Tipy, jak celoročně posilovat imunitu u dětí

Jak se postarat o to, aby vaše dítě přečkalo chladné dny zdravé, usměvavé a bez kapesníku u nosu? Podporujte celoročně jeho imunitu. Poradíme vám jak na to.

18.12.2015

Imunitní systém je nezbytný k dobrému zdraví. Lidské tělo se díky němu dokáže bránit nejrůznějším bakteriím a virům, které na nás ze všech stran útočí. Choulostivý dětský organismus, jeho ochrana a podpora ve správném vývoji, to je téma, které zajímá snad každého rodiče. Stejně tak dětský imunitní systém – jak funguje, nakolik je vyvinutý po narození a v raném věku dítěte, jak jej můžeme udržet v chodu nebo podpořit... Klub zdraví Walmark nabízí celou řadu doplňků stravy pro podporu správné funkce imunitního systému a to nejen u dětí.

Dětská imunita se dělí na imunitu vrozenou, která chrání organismus po porodu, kdy se dítě poprvé setkává s mikroorganismy prostředí mimo tělo matky, a tato imunita má vliv na imunitu získanou (tvorba protilátek), která se vytváří později. Dítě se v raném a předškolním věku setká s mnoha viry, na které tělo nebude připravené a organismus na ně reaguje vytvořením vlastních obranných protilátek, čímž se posílí celkový imunitní systém dítěte.

Jak pozitivně ovlivnit dětskou imunitu

 • Raný kojenecký věk 0-12 měsíců

 • V ideálním případě je základem stravy v celém tomto období kojení. Přirozenou výživou kojence je mateřské mléko, které zajišťuje růst,vývoj a předání prvních protilátek od matky dítěti. V prvních šesti měsícíh života, bez nutnosti podávání jiné stravy.
 • Již v tomto ranném věku, můžeme začít obohacovat jeho stravu kapičkami vitamínu D3. Ten je podstatný jako aktivátor imunitního systému, ale také pro správný vývin kosterního systému u dětí.

 • Batolecí věk 1 rok - 3 roky

 • Jíst dostatek ovoce, zeleniny a mléčných výrobků
 • Sledovat reakci dítěte při konzumaci nových potravin nebo léků a v případě možné alergie se obrátit na lékaře
 • Dostatečná fyzická aktivita přiměřená věku dítěte, nepřetěžování organismu bezprostředně po nemoci.
 • Pobyt s dětmi venku každý den, ideálně za každého počasí.
 • Dostatečný spánek
 • Správné hygienické návyky (mytí rukou po příchodu z venku a před jídlem)
 • Ponechat dítěti přirozený kontakt s cizorodými látkami, aby na ně mohl zareagovat jeho imunitní systém  a začít si „vytvářet  protilátky“ (kontakt se zvířaty, dětský kolektiv, hra v přírodě.. )

  Stravu můžete rozšířit ještě o další produkty a doplňky.

Dýňová semínka – jsou kvalitním zdrojem přírodního zinku, který je pro funkci celé řady orgánů i celého organismu nenahraditelný, udržuje imunitní systém ve správném stavu, a chrání organismus a jeho buňky před oxidativním stresem  

(Semínka, v bezpečné formě, která nedusí, například semenná mléka, jsou dobrým zdrojem mnoha minerálních látek. Například Dýňová semínka jsou kvalitním zdrojem přírodního zinku, který udržuje imunitní systém ve správném stavu, a chrání organismus a jeho buňky před oxidativním stresem. Mák a makové mléko zase, obsahuje spoustu vápníku pro vývoj kostí u dětí. Sezam je pro změnu bohatým zdrojem selenu, který hraje v imunitním systému také důležitou roli. Slunečnicové semínko zase obsahuje spoustu vitamínů skupiny B, kyselinu listovou, pyridoxin a B12, které jsou také označovány, jako látky které imunitní systém udržují v jeho správném stavu.

Lněný olej a lněná semínka– obsahuje omega 3 nenasycené mastné kyseliny

Šípky - obsahují řadu důležitých látek. Nejdůležitější,je vysoký obsah vitaminu C.
Vitamin C podporuje přirozenou obranyschopnost organismu, je důležitý pro děti v období intenzivního růstu, pro jeho vliv na kosti, zuby a chrupavky. Šípky obsahují i další vitaminy - vitamin A, K a vitaminy skupiny B. Šípky se již tradičně používají k zajištění správné funkce imunitního systému, dýchacích cest a také jako antioxidant.

Beta-glukany jsou polysacharidy vyskytující se přirozeně v některých houbách, ovoci, obilninách a kvasnicích, jak pivovarských, tak i pekařských. V těle se beta-glukany váží na buňky imunitního systému.

 • Dítě 3 roky a výše

V tomto věku, už můžeme do stravy bez obav, zavést i některé bylinné extrakty.

Vhodný je například výtažek z rostliny echinacea, která podporuje imunitní systém a imunitní reakci organismu, a udržuje dobrý stav respiračního systému.

Černý bez, jeho plody a květ, se již tradičně v bylinkářství užívá také k podpoře imunity, jako čistící bylina, a ochrana před volnými radikály, tedy antioxidant.

Pokud chcete Vašim dětem zajistit kvalitní a vyváženou stravu, vhodnou volbou mohou být Marťánci, ve formě tablet či gumových bonbónů, vhodných již od 3 let, nebo ve formě sirupu, který je vhodný pro děti již od 1 roku.

Základem zdraví dětského organismu je ovšem strava, ve které by neměla chybět syrová zelenina, ovoce, saláty, celozrnné pečivo, luštěniny nebo pohanka.

Diskuse

Počet reakcí: 0

Buďte první, kdo vloží svůj názor do diskuse.

Vstoupit do diskuse

ShopRoku 2016
ShopRoku 2016

 

Vytisknout


WALMARK, a.s., Oldřichovice 44, 739 61 Třinec, Česká republika, IČO: 00536016, DIČ: CZ699003348
Zápis v OR: u rejstříkového soudu v Ostravě, oddíl B, vl. č. 2501
Základní kapitál: 372 420 000,- Kč
Informace pro platbu kartou:
Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.