Pozor na skrytý cukr!

Pozor na skrytý cukr!Cukru sníme mnoho a často o tom ani nevíme.
Všechna uhlovodanová sladidla jsou cukry, i když často mají jiná jména.
Například v kečupu je o 8% více cukru než ve zmrzlině.

22.6.2001

Pozor na skrytý cukr!

Mezi součástmi sladkých těstovin je sacharosa na třetím, kukuřičný sirup na pátém a med na sedmém místě. Ani to nezaregistrujeme, jenom jíme něco, co je cukr na 50%!

Spotřebitel je už od mládí zvyklý na cukr. Výživné výrobky pro kojence se často sladí cukrem, později i dětská výživa. Protože cukr působí i jako konzervační látka, váže a zadržuje vlhkost, často je v takových potravinách, ve kterých bychom to skutečně nepředpokládali (např. v slaném arašídovém másle, v zeleninových konzervách, v polévkových kostkách a jinde).

Uvěříte, že v kečupu, kterým si ochucujete špagety, je o 8% více cukru než ve zmrzlině?
Že bílý prášek, který se používá jako náhražka smetany do kávy, obsahuje 65% cukru v porovnání s 51% v čokoládě?

Skutečně konzumujeme příliš mnoho cukru a škodíme tím organismu. Mimo jakoukoliv pochybnost je fakt, že prvořadou příčinou zubního kazu je cukr. Navíc má 1/3 naší populace nadváhu a tloušťka způsobuje nemoci srdce, cukrovku, vysoký krevní tlak a může být příčinou vzniku žlučníkových kamenů, bolestí a artritidy. Samozřejmě příčinou těchto nemocí není jenom cukr. Jeho přítomnost v potravinách nutí uživatele k tomu, aby více jedl. Pokud snížíte kalorický příjem bez toho, abyste zároveň snížili i příjem cukru, rychleji ztratíte výživné látky bez toho, abyste ztratili na váze. S cukrem se dáva do souvislosti hypoglykemie a ač existuí důkazy pro i proti, cukrovka se bezprostředně považuje za jednu z příčin srdečních onemocnění.

Za skryté se považují cukry, se kterými člověk nejméně počítá. Pokud chcete pátrat po cukrech, doporučuji kontrolovat složení potravin na štítku. Hledejte náhražky sacharosy, například kukuřičný sirup nebo kukuřičný cukr a zaměřte se na slova končící -osa, které poukazuji na přítomnost cukru. Nezávisle na názvu, cukr je jenom cukr.

Diskuse

Počet reakcí: 0

Buďte první, kdo vloží svůj názor do diskuse.

Vstoupit do diskuse

ShopRoku 2017
ShopRoku 2016

 

Vytisknout


WALMARK, a.s., Oldřichovice 44, 739 61 Třinec, Česká republika, IČO: 00536016, DIČ: CZ699003348
Zápis v OR: u rejstříkového soudu v Ostravě, oddíl B, vl. č. 2501
Základní kapitál: 372 420 000,- Kč
Informace pro platbu kartou:
Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.