Brusinky v léčbě a prevenci infekcí dolních močových cest

Brusinky v léčbě a prevenci infekcí dolních močových cest

Publikováno: 23.09.2014

Zobrazení: 771

Infekce močových cest (IMC) představují častý zdravotní problém zejména u žen v produktivním věku. Urinal Medical je nový zdravotnický prostředek určený k léčbě i prevenci těchto obtíží.

Zánět močových cest u nás postihuje téměř ¾ žen, u mnoha se navíc objevuje opakovaně. Nejčastější formou infekce je akutní cystitida, pro niž jsou typické tyto nepříjemné příznaky: časté nucení na močení, bolest nebo pálení při močení, tlak nebo bolest nad stydkou kostí i mimo močení.

Infekce močových cest se opakovaně vrací

Mezi rizikové faktory patří u mladých žen častá sexuální aktivita, střídání sexuálních partnerů, předchozí prodělané cystitidy, prochladnutí nebo nízký příjem tekutin.

Po počáteční infekci se u velké části žen vyskytují občasné recidivy a celá čtvrtina až polovina žen má do jednoho roku další epizodu tohoto nepříjemného onemocnění. Většina infekcí je bakteriálního původu a nejčastějšími původci jsou bakterie, zejména Escherichia coli, která způsobuje asi 75-90 % akutní nekomplikované cystitidy.

Pomoc prověřená tisíciletími

Brusinky (Vaccinium macrocarpon) jsou známy jako přírodní antibiotikum, které již před tisíci lety používali v Severní Americe k léčbě infekcí indiáni.

Podle klinických studií mají brusinky antibakteriální schopnosti díky obsaženým proanthokyanidinům. Tyto látky brání tomu, aby patogenní bakterie přilnuly ke sliznici, a tím pomáhají předcházet rozvoji infekce močových cest.

Výsledky studií

Účinek brusinek v prevenci infekcí močových cest u žen byl hodnocen v řadě klinických studií. Jedna z nich například prokázala, že brusinková šťáva a tablety s obsahem brusinek statisticky významně snížily počet pacientek s příznačnými infekcemi močových cest oproti skupině užívající placebo. Do studie bylo zařazeno 150 sexuálně aktivních žen ve věku 21 až 72 let, které trpěly recidivujícími infekcemi močových cest.

Negativa antibiotické léčby

Opakující se infekce močových cest (tj. tři nebo více infekcí ročně) jsou pro ženy zvlášť nepříjemným problémem. Po vyloučení anatomických nebo jiných závažnějších příčin lékař většinou pacientce doporučí preventivní opatření. Mezi obvyklé postupy patří léčba antibiotiky.

Problémem antibiotické léčby však často bývá rozvoj rezistentních bakteriálních kmenů, k jejichž potlačení je nutné nasadit další antibiotika, což zvyšuje zátěž pro pacientku i náklady na léčbu.

Urinal Medical

Zdravotnický prostředek Urinal Medical se užívá k léčbě a prevenci u opakovaného výskytu cystitidy a jiných infekcí dolních močových cest způsobených bakteriemi a plísněmi (E. coli, Candida nebo jiné).

Každá tableta Urinal Medical obsahuje 120 mg výtažku z brusinek. Účinnost výtažku z brusinek proti osídlení močových cest patogeny byla prokázána řadou klinických studií, které dokládají pozitivní výsledky při léčbě zánětu močového měchýře a dalších potíží močových cest. Omezuje příznaky související s infekcí a zároveň působí jako prevence jejich opětovného výskytu.

Užívá se 1 tableta denně, aby se předešlo opakovanému výskytu infekcí, měla by léčba trvat alespoň po dobu 1 měsíce. Nepřekračujte stanovené dávkování. Užívejte po jídle, tabletu dostatečně zapijte vodou. Přípravek je vhodný od 14 let.

Zjistili jsme…

V jedné klinické studii, do které byly zařazeny ženy starší 45 let, prokázal trimethoprim (antibiotikum) v prevenci opakujících se infekcí močových cest jen velmi omezenou výhodu proti extraktu z brusinek. Doba do první epizody iMC se mezi oběma skupinami výrazně nelišila, zato podávání trimethoprimu vyvolalo vyšší výskyt nežádoucích účinků.

Výsledky této studie podporují užití přípravků s extraktem z brusinek u starších žen jako přírodní alternativu v prevenci opakujících se infekcí močových cest bez rizika vzniku antimikrobiální rezistence.

Použitá literatura:

Car J, Sheikh A. Recurrent urinary tract infection in women. BMJ 2003; 327: 1204
Guay DRP. Cranberry and Urinary tract Infections. Drugs 2009; 69(7): 775-807
McMurdo MET et al. Cranberry or trimethoprim for the prevention of recurrent urinary tract infections? A randomized controlled trial in older women. J Antim Chemoth 2009; 63: 389-395
Stothers L. A randomized trial to evaluate effectiveness and cost effectiveness of naturopathic cranberry products as prophylaxis against urinary tract infection in women. Can J Urol 2002; 9(3): 1558-1562
Beerpoot MAJ et al. Cranberries vs Antibiotics to Prevent Urinary Tract Infections. Arch Intern Med 2011; 171(14): 1270-1278
Fihn SD. Acute Uncomplicated Urinary Tract Infection in Women. NEJM 2003; 349: 259-266

Americké mega-brusinky
19.08.2014

Americké mega-brusinky

Plody amerických brusinek, červené bobule dozrávající na sklonku léta a mají vysoký obsah vitaminů a minerálů. Proto jsou brusinky známé díky svému blahodárnému vlivu na zdraví a to především u žen.

Přečtěte si více
Zobrazení: 240