už se chystá do našich oblíbených destinací. Exotická místa, jsou také častěji spojena s exotickými zkušenostmi. Jednou z nich může být i nepříjemný cestovatelský průjem, který patří k nejčastějším zdravotním obtížím na cestách.

Přečtěte si více
Zobrazení: 0
Antioxidanty mohou posilovat zdraví tlustého střeva
15.12.2009

Antioxidanty mohou posilovat zdraví tlustého střeva

Doplňky stravy obsahující selen mohou zabránit vzniku nových polypů tlustého střeva u lidí s anamnézou polypové formace, říká nová studie.

Přečtěte si více
Zobrazení: 0