Padání vlasů a jeho nejčastější příčiny

Už jste zoufalí z toho, že po vás na zemi zůstávají chomáče vlasů a začínají se vám tvořit nevzhledné lysiny? Zjistěte, jaké jsou příčiny padání vlasů a jak jim lze předcházet.

7.9.2015

Vypadávání vlasů postihuje jak muže, tak ženy, osoby nemocné a také osoby vyššího věku. Kvalita a vypadávání vlasů je záležitost individuální a dědičná. Tzv. „plešaté“ geny dědí spíše muži. Vypadávání vlasů je ale například také příznakem příliš hubených dívek. Kvalita vlasů se odvíjí i od stravy. Pestrá strava prospívá nejenom vlasům, ale také kůži, nehtům a celému tělu.

Příčiny vypadávání vlasů u mužů:

Z velké části je padání vlasů způsobené větší či menší dědičnou dispozicí způsobující přeměnu hormonu testosteronu na tzv. DHT (dihydrotestosteron), který oslabuje vlasové cibulky a způsobuje vypadávání vlasů.

Další možné příčiny:

  • Alopecii neboli plešatění může způsobovat suchá pokožka a s ní spojené lupy. Je proto dobré dbát o vlasy použitím kvalitních vyživujících přípravků a vitamínů
  • Stres. Je prokázáno, že stres je jednou z častých příčin, protože působí na vlasové cibulky produkcí tzv. volných radikálů
  • Nedostatek důležitých prvků, jako je železo, měď, zinek, vitamín B
  • Vyšší produkce mazových žláz
  • Špatná péče o vlasy – časté nošení čepic, klobouků a dalších pokrývek hlavy 

Příčiny padání vlasů u žen:

Přestože statisticky jsou na tom s vlasy hůře muži, ženy se tímto problém zabývají častěji. Problémy s vypadáváním vlasů u žen můžou být přechodné (po porodu, při stresu), ale nemusí tomu tak být vždy.

Vypadávání a slábnutí vlasů u žen způsobuje tuhnutí tkáně, která oslabuje kořínek, ze které pak rostou slabší vlasy a začíná například prosvítat pěšinka.

  • Zdravotní problémy se štítnou žlázou. Ať už se jedná o sníženou nebo zvýšenou funkci štítné žlázy, v obou případech má tato porucha za následek padání vlasů
  • Hormonální změny v období těhotenství a kojení
  • Snížená hladina estrogenu (ženských pohlavních hormonů) v období menopauzy 

Mnohdy pomůže změna životního stylu, jídelníčku a pomoci mohou i různé doplňky stravy. Ženám také řídnou vlasy v prvních šesti měsících po porodu – zde se doporučuje zařadit do jídelníčku hodně ryb a ovoce a dbát na přísun vitamínů a minerálů.

Zdravým vlasům neprospívá ani nešetrné česání, či jakákoliv úprava za pomoci tepla v podobě fénování, kulmování či žehlení vlasů. Správná péče o vlasy vyžaduje víc než pouhé mytí.

Diskuse

Počet reakcí: 0

Buďte první, kdo vloží svůj názor do diskuse.

Vstoupit do diskuse

ShopRoku 2016
ShopRoku 2016

 

Vytisknout


WALMARK, a.s., Oldřichovice 44, 739 61 Třinec, Česká republika, IČO: 00536016, DIČ: CZ699003348
Zápis v OR: u rejstříkového soudu v Ostravě, oddíl B, vl. č. 2501
Základní kapitál: 372 420 000,- Kč
Informace pro platbu kartou:
Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.