Skoncujte s cestovatelským průjmem, užijte si dovolenou naplno!

Průjem je noční můrou mnoha cestovatelů. Nenechte si zkazit dovolenou a buďte připraveni. Vybavte se vhodnými přípravky, dodržujte hygienické zásady, a aby se neobjevily nepříjemné obtíže, držte se následujících doporučení. Klidná a pohodová dovolená začíná u zdravého trávení!

1.7.2016

Skoncujte s cestovatelským průjmem

Příčiny akutních průjmů

Za akutní průjem mohou zpravidla nejrůznější infekce. Zdrojem nákazy bývá kontaminovaná potravina nebo voda. Při cestách do exotických zemí stačí i střet s novými druhy bakterií.

Mnohdy je průjem projevem obyčejné „cestovní horečky". Únava z časového posunu a změny klimatu, hektické přípravy, strach z létání a nadšená očekávání, to jsou psychické zátěže, které se negativně promítají do kvality trávení.

Klasickou chybou na dovolených je pak náhlý obrat ve stravovacích návycích. Lidé si dopřávají nezvyklé pochoutky, často se přejídají, využívají rychlá občerstvení a příliš holdují alkoholu.

Dieta při střevních potížích

S  prvními bolestmi v žaludku však chuť na dovolenkové obžerství rychle mizí. Mastná jídla se postiženému člověku příčí a pečlivě promýšlí, co vložit do úst. Žaludek zklidní suché pečivo nebo malé množství rýže či brambor. Bát se nemusíte ani mrkve. Sladký banán dodá tělu potřebnou energii a ocení ho i dětští pacienti.

Pozor na dehydrataci 

Dostatek tekutin je při akutním průjmu extrémně důležitý. Náhlá dehydratace postihuje především děti a starší osoby, které hůře vnímají pocity žízně. Čím teplejší počasí, tím větší riziko hrozí. Optimálně by měl člověk vypít kolem tří litrů tekutin denně (závisí to ale i od toho jakou energii během dne vydává), v případě průjmových příznaků nejlépe minerálních vod a slazeného černého čaje. 

Zásady hygieny pro cestovatele

V některých turistických destinacích neteče z kohoutků pitná voda! Ke konzumaci proto kupujte pouze vodu balenou. Citlivější jedinci ji mohou použít také na čistění zubů. Sledujte místní obyvatele, pro které je naprosto běžné kupovat i led do nápojů v obchodě. Vyhněte se zmrzlinám neznámého původu a na tržištích odolejte pestré nabídce nakrájeného ovoce. Raději si vyberte celé plody ve slupce, které si sami naporcujete. 

Před cestou jezte laktobacily 

Na exotickou kuchyni můžete svůj organismus připravit předem. Ideálním pomocníkem pro podporu střevní mikroflóry jsou přípravky s laktobacily, běžně k dostání v lékárnách. Doporučuje se jejich užíváním pár dní před dovolenou a po dobu jejího trvání. Cestovní lékárničku s živočišným uhlím a sáčky rehydratačního roztoku byste pro jistotu měli mít vždy po ruce. Na akutní průjmové problémy můžete sebou zabalit zdravotnický prostředek Tammex family, který zastavuje a tak i léčí průjem a je vhodný již pro děti od 1 roku, dospělé i seniory. Případně Tammex family plus, který navíc obsahuje patentovanou směs prebiotické vlákniny, která pomáhá obnovovat střevní mikroflóru a obnovuje přirozenou ochrannou vrstvu na sliznici tlustého střeva a tím ji chrání před poškozením. 

Přejeme vám příjemně strávenou dovolenou.

Diskuse

Počet reakcí: 0

Buďte první, kdo vloží svůj názor do diskuse.

Vstoupit do diskuse

ShopRoku 2017
ShopRoku 2016

 

Vytisknout


WALMARK, a.s., Oldřichovice 44, 739 61 Třinec, Česká republika, IČO: 00536016, DIČ: CZ699003348
Zápis v OR: u rejstříkového soudu v Ostravě, oddíl B, vl. č. 2501
Základní kapitál: 372 420 000,- Kč
Informace pro platbu kartou:
Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.