Brusinky a tradiční léčitelství

Brusinka velkoplodá je původní rostlinou Severní Ameriky. V tradičním místním lidovém léčitelství jsou její plody používány především pro prevenci a léčbu infekcí močového traktu.

13.5.2014

Téměř 95 % všech infekcí močového traktu způsobují patogenní kmeny bakterie Escherichia coli. Původní předpoklad, že mechanizmus, jímž brusinky u infekcí močového traktu působí, je okyselující účinek na moč, se podle novějších studií ukázal jako nesprávný.

Za hlavní účinnou látku jsou považovány proanthokyanidiny. Tyto látky zabraňují přilnutí patogenních bakterií k výstelce sliznic močového traktu a pohlavních orgánů, a urychlují tak jejich vyplavování. Inkubace typických patogenních kmenu bakterie Escherichia coli v moči zdravých dobrovolníku po konzumaci sušené brusinkové šťávy vyvolala významné snížení jejich přilnavosti. Velmi důležité je zejména zabránění přilnavosti kmenu rezistentních na antibiotika.

Klinické zkušenosti

Klinické zkušenosti vycházejí z různě velkých i různě koncipovaných studií sledujících účinek jak samotné brusinkové šťávy, tak farmaceuticky zpracovaných lékových forem, jako jsou koncentráty nebo sušené extrakty.

Například konzumace 240–300 ml brusinkové šťávy v klinické studii u starších žen vedla ke snížení počtu opakování infekcí močového traktu o 50 % a významnému snížení poctu bakterií v moči. Ochranný účinek konzumace brusinkové šťávy byl přitom pozorován do 24 hodin po požití.

Při podávání brusinkového koncentrátu (dávkování podle doporučení výrobce) a samotné brusinkové šťávy (3x denně 250 ml) ženám ve veku 21–72 let po dobu jednoho roku bylo zaznamenáno přibližně shodně významné snížení poctu infekcí močového traktu.

Brusinky – uznávaný prostředek

Pro účinnost brusinek u infekcí močových cest je rozhodující právě obsah proanthokyanidinu.

V původní lidové medicíně tradovaný účinek je tak dnes potvrzen radou klinických studií a je rovněž znám molekulární mechanizmus účinku. Na rozdíl od čerstvé šťávy lze ve farmaceuticky zpracovaných výrobcích dosáhnout vysokého obsahu proanthokyanidinu, který by se dal ve formě čerstvých brusinek jen obtížně konzumovat (zejména při dlouhodobém podávání).

Například u doplňku stravy Urinal Akut tak lze díky prémiovému vysoce koncentrovanému extraktu CystiCran® v jedné tabletě nalézt 36 mg proanthokyanidinu, jež odpovídají 423 g čerstvých brusinek.

Standardizace a koncentrace této účinné látky tak brusinkám plně otvírá dveře do moderní medicíny založené na důkazech, a ty se tak stávají uznávaným prostředkem řešení lehčích infekcí močového traktu.

Diskuse

Počet reakcí: 0 | poslední: 1.1.1 0:00:00

Buďte první, kdo vloží svůj názor do diskuse.

Vstoupit do diskuse

ShopRoku 2014

 

Vytisknout


WALMARK, a.s., Oldřichovice 44, 739 61 Třinec, Česká republika, IČO: 00536016, DIČ: CZ699003348
Zápis v OR: u rejstříkového soudu v Ostravě, oddíl B, vl. č. 2501
Základní kapitál: ?352 340 000,- Kč