Lámavé nehty: co je na vině?

Lámou se vám nehty? Příčin může být hned několik. Někdy může jít jen o špatnou péči, jindy je na vině nemoc. Lámavé nehty často postihují starší lidi, jde totiž o přirozený projev stárnutí.

24.9.2015

Ani mokré ani suché

Mytí nádobí, časté namáčení rukou nebo práce s chemikáliemi. I to může mít vliv na zdraví vašich nehtů. Lámání nehtů postihuje nejvíce ty, jejichž práce tyto úkony zahrnuje. Pokud nechtějí změnit zaměstnání, jen těžko se jim vyhnou. Proto by neměli při práci zapomínat na ochranné rukavice.

Za lámavé nehty může na jedné straně přílišná vlhkost, ale také sucho. Například nevhodné mýdlo, které vaše nehty vysušuje, se pravděpodobně podepíše i na jejich pevnosti. To samé platí i o některých saponátech.

Svou roli na lámavosti vašich nehtů však může sehrát také plíseň – nejčastěji se týká dolních končetin. Někdy je také jako příčina lámavosti nehtů uváděn dlouhodobý stres.

Zkroťte nemoci, pomůžete nehtům

Lámavé nehty mohou být také projevem různých onemocnění. Příčinu tedy hledejte ve své lékařské kartě. Častou příčinou lámavých nehtů je snížená funkce štítné žlázy.

Štítná žláza totiž tvoří hormony, které ovlivňují náš metabolismus. Pokud těchto hormonů tvoří málo, dochází k nesprávnému fungování metabolismu a tím pádem také nedostatečné výživě nehtů. Pokud se vám podaří funkci štítné žlázy upravit (řeší se medikamentózně po domluvě s lékařem) bude se lépe dařit i vašim nehtům.

Další z onemocnění, které má vliv na lámavost nehtů je anémie neboli chudokrevnost. Anémie má mnoho forem, jednou z nich je anémie z nedostatku železa.

V případě tohoto onemocnění dochází k nedostatečnému okysličení organismu, protože tělo není schopno vytvářet dostatek hemoglobinu. Léčbu byste měli opět konzultovat s lékařem. Malou měrou se však můžete přičinit sami – zvýšit konzumaci potravin bohatých na železo.

Pomoci ke zdravějším nehtům si můžete i různými doplňky stravy, které dodají vašemu tělu potřebné vitaminy a minerály, ze kterých jsou právě zinek a selen těmi nejprospěšnějšími.

Diskuse

Počet reakcí: 0

Buďte první, kdo vloží svůj názor do diskuse.

Vstoupit do diskuse

ShopRoku 2016
ShopRoku 2016

 

Vytisknout


WALMARK, a.s., Oldřichovice 44, 739 61 Třinec, Česká republika, IČO: 00536016, DIČ: CZ699003348
Zápis v OR: u rejstříkového soudu v Ostravě, oddíl B, vl. č. 2501
Základní kapitál: 372 420 000,- Kč
Informace pro platbu kartou:
Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.