Dědičný vliv na padání vlasů

Pozorujete, že je ve vaší rodině přemíra plešatých mužů? Má genetika vliv na vypadávání vlasů? Pokud ano, jak proti této indispozici můžete bojovat?

3.9.2015

vypadávání vlasů má strach skoro každý z nás. Je ale úplně normální, že vlasy padají, jedná se o přirozený proces obměny – vlasy vypadnou a místo nich narostou vlasy nové. Není nutné se ihned obávat, že začínáte plešatět.

Průměrně roste člověku na jeho hlavě asi 100 tisíc vlasů. U zrzavých o 20 tisíc méně, u blonďatých i o 40 tisíc více. Na každý centimetr čtvereční se vtěsná až 120 vlasů. 1 

Padání vlasů a jeho nejčastější příčiny

Příčiny padání vlasů a jak jim předcházet 

Odborný název pro dědičné vypadávání vlasů je tzv. androgenetická alopecie. Způsobují ji mužské hormony – androgeny, které svou zvýšenou aktivitou působí negativně na vlasové kořínky. Tím pak vlasy vypadávají a díky těmto hormonům trpí ztrátou vlasů více muži než ženy. 

Poruchy růstu vlasů lze rozdělit na dvě hlavní skupiny: 

  • Onemocnění vrozená, kdy již od dětského věku dochází ke vzniku lysých ložisek na hlavě, nebo mohou vlasy chybět úplně. Toto onemocnění se většinou nedá léčit.
  • Poruchy získané během života, které jsou častější. Malou skupinu tvoří chorobné změny kůže hlavy, kde může dojít k zániku vlasových cibulek a nevratné ztrátě vlasů v postižené lokalitě.

Zejména u mužů dochází k vypadávání vlasů, které začíná na čele a pak postupně pokračuje dále. Při tomto vypadávání vlasů hraje důležitou roli dědičnost a již zmíněné mužské pohlavní hormony.

Dědičnost je ale jen jedním z faktorů, kvůli kterému dochází k vypadávání vlasů. U mužů dědičné vypadávání vlasů může postihnout i velmi mladé jedince, například vznikem koutů, lysinek nebo kolečkem vzadu na hlavě.

U žen se pak dědičné vypadávání projevuje spíše zhoršením kvality vlasů, nebo jejich celkové prořídnutí. I u žen se můžou vyskytnout lysinky nebo kouty, které si ale mnohdy způsobí samy nešetrným zacházením s vlasy, zejména častým barvením a odbarvováním, kdy se vlasy začínají ztenčovat a řídnout. 

Co říká statistika?

Jenom 10 procent případů je dáno dědičností, za zbytek mohou nemoci a civilizační vlivy. Stres a špatné životní prostředí mají totiž velmi nepříznivý vliv na pokožku, ve které jsou umístěny vlasové cibulky. Drobné cévky, které by je měly vyživovat, jsou stažené a k cibulkám se tak dostane málo výživných látek, jako je například biotin či selen. Vlas pak neroste, až vypadne. 2

Krásné vlasy jsou odrazem celkového zdraví organismu. Nenechte se zaskočit vypadáváním vlasů a doplňte svou stravu o vhodné doplňky stravy

 

1 http://www.aktivityprozdravi.cz/zdravotni-problemy/alopecie-padani-vlasu
2 http://www.celostnimedicina.cz/padaji-vam-vlasy-to-neni-jenom-dedicnost.htm

Diskuse

Počet reakcí: 0

Buďte první, kdo vloží svůj názor do diskuse.

Vstoupit do diskuse

ShopRoku 2016
ShopRoku 2016

 

Vytisknout


WALMARK, a.s., Oldřichovice 44, 739 61 Třinec, Česká republika, IČO: 00536016, DIČ: CZ699003348
Zápis v OR: u rejstříkového soudu v Ostravě, oddíl B, vl. č. 2501
Základní kapitál: 372 420 000,- Kč
Informace pro platbu kartou:
Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.