Jak se léčí zánět močových cest

Musíte se vypořádat se zánětem močových cest a netušíte, jak se s ním vypořádat a jak probíhá jeho léčba? Připravili jsme pro vás přehled, který vám tuto problematiku objasní.

20.11.2015

S močovými infekcemi se během svého života setká každá druhá žena, u mužů se tyto záněty objevují častěji po 60. roce věku ve spojitosti s problémy s prostatou. Léčba akutního zánětu močových cest trvá obvykle 3 – 5 dní.

Antibiotika nejsou vždy nutná:

Diagnostiku zánětu močových cest provádí praktický lékař, urolog nebo gynekolog. Zánět je diagnostikován ve chvíli, kdy se v moči nachází významné množství bakterií a současně se objeví  charakteristické   příznaky. Obě tyto podmínky musí být splněny současně. K lékaři bychom měli jít ve chvíli, kdy pocity pálení při močení a bolesti břicha  trvají déle než 24 až 36 hodin a pokud se v moči objeví krev a pálení je provázeno výtokem z pochvy nebo penisu.

Jak si můžeme už při zaregistrování  prvních příznaků pomoci sami – je důležité dodržovat pravidelný pitný režim, který je důležitý zejména v letním období. Také je důležité být v klidu a v teple (v teple by měla být zejména oblast podbřišku a zad v oblasti ledvin). 

Zásady správné léčby:

  • Pokud lékař nasadí antibiotika, vždy je berte po určenou dobu a nevysazujte je dřív
     
  • Dodržujte pitný režim (během zánětu je třeba vypít 3 – 4 litry tekutin)
     
  • Pokud se infekce vyskytne 3x a více do roka, je třeba naplánovat s urologem komplexnější léčbu (např. v podobě dlouhodobého užívání nízkých dávek antibiotik a imunoterapie)

Na zánět močových cest je vhodný také urologický čaj. Pomáhají i různé rostlinné extrakty, které lze užívat i preventivně.

Pokud nám lékař předepíše antibiotika, je důležité dobrat celé balení právě proto, aby se nám infekce znovu nevrátila. Zákeřnost zánětu močových cest totiž spočívá v tom, že pokud se jednou objeví, rád se opakovaně vrací. Pokud vás bolí i záda v oblasti bederní páteře, lékař bude muset zhodnotit i funkci ledvin. To je možné na základě odebrání krve a její analýzy a také ultrazvuku ledvin, močové trubice a měchýře.

Pokud tedy zánět močových cest podceníte, nenavštívíte včas lékaře anebo nedodržujete řádně léčbu, mohou nastat komplikace. Bez řádného léčení antibiotiky se množení bakterií nezastaví a ty se začnou šířit z močového měchýře nahoru do ledvin. Zánět ledvin je pak nebezpečný u dětí, starších lidí a těhotných žen, protože u nich existuje riziko selhání funkce ledvin. Navíc ženy, kterým se záněty často vrací a nevěnují mu pozornost se vystavují riziku neplodnosti.

Diskuse

Počet reakcí: 0

Buďte první, kdo vloží svůj názor do diskuse.

Vstoupit do diskuse

ShopRoku 2016
ShopRoku 2016

 

Vytisknout


WALMARK, a.s., Oldřichovice 44, 739 61 Třinec, Česká republika, IČO: 00536016, DIČ: CZ699003348
Zápis v OR: u rejstříkového soudu v Ostravě, oddíl B, vl. č. 2501
Základní kapitál: 372 420 000,- Kč
Informace pro platbu kartou:
Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.