Příjem omega-3 mastných kyselin má pro hodnoty krevního tlaku stejný význam, jako změna životního stylu

Publikováno: 19.03.2014

Z meta-analýzy, která vyhodnocovala 70 randomizovaných klinických studií, vyplývá, že příjem doplňků stravy obsahujících omega-3 mastné kyseliny (popř. konzumace potravin na omega-3 bohatých), může být v souvislosti se snižováním hodnot krevního tlaku stejně účinný jako např. omezení příjmu sodíku, alkoholu nebo zvýšení pohybové aktivity.

V porovnání s placebem, užívání omega 3 nenasycených mastných kyselin EPA a DHA, bylo spojeno se snížením krevního tlaku v průměru o 1,52 mmHg u systolického a o 0,99 mmHg u diastolického TK. Přičemž nejlepších výsledků bylo dosaženo u lidí, kteří vyšší tlak mají, ale zatím neužívají žádné léky na jeho snížení. U této skupiny lidí došlo ke snížení systolického tlaku průměrně o 4,51 mmHg a u diastolického tlaku o 3,05 mmHg. Je vhodné uvést, že každé snížení TK o 2 mmHg snižuje riziko úmrtí z důvodu mozkové mrtvice o 6%, z důvodu srdečního onemocnění o 4%, celková mortalita je snížena o cca 3%.

Souhrnné údaje z kontrolovaných klinických studií uvádí, že příjem nejméně 2 g EPA + DHA za den může snížit obě hodnoty TK (systolický i diastolický TK) s tím, že největší efekt byl vysledován mezi pacienty s vysokým krevním tlakem, kteří zatím neužívají antihypertenziva (tedy léky na snížení hodnot TK). Nižší dávka těchto omega 3 mastných kyselin (1 – 2 g EPA + DHA/den) může snížit systolický TK, na diastolický TP však vliv nemá.

Závěrem tedy lze uvést, že užívání EPA + DHA může snižovat hodnoty TK a následně tak snižovat výskyt chronických onemocnění s krevním tlakem souvisejících.

Zdroj: Miller, et al.: Long-Chain Omega-3 Fatty Acids Eicosapentaenoic Acid and Docosahexaenoic Acid and Blood Pressure: A Meta-Analysis of Randomized Controlled Trials.

Hledáte způsob, jak si udržet zdravý krevní tlak?
17.12.2010

Hledáte způsob, jak si udržet zdravý krevní tlak?

Navštivte naše nové internetové stránky, kde se dozvíte spoustu užitečných informací o krevním tlaku a doporučení, jak si jej udržet na optimální hladině.

Vitamin C příznivě ovlivňuje hodnoty tlaku krve
06.08.2012

Vitamin C příznivě ovlivňuje hodnoty tlaku krve

Nová meta-analýza ukázala, že krátkodobá suplementace vitaminem C může snižovat krevní tlak, s ještě větším přínosem pro osoby s vysokým krevním tlakem.

Vitamin D snižuje krevní tlak a riziko vzniku kardiovaskulárních chorob
26.06.2013

Vitamin D snižuje krevní tlak a riziko vzniku kardiovaskulárních chorob

Nová vědecká data dokazují, že existuje přímý a příčinný vztah mezi množstvím vitaminu D v těle, vysokým krevním tlakem a rizikem vzniku infarktu myokardu či mozkové mrtvice.