Jak předcházet bolestem kloubů?

Bolesti kloubů se často objeví náhle, bez ohledu na věk.

Na možnosti prevence a léčby kloubních potíží jsme se proto zeptali MUDr. Michaely Tomanové, primářky Rehabilitačního ústavu v Brandýse nad Orlicí.

26.6.2014

 • Se kterými klouby bývají nejčastěji problémy a komu nejvíce hrozí?

Onemocnění kloubů se vyskytuje nejčastěji v kloubech, které jsou vystaveny vetší zátěži, jako kolenní, hlezenní a kyčelní klouby. Výjimkou ale nejsou ani menší klouby jako například rameno, loket či páteř, jejichž opotřebení vzniká zejména z nadměrného jednostranného zatěžování až přetěžování. Dalšími příčinami může být také nadváha, nedostatek pohybové aktivity, dědičnost, vrozené vady, špatné držení těla či nevhodná obuv.

 • Jaké jsou možnosti prevence?

Chcete-li předcházet zdravotním problémům kloubů, vyvarujte se nadměrného přetěžování kloubů, hlídejte si váhu, dbejte na výživu a zdravý životní styl. Jako účinná prevence funguje přiměřená pohybová aktivita, která nepřetěžuje klouby. Vhodné je například plavání nebo rehabilitace ve vodě, protože klouby jsou v tomto prostředí odlehčené a snadněji se s nimi pohybuje. 

 • Které sportovní disciplíny bychom měli naopak omezit?

Sport a kloubySporty nejvíce ohrožující klouby jsou obecně ty, které jsou spojeny s nárazovým zatížením kloubů. Jde například o tenis nebo squash. Dále jsou to kolektivní sporty, jako je volejbal nebo fotbal, u nichž je obtížné přizpůsobit tempo vlastním potřebám. Pokud si nejste jistí, zda vám určitý pohyb neškodí, poraďte se raději se svým rehabilitačním lékařem. 

 • Jak můžeme podpořit dobrý stav kloubů? 

Nejčastější příčinou bolesti kloubů je opotřebení kloubní chrupavky, která ztrácí svoji pružnost a ztenčuje se. Podpůrně mohou působit například přípravky s obsahem glukosamin sulfátu, chondroitin sulfátu, kyseliny hyaluronové a kolagenu

 • V jaké fázi bychom měli vyhledat lékařskou pomoc? 

Při déletrvajících bolestech kloubů je nutné vyšetření odborným lékařem, který poté stanoví diagnózu. Je třeba rozlišit, zda se jedná o poškození měkkých tkání kloubu, nebo zda jde o poškození chrupavky, jako je tomu u artrózy. Lékaře vyhledejte i v případě, kdy se k bolesti přidávají další příznaky, např. otok, zatuhnutí, zarudnutí. 

 • Jak může pomoci léčebná rehabilitace? 

Z počátku lze problémy s klouby řešit i pomocí léčebné rehabilitace. S metodou INFINITY vás fyzioterapeut při rehabilitaci naučí cviky, které synchronizují funkci postiženého kloubu a zároveň nepřetěžují klouby.  

 • Můžete metodu INFINITY blíže představit? 

Tato metoda má jednoduchý princip, ale současné nabízí i velké množství variací. Cvičení je založeno na zlepšení stability těla, zároveň klade důraz na uvolnění, protažení a posílení celého pohybového ústrojí. Metoda učí pacienty koordinovat, vnímat, ovládat a kontrolovat své vlastní tělo. 

 • Pro koho je tato metoda vhodná? 

Metodu INFINITY doporučujeme pro léčbu poruch pohybového systému. Patří sem například onemocnění pátëře, kloubů či svalů, poúrazové a pooperační stavy a některá neurologická onemocnění. Současně slouží jako preventivní pohybový program pro lidi, kteří chtějí udělat něco pro své zdraví.

Diskuse

Počet reakcí: 1 | poslední: 31.10.2014 16:45:22

 • 31.10.201416:45:22

  Kolagen

  Ahojky, já jsem si na bolesti kloubů koupila kolagenové tabletky. Přesněji kolag...

Vstoupit do diskuse

ShopRoku 2016
ShopRoku 2016

Hlavní menu

Hledej

Hledej

Nákupní košík
Přihlásit
Zaregistrovat se
x

Zapomněl(a) jste heslo?

Zaregistrovat se

Přihlásit přes Facebook:

VOLEJTE ZDARMA
800 141 141
Po-Pá: 7:00 - 17:00

 

Vytisknout


WALMARK, a.s., Oldřichovice 44, 739 61 Třinec, Česká republika, IČO: 00536016, DIČ: CZ699003348
Zápis v OR: u rejstříkového soudu v Ostravě, oddíl B, vl. č. 2501
Základní kapitál: 372 420 000,- Kč
Informace pro platbu kartou:
Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.