Zvyšte příjem zinku – podpoříte celkově svůj organismus a zejména podpoříte imunitní systém

Trápí vás rýma a kašel? První projevy nachlazení se objevují v důsledku reakce imunitního systému na bakterie a viry. Dobrá hygiena, mytí rukou a vyvážená strava, může ovlivnit reakci imunitního systému v jeho obranné fázi. Jednou z látek, která podpoří vaší imunitu v období kdy je to nejvíce potřeba je zinek.

3.3.2016

Zinek patří mezi minerální látky důležité pro lidský organismus. Je obsažen v každé živočišné, ale i rostlinné, buňce a prostřednictvím enzymů reguluje správné biochemické procesy v těle, jako dělení buněk či vstřebávání makronutrientů. Vzhledem k tomu že v raném věku dochází ke zvýšenému růstu a vývoji, je zinek důležitý právě díky své účasti na správném dělení, tedy množení buněk jednotlivých orgánových tkání, jako třeba kostí. V dospělosti může jeho nízká hladina stát za problémy s  plodností i za horší odolností vůči běžným onemocněním vlivem oslabené obranyschopnosti.

Ideální denní dávka zinku se pohybuje kolem 7 mg pro ženy a 10 mg pro muže. V těhotenství se díky výživě plodu zvyšují nároky na příjem minerálů o zhruba dva miligramy. Lidem v ekonomicky vyspělých zemích poskytuje adekvátní množství zinku pestrá strava. Jaký zlomek lidí si však dopřává vyvážený jídelníček? Ve skutečnosti zkonzumuje běžný Evropan jen 60 až 80 procent doporučené denní dávky zinku.

Zinek od hlavy až k patě

Zinek je nedílnou součástí každé naší buňky. Jako základní prvek podporující růst je nejvíce zastoupen ve svalech, kostech a játrech. Vyskytuje se také v molekulách inzulínu i v oční duhovce, kde ovlivňuje vidění. Optimální hladina zinku v těle napomáhá udržet rovnováhu imunitního systému a pozitivně působí na metabolismus bílkovin a sacharidů.

Pohodové nachlazení? 

Jak poukazuje Evropská rada pro informace o potravinách (European Food Information Council, EUFIC), dostatečný příjem zinku je nezbytný také pro tvorbu bílých krvinek, jejichž funkcí je chránit naše tělo před viry a škodlivými bakteriemi. V této roli figuruje zinek jako významný pomocník pro posílení obranyschopnosti organismu. 

V roce 2011 uveřejnil server BBC studii Postgraduálního institutu medicínského vzdělání a výzkumu v indickém Chandigarh, která tuto teorii potvrdila v praxi na 1500 dobrovolnících. Vědci zjistili, že účastníci studie, kteří pravidelně užívali preparáty se zinkem, pociťovali průběh nachlazení mírnější a ke zlepšení došlo v kratší době. 

Zinek prokazuje antibakteriální účinky při užití zvenčí. Masti obsahující minerály přispívají při hojení otevřených rán a oděrek. Na zinek spoléhají i mnohé krémy proti akné. 

Problémy s početím 

Dlouhodobý nedostatek zinku v těle může mít velmi závažné následky. U dětí vede až ke zpomalení růstu a psychomotorického vývoje. U dospělých bývá prvním signálem nízké hladiny zinku vypadávání vlasů, poškozené nehty a kůže či špatné hojení drobných poranění. Jelikož je zinek nejvíce koncentrovaný ve tkáni varlat a vaječníků, jeho nízký příjem může být příčinou současných problémů vysokého počtu párů s reprodukcí. Je prokázáno, že zinek udržuje hladinu testosteronu u mužů a obecně ovlivňuje plodnost a početí, kdy dochází k dělení zárodečné buňky, na kterém závisí kvalita plodu a jeho životaschopnost. 

Jak získat zinek? 

Předávkování a otrava zinkem je téměř vyloučená, znamenalo by to zkonzumovat zhruba 170 mg zinku denně. V přírodě se zinek vyskytuje pouze ve sloučeninách, v našich podmínkách je největším jeho potravinovým zdrojem červené maso se čtyřmi až osmi miligramy minerálů na 100 gramů, dále také vejce, celozrnné obiloviny, ořechy a luštěniny. Snadný příjem zinku zajišťují vitaminové doplňky běžně dostupné v lékárnách.

Diskuse

Počet reakcí: 0

Buďte první, kdo vloží svůj názor do diskuse.

Vstoupit do diskuse

ShopRoku 2017
ShopRoku 2016

 

Vytisknout


WALMARK, a.s., Oldřichovice 44, 739 61 Třinec, Česká republika, IČO: 00536016, DIČ: CZ699003348
Zápis v OR: u rejstříkového soudu v Ostravě, oddíl B, vl. č. 2501
Základní kapitál: 372 420 000,- Kč
Informace pro platbu kartou:
Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.