Vitamin C a zinek – spolehlivá podpora imunity u dětí (nejen) v zimě

Dětský organismus má v zimě napilno. Kromě náročného vývoje musí čelit častým nachlazením, zejména pokud navštěvují dětský kolektiv. O tom, kolik ztratí energie a zda je jeho imunitní systém v dostatečné kondici aby odolal, mohou rozhodnout i přijaté vitaminy a minerály.

10.2.2016

Snad každý rodič se v zimě potýká s nekončícím koloběhem nachlazení, které si děti přinášení ze školek a škol a to zejména v sychravém počasí . Ve větší skupině odolají jen ti „nejsilnější" – jaké je jejich tajemství? Dostatek vitaminů!

Hlavně to céčko

Prim hraje vitamin C. V těle působí jako silný antioxidant a podporuje funkce imunitního systému.  Denní doporučovanou dávku vitaminu C si organismus vezme ze zhruba 200 gramů ovoce a 300 gramů zeleniny. Takovému množství se jídelníček většiny populace ani neblíží. A kdyby náhodou, případné přebytky tělo bez problémů vyloučí v moči. Bohatým zdrojem vitaminu C jsou obecně známé citrusy – v zimě dobře dostupné mandarinky a pomeranče. Ze zeleniny je vhodné často servírovat brokolici, papriku nebo rajčata.

Zase brokolice?

Kromě vitaminů získaných z pestré stravy či doplňků stravy jsou neméně důležité také minerály. Mezi ty nejdůležitější patří zinek a selen, které se významně podílejí na fyziologických funkcích dětského organismu a podporují celkovou obranyschopnost. Selen naleznete stejně jako vitamin C v brokolici a rajčatech, zinek obsahují vejce, dyňová semínka, libové maso, ale i hořčice. Otázkou však zůstává, jak které potraviny vaše dítko akceptuje.

Účinná prevence pro děti

Pokud děti zeleninu a ovoce odmítají, pokud jsou oslabené nebo často chodí do většího kolektivu, pro podporu oslabené imunity poslouží doplňky stravy s přesně vyváženou dávkou vitaminů a minerálů. Zvlášť v sychravém počasí jsou spolehlivou podporou a dětem dodají dostatek energie na celý den. Vybírat můžete z celé škály tablet, gumových pastilek či sirupů – moderní preparáty pro děti neobsahují žádné konzervační látky a umělá barviva.

Diskuse

Počet reakcí: 0

Buďte první, kdo vloží svůj názor do diskuse.

Vstoupit do diskuse