Bakterie v těle: jak nám pomáhají? Klíčem ke zdraví je vyvážená střevní mikroflóra

Jak upozorňoval už Hippokrates: základ zdravého fungování organismu začíná ve střevě. Naopak nevyvážená střevní mikroflóra spouští mnohá onemocnění a alergie. Jak o svou „mikrobiotu" pečovat, aby nám byla prospěšná?

24.2.2016

Bakteriální osídlení těla se podílí na základních fyziologických procesech lidského organismu. Od trávení přes růst až po tvorbu vitamínů B12 a K, které jsou nezbytné pro přirozenou funkci imunitního systému. Z dosavadních výzkumů vyplývá, že tělo obsahuje 10krát více bakterií a jiných mikroorganismů, než má lidských buněk a všechny ještě zdaleka nejsou poznány. Ukazuje se však, že jejich rovnováha zásadně ovlivňuje zdraví každého člověka.

Bakterie všude kolem nás

V druhé polovině 90. let, kdy se začaly uplatňovat nové molekulárně-biologické technologie, došlo k rozvoji oboru mikrobiální ekologie. Zjistilo se, že v genomu buněk existuje oproti genomům vyšších organismů obrovská rozmanitost. Jedním z překvapivých zjištění bylo, že není na planetě místa, kde by se bakterie nevyskytovaly. Jednoduché prokaryotické (rostlinné) buňky tvoří více než polovinu celé biomasy (zelené hmoty) na zemi.

Mikroflóra lidského organismu

V těle i v okolním prostředí jsou vedle neškodných až prospěšných bakterií také bakterie patogenní. Ty mohou svému hostiteli způsobit onemocnění, ale také s ním žít v symbióze. Termín mikrobiota označuje souhrn všech genetických informací přítomných buněk. Podrobné studování složení slizniční a kožní mikroflóry, tedy mikrobioty lidského těla, začalo v roce 2010. Rozpoutala se vlna zájmu o její vliv na zdraví člověka.

Každý nosíme 1,3 kg bakterií

Dosavadní výzkum například odhalil, že ve střevě žije kolem 1014 bakterií (každý z nás má ve střevu přibližně 1,3 kg bakterií), společně s dalšími viry, plísněmi a parazity. Střevní mikroflóra je u každého jedince velice specifická a její nerovnováha může vést k nemocem typu Crohnova choroba, ulcerózní kolitida, ale i k alergiím, například na lepek. Další studie poukazují na souvislost s diabetem I. a II. typu.

Bakterie proti obezitě

Důležité souvislosti nalezli vědci ve vztahu mikrobioty a váhy člověka. Bylo zjištěno, že složení a vlastnosti střevní mikrobioty se liší u jedinců, kteří si váhu udržují složitěji, ve srovnání s jedinci přirozeně štíhlými, kteří jsou schopni z potravy zpracovávat více živin a energie. Potvrdilo se tedy, že složení střevní mikrobioty ovlivňuje metabolické děje každého z nás.

Čím dřív, tím líp

Takzvaná „hygienická hypotéza" prokázala, že kolonizace střeva tělu prospěšnými bakteriemi v raném dětství má mnohem větší efekt než kolonizace pozdější. Pro budoucí vývoj jedince je tedy důležitý už způsob porodu - pokud probíhá císařským řezem, je kolonizace střeva mnohem nižší. Podobně je zdůrazňován i pozitivní dopad kojení.

Pomoc živých mikroorganismů

Do popředí zájmu se v posledních desetiletích dostávají probiotika a prebiotika, která působí blahodárně na složení střevní mikrobioty a její rovnováhu. Probiotika jsou orálně aplikované živé mikroorganismy. Jsou to převážně bakterie mléčného kvašení (laktobacily, bifidobakterie), ale i jiné druhy bakterií (enterokoky, některé kmeny E. Coli), a kvasinky. Prebiotika jsou látky, kterými se střevní bakterie živí, patří mezi ně některé sacharidové složky (například inzulin a jiná rozpustná vláknina). V lékárnách jsou k dostání také synbiotika, která obsahují jak probiotika, tak prebiotika. S jejich pomocí tělu dodáte potřebnou rovnováhu pro zdravé fungování a kondici.

Diskuse

Počet reakcí: 0

Buďte první, kdo vloží svůj názor do diskuse.

Vstoupit do diskuse