Bezpečné opalování

Také se už těšíte na slunečné léto? Na to, jak si užít pobyt na slunci bez rizika, jsme se zeptali dermatoložky MUDr. Kateřiny Macháčkové.

9.6.2014

Bezpečné opalování

KTERÁ MÍSTA NA TĚLE JSOU PŘI POBYTU NA SLUNCI NEJOHROŽENĚJŠÍ?

Nejnáchylnější ke spálení je tenká kůže v oblasti obličeje a dekoltu. Velmi často se zapomíná například na oblast ušních boltců, zátylek, nos, u žen na oblast mezi prsy. Hovoříme samozřejmě o kůži dospělého. Z obecného hlediska platí, že nejnáchylnější ke spálení je dětská kůže, protože její pigmentační odpověď ještě není plně vyvinutá, rohová vrstva je tenká a průnik záření je tedy snadnější. Péče o pokožku dětí je naprosto zásadní – celkem 80 % celoživotní dávky UV záření člověk získá do 18 let veku. A bohužel, spálení kůže v dětském věku „do puchýřů" je rizikovým faktorem pro vznik nádorových změn kůže v dospělosti.

JAK SE ZMĚNILO DNEŠNÍ SLOŽENÍ OPALOVACÍCH KRÉMŮ OPROTI DOBĚ PŘED 20 LETY?

Složení současných krémů, takzvaných sunscreenu, a těch, které se vyráběly před 20 lety, je naprosto nesrovnatelné. Je to, jako bychom srovnávali žebřiňák a závodní auto. Dnešní krémy obsahují velmi účinnou a efektivní clonu UV záření. Tu tvoří bud chemické filtry tzv. absorbéry, nebo fyzikální, tzv. blokátory UV záření, které jsou vhodné zejména pro děti a alergiky. Z novějších populárních látek, které sunscreeny obsahují, je to např. drometrizol trisoloxan/Mexoryl XL/, který je vhodný k aplikaci i na dětskou pokožku. Pro pokrytí Beta katoten při opalováníspektra UVA a UVB záření se většinou používá kombinace více filtrů. Naprosto nesrovnatelná je také kosmetická přijatelnost těchto přípravků, které dříve velmi často zanechávaly těžko odstranitelný bílý film, nemluvě o špatné roztíratelnosti, voděodolnosti a nestálosti.

JAK PŮSOBÍ VITAMINY OBSAŽENÉ V KRÉMECH?

Vitaminy obsažené v krémech vhodně doplňují péči o pokožku. Kůže pod vlivem UV záření pigmentuje, dochází k imunologickým změnám, hyperplazií svrchních vrstev kůže vzniká radiačně podmíněný zánět. Právě vitaminy E a C působí jako antioxidanty, které snižují fotochemické poškození kůže

PRO KOHO JE VHODNÝ FAKTOR 50?

Faktor 50 vyjadřuje nejvyšší stupeň solární ochrany. Je určen zejména dětem, ale také nemocným s alergií na slunce či nejrůznějšími kožními nemocemi vyvolanými UV zářením, tzv. fotodermatozami. Nepostradatelný je také pro lidi fototypu I. (velmi světlá pleť, pihy, světlé oči, rezavé nebo velmi světlé vlasy). Faktor 50 lze také doporučit, pokud jedeme do oblastí s extrémním slunečním osvitem, kdy bude neopálená kůže vystavena silnému slunění.

JAK SE POUŽÍVAJÍ TAKZVANÉ SUCHÉ OLEJE?

Suché oleje jsou přípravky, které jsou kosmeticky velmi oblíbené, zejména pro svoji texturu. Mají zpravidla nižší filtry, ale jejich aplikace je velmi komfortní. Většinou se prodávají ve spreji, a ačkoli se jedná o oleje, technologie jejich výroby zajištuje rychlé vstřebání a jejich aplikace nezanechává pocit nežádoucí „mastnoty". 

KDY JE VHODNÉ POUŽÍVAT NA POKOŽKU TERMÁLNÍ VODU?

Použití termální vody je při pobytu na slunci a též po oslunění velmi vhodné. Její aplikace osvěžuje, hydratuje pokožku a díky minerálnímu složení zklidní kůži. Termální voda působí blahodárně, a protože nemá žádné nežádoucí účinky, dá se aplikovat i u nejmenších dětí (od narození) a u lidí s nejrůznějšími solárními dermatitidami a alergiemi. 

JAK MŮŽE PŘI POBYTU NA SLUNCI POMOCI UŽÍVÁNÍ BETAKAROTENU?

Betakaroten je přirozeným zdrojem vitaminu A, napomáhá chránit pokožku před fotochemickým poškozením a přispívá ke kosmeticky žádoucímu zbarvení kůže. Vzhledem k příznivému efektu na kůži jej doporučujeme také u některých typů kožních onemocnění v souvislosti s nadcházející sluneční sezonou.

Diskuse

Počet reakcí: 0

Buďte první, kdo vloží svůj názor do diskuse.

Vstoupit do diskuse

ShopRoku 2017
ShopRoku 2016

 

Vytisknout


WALMARK, a.s., Oldřichovice 44, 739 61 Třinec, Česká republika, IČO: 00536016, DIČ: CZ699003348
Zápis v OR: u rejstříkového soudu v Ostravě, oddíl B, vl. č. 2501
Základní kapitál: 372 420 000,- Kč
Informace pro platbu kartou:
Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.